Dom opieki FF DSC6418 Ludzie

Dom Seniora Solisowo – ciepła przystań na jesień życia

Prywatny Dom Seniora Solisowo powstał z myślą o osobach, które ze względu na wiek lub stan zdrowia potrzebują całodobowej opieki oraz pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Mieszkańcom zapewnia kompleksową opiekę, komfortowy pobyt oraz ciepłą rodzinną atmosferę. Otoczony zielenią, przestronny budynek gwarantuje podopiecznym wszelkie udogodnienia, bezpieczeństwo i wygodę. Seniorzy mają do dyspozycji przytulne pokoje z łazienkami, salę do terapii zajęciowej, nowoczesną salę rehabilitacyjną, kaplicę, jadalnię oraz pięknie zaaranżowany ogród.

Dom Seniora Solisowo powstał w nadmorskim Sarbinowie, zaledwie 15 km od Koszalina. Pierwszych mieszkańców przyjął we wrześniu ubiegłego roku. Usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu, dzięki czemu z części balkonów można podziwiać panoramę Sarbinowa na tle morza, a z innych pokoi widok wychodzi na ogród i tereny zielone otaczające posesję.

Marcin Maślanka, kierownik placówki, mówi: – Ośrodek ma przede wszystkim zasięg regionalny. Podopieczni pochodzą głównie z Koszalina i okolic, choć mamy również seniorów, którzy przeprowadzili się do nas z dalszych regionów Polski, na przykład z Warszawy. Solisowo stało się ich nowym domem. Rodziny decydują się na umieszczenie swojego seniora na pobyt długoterminowy głównie dlatego, że nie mają możliwości i warunków do stałej i odpowiedniej opieki. Często też mieszkają w innej części kraju lub za granicą. Przyjmujemy również seniorów na krótsze pobyty, wynikające zazwyczaj z wyjazdu albo pobytu ich opiekuna w szpitalu. Wówczas my przejmujemy pieczę nad seniorem na jakiś czas, zaś opiekunowie zyskują pewność, że osoba, która ma ograniczoną samodzielność lub jest zupełnie niesamodzielna, znajdzie się w dobrych warunkach z zapewnioną stałą opieką.

Jak się dowiadujemy, zdarzają się pytania o możliwość przyjęcia osób dotkniętych Alzheimerem. Marcin Maślanka wyjaśnia: – Obecnie w Domu Seniora Solisowo mieszka kilka osób ze zdiagnozowaną chorobą Alzheimera, ale w lekkim stadium. Zaawansowana forma choroby wymaga już pobytu w jednostce wyspecjalizowanej. Chodzi zwłaszcza o możliwość występowania objawów agresji lub skłonność do oddalania się z miejsca pobytu. Wtedy sugerujemy rodzinom inne, wyspecjalizowane ośrodki. U nas stawiamy na swobodę pacjentów, chcielibyśmy zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i nie ograniczać ich w żaden sposób. Do pracy z osobami dotkniętymi demencjami i lekkim stopniem choroby Alzheimera jesteśmy dobrze przygotowani, radzimy sobie z nimi znakomicie. Dużo zależy od tego, czy dana osoba ma właściwie dobrane leczenie. Jeśli jest ono odpowiednie, osoby te funkcjonują w grupie bez większych problemów.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców został zainstalowany monitoring pozwalający na szybką reakcję, gdyby któryś z seniorów potrzebował pomocy. W pokojach przy każdym łóżku oraz w łazienkach znajduje się instalacja przywoławcza pozwalająca podopiecznym w razie potrzeby wezwać opiekuna. Budynek wyposażony jest w windę osobową, na korytarzach znajdują się poręcze, a w łazienkach zamontowane są uchwyty – wszystko po to, aby wspomóc lokatorów w poruszaniu się po obiekcie.

Przyjęcie do Domu poprzedza badanie stanu zdrowia. Ma to znaczenie m.in. ze względu na zapewnienie odpowiedniej diety każdemu z mieszkańców. Ośrodek ma własne, w pełni wyposażone zaplecze gastronomiczne. Dzięki temu posiłki są zawsze świeże, podawane na czas, przygotowywane na miejscu zgodnie z zaleceniami dietetyka. Kuchnia ma domowy charakter. Codzienne wyżywienie składa się z pięciu posiłków z dostosowaniem do diety zalecanej określonej osobie. Są trzy posiłki główne i dwa lżejsze – na przykład w formie deserowej. W każdej chwili podopieczni mogą zamówić kawę, herbatę czy inny napój.

Marcin Maślanka dodaje: – Osobom , które mają problem z jedzeniem zapewniamy karmienie i przygotowywanie posiłków w odpowiedniej, półpłynnej formie. Są to posiłki zbilansowane pod względem kaloryczności, składników odżywczych i witamin. Na bieżąco monitorujemy to, jak dieta wpływa na zdrowie podopiecznych, systematycznie też kontrolujemy poziomu cukru we krwi. Nasi podopieczni zawsze z wielkim zainteresowaniem oczekują posiłków, dlatego jest nam bardzo miło od czasu do czasu sprawiać im jedzeniową niespodziankę.

Jak już wspomnieliśmy, obiekt powstał w zielonym otoczeniu, które jest miejscem rekreacji i odbywania części zajęć terapii zajęciowej. Znajduje się tam również ogródek, w części pielęgnowany przez samych podopiecznych, bo bywa, że posiadali oni kiedyś własne działki czy ogrody i lubią tego typu aktywność.

Od poniedziałku do piątku w Domu Seniora Solisowo odbywa się terapia zajęciowa, która ma za zadanie wpływać zarówno na sprawność fizyczną podopiecznych jak i ich samopoczucie, rozrywkę i sprawność intelektualną. Szczególnym zainteresowaniem wśród seniorów cieszą się zajęcia plastyczne albo robótki ręczne pomagające utrzymywać sprawność manualną. Gotowe prace seniorów mogą być podziwiane przez rodziny podczas odwiedzin. Również spore powodzenie mają zajęcia intelektualne. Mają one formę zabaw i gier słownych, skojarzeniowych, są też gry towarzyskie. Marcin Maślanka podkreśla: – Chodzi nam o to, by każdy czuł się dobrze w tej małej zbiorowości i mógł się w jakiś sposób realizować również w tym zaawansowanym wieku.

W pakiecie pobytowym zawiera się również rehabilitacja. Rolą pracującego w ośrodku rehabilitanta jest utrzymywanie sprawności ruchowej podopiecznych i poprawa ich kondycji. Seniorzy, którzy trafili do Domu po różnego rodzaju urazach, na przykład złamaniach spowodowanych upadkiem, mogą liczyć na fachową pomoc przy powrocie do dawnej sprawności.

Kierownik Domu Seniora Solisowo podsumowuje: – Powoli przybywa nam podopiecznych, choć Dom nie działa jeszcze roku. Przy pierwszym spotkaniu rodzina wypełnia kwestionariusz informacyjny oraz zapoznaje się ze wzorem umowy. Jeśli decyzja bliskich jest pozytywna, jesteśmy w stanie przyjąć seniora w ciągu 2-3 dni.

Kontakt: Dom Seniora Solisowo, ulica Powiatowa 6a, 76-034 Sarbinowo; telefon: +48 791 013 479; kontakt@solisowo.pl; www.solisowo.pl