0Y5A0287.jpg .jpg ok scaled Biznes, Biznes 2022

Prawo to wyzwanie

Dobry prawnik jest rzetelny, sumienny, a przede wszystkim nie traktuje spraw taśmowo – mówi Paulina Serafin-Mróz, radczyni prawna, która prowadzi w Koszalinie kancelarię specjalizującą się w sprawach gospodarczych i podatkowych. Rzadko spotyka się prawnika, który – ze świadomością powagi i wymagań zawodu – o pracy opowiada z pasją i sympatią.

Paulina Serafin-Mróz pochodzi z Koszalina, jest absolwentką VI Liceum Ogólnokształcącego oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Studiowała zaocznie, dzięki czemu już od pierwszego roku mogła równolegle pracować w sądzie jako sekretarz, a następnie w kancelarii. – Na praktykach w prokuraturze upewniłam się, że nie będę się zajmować prawem karnym i wybiorę pracę w kancelarii – mówi. – Miałam do czynienia z brutalnymi przypadkami i swoją wrażliwość postanowiłam skierować do przypadków rodzinnych czy społecznych.

W zawodzie pracuje od czterech lat. Najpierw jako partnerka w rodzinnej Kancelarii Księgowo-Prawnej Hanka, działającej na terenie Słupska i Ustki. Od firmy odłączyła się, by zyskać niezależność, pracować w Koszalinie i zachować balans między pracą a życiem prywatnym, o co w zawodzie prawnika bywa trudno. – Z kancelarią nadal współpracuję, radząc się w obszarze księgowym, którym zajmuje się mój tata – zaznacza. – I odwrotnie: służę firmie doradztwem prawnym w kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej czy podatkowych.

O tym, że pójdzie na prawo, Paulina Serafin-Mróz zdecydowała w gimnazjum. Co najważniejsze, nadal uważa, że to świetny wybór, bo doskonale wykorzystuje cechy jej charakteru. Zawsze lubiła się uczyć, szukać informacji, dociekać. We wszystkich testach predyspozycji zawodowych na równi z prawem pojawiały się opcje zahaczające o działalnością społeczną. Dziś w pracy łączy te dziedziny. Szczególnie bliskie są jej sprawy dotyczące dzieci, rodzinne czy związane z przemocą domową. Sporo spraw prowadzi pro bono. – Nie uważam, że prawnik to zawód służący wyłącznie zarabianiu pieniędzy, ale też dający możliwość wsparcia osób będących w ciężkiej sytuacji życiowej – podkreśla.

Podstawową specjalizacją Pauliny Serafin-Mróz są jednak sprawy gospodarcze i podatkowe – w przyszłym roku zamierza zdać egzamin na doradcę podatkowego. – Zajmuję się kompleksowym prawnym prowadzeniem firm, od momentu założenia firmy, przez sporządzanie i opiniowanie umów, wdrażanie przepisów RODO, sprawy związane z egzekucją należności – wymienia. – Podejmuję się też prowadzenia spraw pracowniczych i związanych z ZUS-em, którymi właściwie nikt chce się zajmować, bo przepisy są skomplikowane, a całość słabo płatna. To poniekąd „pomocowa” część mojej działalności, bo dotyczy osób bardzo pokrzywdzonych przez urzędowe zaniedbania czy klientów z niepełnosprawnością. Poza tym lubię wyzwania.

W pracy najbardziej lubi nieustanne pobudzanie umysłu. Ciągle się dokształca, szkoli, rozwija. Doświadczenie się przydaje, ale każdą sprawę traktuje jak nową, maksymalnie skupiając na indywidualnym przypadku. – Najważniejsze jest zdobycie pełnego zaufania klientów, tak by czuli się ze mną komfortowo i bezpiecznie, otwarcie mówili o wszystkim, niczego nie ukrywali, nie wstydzili się i nie kłamali – podkreśla. – Moim zadaniem jest wspierać ich na każdym etapie sprawy. Przydaje się tu podejście psychologiczne, myślałam nawet o podjęciu studiów w tym kierunku.

– Ani praca prawnika, ani rzeczywistość sali sądowej nie przypomina tego, co widzimy w filmach czy serialach. – Nasza praca jest żmudna, wymaga ogromu przygotowań i większość odbywa się w gabinecie. Zwłaszcza na początku każdej sprawy, ale nie odpuszczam zaangażowania na żadnym etapie, nawet najdłużej ciągnącego się procesu.

Paulina Serafin-Mróz
Siedziba Kancelarii
75-814 Koszalin, ul. Szeroka 24/20
tel. 509 764 851
strona internetowa http://prawnikkoszalin.com.pl
email paulina.serafin-mroz@wp.pl