Shone Tarantino 3D Kultura

Kto czyta, nie błądzi – nowości wydawnictwa Znak

Peter Brannen: „Końce świata”

svg%3E Kultura

Fascynująca opowieść o tym, jak przez miliony lat wymierała nasza planeta. Napisana przez wielokrotnie nagradzanego dziennikarza naukowego i badacza. To również wnikliwe spojrzenie w przyszłość. A co, jeśli historia rzeczywiście lubi się powtarzać? Jak wyobrażasz sobie koniec świata? Jako zabójczą asteroidę? Potężną falę upałów, która zaleje cały świat, unicestwi życie zwierząt i roślin? A może jako wielki wybuch wulkanu, którego lawa pokryje kontynenty? Każdy z tych scenariuszy jest prawdopodobny. A to dlatego, że wszystko już było. Peter Brannen opisuje pięć największych masowych wymierań, do których w ciągu milionów lat doszło na Ziemi. Bada analogie pomiędzy zmianami klimatycznymi XXI wieku a tymi, które doprowadziły do największych kataklizmów w dziejach świata. Analizuje możliwe scenariusze. Spotyka się z naukowcami – paleontologiami, geologami, paleoklimatologami – którzy nie tylko badają historię naszej planety, ale również przyglądają się jej obecnej kondycji. Wszystko po to, aby udowodnić, że tak naprawdę niewiele trzeba, aby Ziemia przestała żyć.

Wojciech Bonowicz: „Historie na każdą godzinę”

svg%3E Kultura

Książka będzie miała swoją premierę w połowie lipca, ale już ją anonsujemy, bo warto. Składa się z 24 mądrych i pełnych znaczeń mikroopowiadań. Wojciech Bonowicz zachęca do refleksyjnej podróży w głąb siebie. Pisze obrazki z życia, które pod wpływem wspomnień i doświadczeń przenoszą nas w bajkowy świat – do czasów dzieciństwa, gdy wszystko było prostsze i bardziej intrygujące. Ta niewielka książeczka staje się bezpieczną przystanią, dzięki której życie na chwilę zwalnia. „Historie na każdą godzinę” opowiadają o prawdziwych wydarzeniach. Zawierają wątki autobiograficzne, historie zasłyszane i zaobserwowane, w których czytelnik odnajduje siebie. Wojciech Bonowicz zachęca do patrzenia na świat oczami dziecka. Do uważnego kontemplowania rzeczywistości, obserwacji z nutką zachwytu. Pokazuje, jak ważne są szczegóły, które w dorosłym życiu często umykają, a w których zaklęte jest piękno. Najnowszy zbiór prozy poetyckiej Bonowicza jest na to dowodem.

Tom Shone: „Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz”

svg%3E Kultura

W młodości Quentin Tarantino był nierzucającym się w oczy pracownikiem wypożyczalni DVD. Nic nie wskazywało na to, że stanie się ikoną amerykańskiej popkultury. Dziś lubi szokować przemocą na ekranie, ma bzika na punkcie wizualnej precyzji, a także kocha igrać z przyzwyczajeniami widzów, dzięki czemu przyciąga do kin zarówno tłumy zapalonych fanów, jak i grono zagorzałych krytyków. Swoim ciętym językiem od lat wzbudza kontrowersje. Jaką piosenkę śpiewali do białego rana John Travolta i Quentin Tarantino w mieszkaniu reżysera, zanim zaczęli kręcić „Pulp Fiction”? Które dzieła musiał obejrzeć Brad Pitt podczas filmowych czwartków organizowanych na planie „Bękartów wojny”? Dlaczego twórca „Wściekłych psów” uwielbia podglądać publiczność w kinie? „Tarantino. Nieprzewidywalny geniusz” przybliża sylwetkę najbardziej ekscentrycznego obecnie twórcy w Hollywood! „Gdybym miał stworzyć postać opartą na Quentinie, powstałby facet głośny, uroczy, wrażliwy i tak słodki, że aż niewiarygodny – ale przede wszystkim szalony byłby z niego skur…” – powiedział w jednym z wywiadów Paul Thomas Anderson. Oto przed państwem the one and only – Quentin Tarantino!

Christopher Ives: „Zen wędrowny. Jak odnaleźć spokój w czasie życiowych burz”

svg%3E Kultura

Uspokój umysł. wyostrz zmysły, poczuj więź z naturą. Bez względu na to, czy wychodzisz rano na balkon, wracasz po pracy do domu, spacerujesz po parku, czy wybierasz się na wielodniową wędrówkę po górach, liczy się świadomość, że droga, którą masz do pokonania, może być istotniejsza niż je cel. Ważne, by doceniać każdy krok. Christopher Ives zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż, która pomoże poczuć wewnętrzny spokój, a także dostrzec i docenić niepowtarzalne piękno otaczającego świata. Czerpiąc z wielowiekowej tradycji buddyzmu zen i własnego doświadczenia, autor pokazuje nam, jak bardzo koncentracja na tu i teraz – każdym geście, kroku i spojrzeniu, pozwala pozbyć się niepotrzebnych napięć, spowolnić gonitwę myśli i odkryć znaczenie przynależności do natury, poczuć się jej integralną częścią. Christopher Ives jest profesorem religioznawstwa na uniwersytecie Stonehill. Zajmuje się etyką w buddyzmie zen i buddyjskim stosunkiem do natury i środowiska naturalnego. Zwolennik teorii, że wędrówka górska jest rodzajem duchowego pielgrzymowania.