teraz 6 Biznes, Biznes 2022

Koszalinianie ponownie wśród laureatów konkursu „Teraz Polska”

Po raz drugi w swoich dziejach koszalińskie Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley znalazło się w gronie zwycięzców prestiżowego konkursu „Teraz Polska”. Tym razem zostało nagrodzone za innowacyjność – wydało książkę, której dopełnieniem jest wirtualna rzeczywistość.

Wydawnictwo założyli w 1989 roku Urszula Kurtiak i Edward Ley. Specjalizuje się ono w wydawaniu bibliofilskich książek w różnych językach na wiecznotrwałych artystycznych papierach i ręcznym ich oprawianiu w skóry oraz inne szlachetne materiały.

Książki Wydawnictwa zyskały niezliczoną ilość krajowych oraz międzynarodowych nagród i były eksponowane m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Moskwie, Pekinie. Zamawiano je dla kolejnych papieży, monarchów, prezydentów państw i innych VIP-ów.

Trzy lata temu Wydawnictwo otworzyło w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 62 pierwszą na świecie Galerię Książki Kolekcjonerskiej.

Siedziba Wydawnictwa, mieszcząca się w Koszalinie przy ulicy Szczecińskiej, to otoczone pięknym ogrodem swoiste sanktuarium rzemiosła artystycznego. Tutaj powstają unikatowe książki, wydawane czasami tylko w kilku egzemplarzach. Jednocześnie jest to firma, przyjmująca zlecenia na przykład na oprawę całych prywatnych bibliotek; realizacja niektórych z nich pochłania pracę wielu osób przez nawet półtora roku.

Siłą rzeczy nie są to tanie rzeczy, lecz klientów nie brakuje. Urszula Kurtiak mówi: – Są nimi ludzie ceniący wyjątkowość i kunszt naszych wyrobów. Z wieloma z czasem nawiązujemy przyjacielskie relacje, podobnie jak z wybitnymi artystami którzy przez 33 lata istnienia oficyny z nią współpracowali.

Właściciele dają sobie sprawę z faktu, że tradycyjna książka papierowa jest coraz częściej wypierana przez formę cyfrową. Żeby nie straciła na znaczeniu, musi adaptować nowe technologie, nieść duży ładunek kreatywności i artyzmu. Właśnie takie kryteria spełnia książka z rozszerzoną rzeczywistością „Books & Gardens” nagrodzona godłem „Teraz Polska”. Łączy szlachetną tradycję bibliofilską, luksusowe rzemiosło z najnowszymi technologiami.

Została wydana z okazji obchodów 400. rocznicy Oksfordzkiego Ogrodu Botanicznego i szczególnego konkursu. Jego tematem był wpływ roślin na życie ludzi. A co wpływa na życie roślin? Oczywiście pszczoły. Dlatego na okładce książki przedstawiony jest róg obfitości z roślinami. Gdy ściągnie się specjalnie wykonaną darmową aplikację Books&Gardens AR na smartfon i skieruje go na okładkę książki, to pojawi się… pszczoła. Róg obfitości stanie się barwny, a pszczoła bzycząc, wykona okrążenia nad książką po czym siądzie na okładce i zniknie.

Edward Ley komentuje: – Nasze Wydawnictwo wchodzi w nowy etap rozwoju. Zastosowaliśmy po raz pierwszy nowoczesne techniki wirtualne w książkach artystycznych. Wprowadzamy technologie i materiały niestosowane dotąd w produkcji książek. Książki Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley wkraczają również w obszary zarezerwowane dotychczas dla sztuk pięknych. Ponownie otworzyliśmy pracownię introligatorstwa artystycznego w Berlinie. Trwa remont nowego obiektu dla wydawnictwa i pracowni introligatorskich w Koszalinie. Przenosiny do nowych pomieszczeń nastąpią w nieodległym terminie. W naszej dotychczasowej zabytkowej siedzibie pozostanie prywatne Muzeum Sztuki Książki. Udział w Konkursie „Teraz Polska” miał być sprawdzianem, czy kierunek nowych działań Wydawnictwa jest wystarczająco kreatywny i innowacyjny. Uzyskanie Godła „Teraz Polska” jest tego potwierdzeniem. Motywuje nas do dalszego rozwijania innowacyjnych technik i technologii zarówno w obszarze tworzenia książek, jak i zarządzania firmą.

Warto dodać, że Urszula Kurtiak i Edward Ley są ludźmi wielu talentów, wyposażonymi w ogromną wiedzę nie tylko z obszaru edytorstwa, mistrzami rękodzieła artystycznego. Wśród ich licznych pasji ważną pozycję zajmuje tango. Co roku goszczą warsztaty taneczne, na które zjeżdżają pasjonaci tanga z różnych stron świata. Oboje należą do najbarwniejszych postaci koszalińskiego biznesu. Są członkami elitarnego Bussines Centre Club.