20190526 112101 Biznes, Biznes 2022

Wspólnie zmieniamy Koszalin

Obserwatorium astronomiczne, mini golf, miejskie murale czy Piknik Park to tylko niektóre pomysły mieszkańców jakie udało się zrealizować w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jubileuszowa dziesiąta edycja trwa. Zgłoszone pomysły są w fazie weryfikacji, a na finałowe projekty głosować będziemy od 1 do 23 października.

Każdy może mieć realny wpływ na wygląd i atrakcyjność naszego miasta. Narzędzi, aby to zrobić, jest sporo. Jednym z nich jest z Koszaliński Budżet Obywatelski. Do tej pory w ramach KBO zrealizowano 156 pomysłów mieszkańców i wydano na ten cel blisko 13,5 miliona złotych. Dzięki pomysłom mieszkańców powstało m.in.

Obserwatorium Astronomiczne to obiekt na terenie Zespołu Szkół nr 10 w Koszalinie, który powstał w ramach dużych projektów w roku 2015. Obserwatorium dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Placówka prowadzi nocne obserwacje, pokazy słońca i nieba. Wyposażone jest w główny teleskop oraz aparaturę badawczo-pomiarową i posiada potencjał do prowadzenia prac badawczych. Przy Obserwatorium Astronomicznym w Koszalinie działa Koło Astronomiczne dla dzieci i młodzieży.

Bulwary Młyńskie to zrewitalizowane nabrzeże wzdłuż rzeki Dzierżęcinki na tyłach budynku Muzeum oraz terenu położonego pomiędzy ul. Młyńską a Batalionów Chłopskich. Powstały tu nowe chodniki, wyremontowano przejście podziemne wraz z namalowaniem murali przedstawiającymi Stary Koszalin. Dla mieszkańców jest więcej ławek i oświetlenia.

Rekreacyjny plac zabaw Jacek i Agatka to miejsce dla juniora i seniora. Miejsce łączące pokolenia. Plac doposażono w atrakcyjne sprzęty do zabaw maluchów, a dla nieco starszych zainstalowano sprzęt do street workoutu. Plac niemal zupełnie zmienił swoje oblicze i jest jednym w większych i zdecydowanie najatrakcyjniejszych w tej części miasta.

Sekundniki, na które tak czekali mieszkańcy Koszalina. W głównej mierze mają na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego oraz płynną komunikację drogową. Odbiorcami są zarówno kierowcy, jak i piesi. Jak dowodzi szereg badań, sekundniki realnie chronią przed kolizjami drogowymi, i to tymi o najtragiczniejszych skutkach.

Wybieg dla psów to częściowo zadrzewiony ogrodzony teren o nawierzchni pokrytej darnią. Wyposażony w tor agility i urządzenia do psich sportów, ławki dla opiekunów psów oraz samozamykającą się bramką przy wejściu. Projekt okazał się na tyle potrzebny, że obecnie na os. Unii Europejskiej został oddany do użytku drugi wybieg dla psów.

Nie” nowotworom u dzieci to projekt inny niż te opisane wyżej. Wydarzenie miało wspomóc profilaktykę zdrowia wśród najmłodszych. Dzięki przyłączeniu się do Ogólnopolskiego Programu Profilaktycznego badań USG dzieci, który realizuje Fundacja Ronalda McDonalda, pociechy mogły skorzystać z usług najlepszych specjalistów w Polsce z zakresu onkologii i radiologii dziecięcej.

Wszystkie pomysły na projekty zrealizowane w KBO wypływają od mieszkańców. Czasem dotykają bardzo przyziemnych potrzeb, jak poprawa nawierzchni czy oświetlenie ciemnych ulic, czasem tworzą dostępną dla wszystkich małą architekturę z atrakcyjną formą wypoczynku i rekreacji.

Budżetu Obywatelskiego nie byłoby bez zaangażowania koszalinian, zarówno na etapie pomysłu, promocji projektów, jak i samego głosowania. Od 2013 roku wybieraliśmy spośród 810 gotowych projektów – oddając w sumie blisko 93,5 tysiąca głosów.

O to, dlaczego KBO daje tyle możliwość realizowania własnego pomysłu na miasto, zapytaliśmy pomysłodawców projektów.

