GVF22 Tlo FB Ogloszenie dat i miejsc Kultura

Good Vibe po raz 10.

Dobre wibracje trwają w Koszalinie już od dziesięciu lat. Jubileuszowa edycja Akant Good Vibe Festival zapowiada się niezwykle. Międzynarodowa obsada zapewni miłośnikom muzyki niezapomnianych doznań. Jazz, soul i funk spotkają się ponownie na koszalińskich scenach.

Z roku na rok Good Vibe Festival rośnie w siłę, stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek wśród wydarzeń muzycznych regionu. Przez dziewięć lat wystąpiły na nim dziesiątki zespołów i solistów. Dla wielu z nich były to debiuty lub pierwsze koncerty w Polsce. Warto tu wspomnieć o koncercie brytyjskiej saksofonistki Nubyi Garcii, która obecnie jest jedną z najjaśniejszych gwiazd światowego jazzu. To na Good Vibe jedne ze swoich pierwszych koncertów grały takie zespoły jak Bitamina czy EABS.

Ideą festiwalu jest prezentowanie najnowszych trendów w muzyce jazzowej, soulowej, funkowej i hip hopowej. Good Vibe wędruje po scenach Koszalina i regionu odkrywając nowe przestrzenie do grania muzyki. Do tej pory zorganizowano koncerty m.in. na dachu Centrum Handlowego Forum, na dziedzińcu Politechniki Koszalińskiej, w Parku im. Książąt Pomorskich a nawet… w starej stodole w Karlinie.

Przy okazji jubileuszowej edycji, impreza wraca do formuły trzydniowego święta muzyki. Starannie wyselekcjonowano zespoły, które wyznaczają trendy i są rewelacjami muzycznymi ostatniego czasu.

svg%3E Kultura
Funky Bomba

Inauguracja odbędzie się 22 września w Filharmonii Koszalińskiej. Będzie to koncert podwójny. Na scenie pojawią się dwa zagraniczne zespoły. Pierwszy to Ill Considered, który reprezentuje londyńską scenę jazzową. Grupa wystąpiła niedawno w Polsce jako gwiazda Warsaw Summer Jazz Days czyli jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Jesienią wrócą do naszego kraju na jeden koncert – właśnie przy okazji jubileuszu Good Vibe Festivalu. Od 2018 roku grupa wydała kilkanaście albumów w formie cyfrowej (niektóre z nich zostały również udostępnione na płytach winylowych lub kasetach), z których większość została nagrana podczas całkowicie improwizowanych występów na żywo. Muzyka Ill Considered zawiera elementy post-minimalizmu, hard bopu, a także dużą dozę swobodnej improwizacji i porównywana jest do „spiritual jazzu” rodem z twórczości trębacza Dona Cherry’ego, saksofonisty Pharaoh Sandersa, a także legendarnej Sun Ra Arkestry. Jednak, mimo że muzycy czerpią inspirację od takich mistrzów, ich brzmienie jest na wskroś współczesne, odzwierciedlające energię, intensywność i różnorodność Londynu XXI wieku i jego tętniącej życiem sceny muzycznej. Jest w tej muzyce jakaś pilność i intensywność, która sugeruje, że jest to zespół z misją, pomagający przybliżyć muzykę improwizowaną stosunkowo masowej publiczności. Ich brzmienie przekracza granice kultur i gatunków muzycznych, uosabiając ducha współczesnego, kosmopolitycznego Londynu. Naturalnym środowiskiem Ill Considered jest scena i występy na żywo. Z tego chociażby powodu ich koncerty to wyjątkowe widowisko.

svg%3E Kultura
III Considered

Drugi zespół, który wystąpi tego dnia w Filharmonii, odwiedzi Polskę po raz pierwszy. To Seba Kaapstad, zespół międzynarodowy, w skład którego wchodzą Niemcy a także obywatele RPA i Suazi. Seba Kaapstad to połączenie południowoafrykańskiego vibe’u z soulem i jazzem. Zespół będzie promował swój najnowszy album „Konke”, na którym udzielili się m.in. Quelle Chris, nominowana do nagrody Grammy wokalistka Georgia Anne Muldrow, a także uznany raper Oddisee. Album „Konke” jest kontynuacją wcześniejszego zatytułowanego „Thina”. Twórczość Seba Kaapstad wpisuje się w nową falę artystów soul/jazz/hiphop, takich jak Robert Glasper, Kamall Williams i Terrace Martin.

svg%3E Kultura
New Bone

Z kolei 23 września Akant Good Vibe Festival, po raz pierwszy zagości w sali Teatru Muzycznego Adria. Odbędzie się tam koncert przygotowany specjalnie na tę okazję. Będzie on zagrany po raz pierwszy i być może jedyny. Wykonawcą będzie uznany polski kwintet jazzowy New Bone. Wyjątkowość koncertu polega na tym, że artyści przygotowują muzyczny hołd dla niedawno zmarłych legend jazzu – Zbigniewa Namysłowskiego i Wojciecha Karolaka. To wyraz szacunku dla obydwu artystów którzy w swojej długoletniej karierze udowodnili swój niezaprzeczalny wkład w rozwój polskiej muzyki jazzowej. Kwintet New Bone zaprezentuje m.in. kompozycje Z. Namysłowskiego: „Listen to the wind”, „Kujawiak goes funky”, „Taniec z Appenzell”, „Gesówka” oraz W. Karolaka: „Cytat z drobiu”, „Watching the rain”, „Zarys”. New Bone to kwintet jazzowy złożony z samych uznanych muzyków. Sześcioma, w tym czterema autorskimi, płytami utwierdził swoją pozycję na polskim rynku jazzowym. Entuzjastycznie o ich muzycznych dokonaniach wypowiadały się takie autorytety w tej dziedzinie, jak Jarosław Śmietana czy Bogdan Chmura.

Trzeci i ostatni dzień Good Vibe Festival odbędzie się w Centrum Kultury Studenckiej „Kreślarnia”. Ponownie na scenie zaprezentują się dwa zespoły. Pierwszy z nich będzie akcentem lokalnym. W zespole Funky Bomba Trio Collective Project występuje bowiem 17-letni koszalinianin Mateusz Tomiak. Skład uzupełniają 18-letni Kosma Góra i 13-letni Kacper Kaczyński. Mają styl, fun i najważniejsze… zamiłowanie do fusion jazzu. Młodzi muzycy mają już na swoim koncie osiągnięcia: Grand Prix ogólnopolskiego konkursu Czary Gitary w Świdwinie, Grand Prix konkursu KraCamera JAZZ, pierwsze miejsce na konkursie Junior Jazz Festival w Wadowicach.

Zespołem, który zamknie festiwal, będzie niezwykle żywiołowy, dziewięcioosobowy band OvE (Ovierview Effect). Grupa gra tzw. afrobeat. Słychać w ich muzyce inspirację Felą Kutim czy zespołami Bodos Band i Antibalas. Nikt nie gra w Polsce takiej muzyki. Ostrzeszowski zespół zamknie jubileuszową edycję z przytupem.

Głównym partnerem Good Vibe Festival jest koszalińska firma Akant. Wydarzenie wspiera Miasto Koszalin, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Politechnika Koszalińska i wielu lokalnych przedsiębiorców. Bilety dostępne są na portalu KupBilecik.pl

svg%3E Kultura
OvE
svg%3E Kultura
Seba Kaapstad

Autor, Mateusz Prus, jest pomysłodawcą i wciąż głównym organizatorem Festiwalu Good Vibe.