Zyskowska Szklane ptaki 3D Kultura

Kto czyta, nie błądzi – nowości wydawnictwa Znak

Violetta Rymszewicz: „Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego”

svg%3E Kultura

Opisane historie rozgrywają się w USA, Chinach, Indiach, Tadżykistanie, Afryce Subsaharyjskiej. Mówią o poszukiwaniu miłości, ale również o kulturowej przemocy i niedoskonałościach instytucji małżeństwa. Pokazują, że problem złego traktowania kobiet dotyczy również Europy, choć wydaje się nam, że to realia krajów po drugiej stronie globu. „O przemocy wobec kobiet w Polsce pisze się z trudem. Z pozoru najprościej byłoby sięgnąć po dane statystyczne i rzucić je na papier, niech naprowadzą na pierwsze wnioski. A kiedy szok nieco minie, napisać o kulturowych źródłach i wpływach obowiązującego niegdyś prawa. Kłopot w tym, że polskie dane statystyczne o przemocy w rodzinie są politycznie i kulturowo wrażliwe. Polityka tego tematu nie lubi, a tradycyjne podejście nie dość, że ofiar nie rozumie, to jeszcze obarcza je winą i dobija komentarzami w stylu «pewnie go sprowokowała». Nie wszystkie przestępstwa przemocy w rodzinie są zgłaszane i trafiają do policyjnych statystyk, bo jak tu donosić na męża?” Violetta Rymszewicz, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i University of Cambridge, jest członkinią Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje jako trener biznesu, pomaga kobietom planować kariery i ścieżki edukacyjne oraz wychodzić z kryzysów w karierze.

Katarzyna Zyskowska: „Szklane ptaki”

svg%3E Kultura

Rozpisana na trzy głosy opowieść o miłościach Kamila Krzysztofa Baczyńskiego pióra mistrzyni beletryzowanej biografii. Te miłości to żona Basia i matka Stefania. O pierwszej wiedzą niemal wszyscy, druga pozostawała raczej w cieniu, choć miała ogromny wpływ na życie syna.

Drobna twarz, mlecznobiała szyja, kasztanowy warkocz… Jej skóra pachnie miodem i pomarańczami, kiedy on szepcze jej do ucha: „Nie mogę dać ci, Basiu, nic oprócz siebie”. Po czterech dniach od pierwszego spotkania są już zaręczeni. Ale choć Krzysztof kocha Basię, jak tylko poeta kochać potrafi, połowa jego serca jest na zawsze zajęta. Co czuła Barbara zamknięta w trzydziestometrowym mieszkaniu z zaborczą matką Baczyńskiego? Jaką tajemnicę skrywała ta zapomniana przez potomnych kobieta? Czy ten genialny chłopak naprawdę musiał zginąć w powstaniu? Dobrze, że powstają takie książki, bo dzięki nim nie spełnia się ponura przepowiednia z „Pieśni” Tadeusza Borowskiego, że z Kolumbów pozostanie tylko „złom żelazny i głuchy drwiący śmiech pokoleń”.

Tomasz Maćkowiak: „Byłam katolickim księdzem”

svg%3E Kultura

Tytuł chwytliwy. Nie chodzi jednak o współczesność, lecz okres komunistyczny, a dokładnie lata tuż po krwawym stłumieniu Praskiej Wiosny. W mało którym kraju bloku wschodniego Kościół katolicki był tak zajadle tępiony jak w ówczesnej Czechosłowacji. Groziła mu zupełna zagłada, głównie z powodu braku kapłanów: nowych nie było wolno wyświęcać, większości dotychczasowych odebrano państwową zgodę na wykonywanie posługi, inni gnili w więzieniach. I właśnie w takich okolicznościach 28 grudnia 1970 roku katolicki biskup Felix Maria Davídek wyświęcił Ludmilę Javorovą na księdza. To nie była jego pierwsza kontrowersyjna decyzja – wcześniej kapłanami uczynił kilku żonatych mężczyzn. Kim jest Ludmila Javorová i jak żyje dziś? Czy pogodziła się z tym, że Watykan uznał jej wyświęcenie za nieważne? Czy ma żal do hierarchów Kościoła? A może rozumie ich decyzję? Co sądzi o kapłaństwie kobiet? Reportaż Tomasza Maćkowiaka, wieloletniego korespondenta polskich mediów w Czechach, dużo mówi o głębokim kryzysie katolicyzmu, wynikającym już nie tylko z powodu zewnętrznej politycznej presji.

Mikołaj Marcela: „Patoposłuszeństwo”

svg%3E Kultura

Autor zawodowo zajmuje się zagadnieniami związanymi z edukacją dzieci. Na Uniwersytecie Śląskim wykłada na kierunkach sztuka pisania, filologia polska oraz projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej. Jego książki „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” oraz „Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem” stały się bestsellerami. W 2021 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka „Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwo i świat”. W najnowszej, która będzie miała swą premierę 24 sierpnia br., pisze o tym dlaczego hierarchizacja, kontrola, ocenianie, to przepis na przemoc, poczucie bezradności i bezsensu. Mikołaj Marcela punktuje błędy systemowe, obnaża mechanizmy patologicznego posłuszeństwa. Na podstawie danych statystycznych pisze, że Polska jest krajem, w którym pracuje się najwięcej – spędzamy w pracy ponad 250 godzin więcej niż średnia UE. Coraz więcej mówi się, że ludzie pracujący dużo i wykonujący wiele czynności na raz, są mniej wydajni. Marcela pokazuje, że czas na zmiany.