Jarosław Stawiszyński: Dzięki KBO powstają rzeczy, które z dużym prawdopodobieństwem nie powstałyby w ogóle. Obserwatorium, historyczne murale, ławka z napisem Koszalin, to są realizacje, które wymyślili mieszkańcy. Pomysły na projekty czasem spełniają potrzeby bardzo wąskiej grupy osób, często jednak skierowane są do wszystkich, aby nasze miasto było atrakcyjne i wygodne również dla nas samych. Ciekawe są również nie tylko te trwałe rzeczy, ale także projekty promujące eventy, badania, koncerty czy wydarzenia specjalne. To okazja do sprowadzenia do miasta ciekawych osobowości i specjalistów. Pomysły proponowane przez mieszkańców są również sygnałem dla decydentów, jakie są aktualne potrzeby koszalinian. Dużą satysfakcję daje widok pomysłów, które zakiełkowały na luźnych przyjacielskich spotkaniach, a które zaczynają żyć i mieszkańcy przyjmują je z entuzjazmem. Budżet to nie sam pomysł, ale i „lekcje” marketingu, w jaki sposób promować projekt, do jakiej grupy odbiorców dotrzeć, jak stworzyć jasny, przejrzysty opis i jak uargumentować sens nawet najbardziej zwariowanych idei. Przez 10. edycji KBO również ewaluował, zmieniał się i rozwijał. W przyszłości kładłbym duży nacisk na informację, lepsze oznakowanie realizacji, promocję wszystkich projektów, aby koszalinianie, wiedzieli, co w ich mieście ma szansę na realizację. Głosowanie jest dziecinnie proste, a jak widać w poprzednich edycjach, każdy głos ma znaczenie i przełożyć się może na wygląd i atrakcyjność miasta.

Adam Siepracki: Pomysły leżą na ulicy, dosłownie. Bardzo cieszy mnie to, że w ramach KBO można zaspokoić potrzeby małych, osiedlowych społeczności. Kawałek chodnika, oświetlenie, droga rowerowa, miejsce do grillowania – wszystko to sprawia, że komfort dnia codziennego po prostu się podnosi. Na swoim komputerze mam już założony folder z pomysłami i kiedy wpadnie mi w oko coś ciekawego – zapisuję. Cały czas jest dużo do zrobienia i doceniam, że poprzez KBO mieszkańcy mogą proponować i uczestniczyć w tworzeniu i „urządzaniu” swojego miasta. W ostatniej edycji moi synowie sami zaangażowali się mocno w projekt modernizacji skate parku. Mimo że zabrakło kilku głosów i projekt przepadł, nie poddajemy się i w tym roku ponownie złożyliśmy ten pomysł pod dyskusję. Dla mnie ważne jest to, aby pokazać im, że można mieć wpływ na to, co nas otacza, a o swoich pomysłach można mówić głośno.

Dla mnie KBO to też możliwość realnego działania, które zdecydowanie bardziej wolę od narzekanie, że my, mieszkańcy często widzimy i czujemy potrzeby bardziej niż urzędnicy. Jeśli z okazji 10. edycji budżetu obywatelskiego w Koszalinie mógłbym sobie czegoś życzyć, to z pewnością byłoby to większe zaangażowanie mieszkańców. Powstało wiele obiektów, na których można rozgrywać turnieje, spotykać się z przyjaciółmi, odpocząć, czy po prostu podziwiać, niektóre już stały się też wizytówkami miasta. Gorąco namawiam do tego, aby każdego dnia cieszyć się Koszalinem.

Prezydent Miasta – Piotr Jedliński o Koszalińskim Budżecie Obywatelskim:

Cieszę się, że już od 10 lat mieszkańcy Koszalina współdecydują o wydatkach w naszym mieście. To mieszkańcy najlepiej znają swoje potrzeby i to dzięki nim, Koszalin staje się miastem, w którym nam wszystkim żyje się lepiej. Obserwujemy też, że wzrasta świadomość wśród mieszkańców, a tym samym zwiększa się zaangażowanie w życie społeczne. Życzyłbym sobie, aby Koszaliński Budżet Obywatelski przyczynił się do jeszcze większej aktywności koszalinian, aby wspólnie budować nasze miasto przyszłości.

Każda edycja stawia przed nami nowe wyzwania, przynosi nowe rozwiązania, a tym samym uczy nas, w jaki sposób zachęcić mieszkańców do aktywności i do współdecydowania.

Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom Koszalina za dotychczasowe ciekawe propozycje i pomysły, jakie zgłosili do Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. To dla mnie niezwykle istotne, że w naszym mieście jest wielu zaangażowanych mieszkańców, którzy dbają o przyszłość Koszalina.

Budżet Obywatelski to realny wpływ mieszkańców na to, jak wygląd miasto i co się w nim może dziać. Spektrum pomysłów w zasadzie nie ma ograniczeń, oczywiście poza kilkoma zasadami. Zgłaszać projekty do kolejnych edycji może każdy, kto ma po prostu pomysł. A każdy, kto posiada PESEL i jest mieszkańcem naszego miasta, może zagłosować i wybrać projekty, które służyć będą wszystkim.