DSC 5578 Wydarzenia

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę parku handlowego M Park

Fot. Radosław Zmudziński

22 czerwca podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę M Parku – obiektu, który połączony z Galerią Emka uzupełni jej ofertę o szeroki wachlarz nowych usług.

Stało się to 20 lat po otwarciu Galerii Emka. Akt erekcyjny podpisali: prezydent Koszalina Piotr Jedliński, Krystian Modrzejewski (Group Operations Director LCP Properties), ks. Paweł Wojtalewicz (proboszcz sąsiadującej z budową parafii pw. Ducha Świętego), Arkadiusz Burczyk (dyrektor techniczny MIRBUD S.A.) oraz Jacek Sikorski (dyrektor Galerii Emka).

Pierwsze plany budowy zakładały, że w miejscu, w którym stoi teraz Galeria Emka stanie replika paryskiej wieży Eiffla. Zawirowania polityczne sprawiły jednak, że w 1999 roku zatwierdzono plany budowy Galerii Emka w jej obecnym kształcie. Dokładnie 20 czerwca 2002 po raz pierwszy otwarto drzwi galerii handlowej dla mieszkańców.

Obiekt od dwóch dekad stanowi element koszalińskiego krajobrazu. Galeria Emka to ponad 70 salonów polskich i światowych marek, ponad 500 miejsc parkingowych, strefa restauracyjna, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

W 2006 roku właścicielem Galerii Emka został brytyjski fundusz inwestycyjny LCP Properties, który kilka lat później postanowił unowocześnić galerię i dostosować ją do obowiązujących na świecie standardów.

W 2017 r. Galerię Emka zmodernizowano i unowocześniono. Mimo że z zewnątrz zostawiono tę samą bryłę, to wewnątrz Emka zyskała zupełnie nowe oblicze. Galeria została odnowiona i dostosowana do nowych, wysokich standardów obowiązujących na rynku. Pojawiły się dodatkowe schody ruchome i zmieniono położenie taśm ruchomych, które znacznie ułatwiają poruszanie się osobom niepełnosprawnym, czy rodzinom z malutkimi dziećmi. Zostały zamontowane najnowsze instalacje przeciwpożarowe. Wyremontowano zdecydowaną większość lokali, pojawiły się wyjścia ewakuacyjne i dodatkowe klatki schodowe. Dzięki maksymalnie podniesionym sufitom, wysokim witrynom oraz starannie dobranemu oświetleniu galeria zyskała więcej światła, a poszczególne salony nabrały elegancji. Pojawiła się też wyjątkowa strefa restauracyjna „food on the beach”.

We wrześniu 2020 roku Galeria Emka uzyskała pozwolenie na budowę, którą ze względu na pandemię przesunięto na 2021 rok. Pierwsze prace na budowie M Parku rozpoczęto w październiku 2021 roku. Głównym wykonawcą została firma MIRBUD S.A

Obok Galerii Emka stanie dwukondygnacyjny budynek parku handlowego o powierzchni prawie 10.000 m2, który będzie nosił nazwę M Park i który uzupełni ofertę galerii o funkcje rekreacyjno – handlowe. Już niebawem stanie nowy budynek połączony z Galerią Emka. Ponad 2.000 m2 zajmie w nim nowoczesny klub fitness Just Gym, największy w regionie sklep marki Sinsay, sklep międzynarodowej sieci handlowej JYSK, a także pojawi się kino Helios z kilkoma salami projekcyjnymi, w tym dwiema klasy premium.

Otwarcie M Parku przewidziane jest wiosną 2023 roku.