DL7A4518 Design

Kosmaz. Test kuchni doskonałej w nowej przestrzeni

Na jazdę próbną kuchni Kosmaz zaprasza od 2015 roku. Przez siedem lat odbyło ich się kilkaset. Usługa cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród koszalinian, klienci przyjeżdżają też ze Słupska, Szczecina czy Piły. W Polsce można z niej skorzystać jedynie w jedenastu miastach. Od 28 czerwca jazdy próbne będą się odbywać w nowym, przestronnym showroomie usytuowanym na parterze firmy Kosmaz przy ul. Lnianej 8 w Koszalinie.

svg%3E Design

Nie ma pomieszczenia w domu, w którym ergonomia byłaby tak istotna, jak w kuchni. Ze względu na użytkowy charakter, w urządzaniu tej przestrzeni najistotniejsza jest funkcjonalność: sprawny przepływ ruchu, optymalne wykorzystanie przestrzeni, logiczny rozkład i rozsądny wybór mebli. Niewygodna kuchnia to koszmar i odwrotnie – w dobrze urządzonej świetnie się gotuje, je, przechowuje żywność i łatwo utrzymać ją w czystości. Warto dodać – latami, bo o ile w pokoju da się bezboleśnie zmieniać wnętrze, o tyle w kuchni jest to problematyczne bądź niemożliwe, zwłaszcza, jeśli projektowana jest pod wymiar. Kuchnia to kosztowna inwestycja i warto dobrze przemyśleć jej urządzanie, zanim wydamy na to – zazwyczaj niemałe – pieniądze.

Jazda próbna kuchni polega na testowaniu różnych ustawień mebli w skali 1:1. Do dyspozycji jest kilkanaście mobilnych modułów w standardowych rozmiarach (45, 60,90 cm szerokości): szafki wysokie, niskie, z półkami, szufladami, ale też nietypowe rozwiązania jak szafki narożne, spiżarnie czy szafki do zabudowy np. piekarnika. Plus meble imitujące sprzęt AGD: lodówka, zmywarki (w dwóch wymiarach), kuchenka, płyta grzewcza. Wystarczy na umówioną wizytę przyjść z planem pomieszczenia uwzględniającym wymiary ścian, podłogi, położenie okien i drzwi, a także przyłączy wodnych, elektrycznych, gazowych czy oświetlenia. Nie musi być profesjonalny, nie musimy mieć też konkretnej wizji wnętrza. W ciągu dwóch godzin spotkania z przeszkolonym doradcą przetestujemy różne ustawienia mebli i znajdziemy wersję optymalną, odpowiadającą naszej estetyce i potrzebom. Możemy skonsultować własne pomysły i przekonać się, jak sprawdzą się w rzeczywistości, a więc na przykład czy dobrze zaplanowaliśmy odległości między meblami, czy szafki nie kolidują ze sobą, czy możemy się po kuchni swobodnie poruszać i wystarczy nam miejsca na przechowywanie. Możemy też zdać się na kreatywność konsultanta, który „wymyśli” nam ustawienie od a do z.

Kosmaz serdecznie zaprasza czytelników „Prestiżu” na dzień otwarty showroomu, 28 czerwca 2022 w godz. 10 –14. Odwiedzający otrzymają firmowe upominki.

Przeprowadzenie jazdy próbnej to znakomity wstęp do planowania każdej kuchni, ale szczególnie sprawdzi się w przypadku zadań specjalnych. – Kuchnie nietypowe, małe, tzw. nieustawne, w dziwnym kształcie, z nietypowymi podłączeniami – wymienia trudne przypadki Magdalena Bosek, doradca klienta Kosmaz. – Często trafiają też klienci nie mający żadnego pomysłu na wnętrze. Lubię takie wyzwania. Klienci są często zaskoczeni, jak wiele jest możliwości i jak oryginalnie można kuchnię zagospodarować, ale też zdziwieni ilością czynników, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy projektowaniu. Wiele rzeczy w ogóle nie przychodzi im do głowy, a są w użytkowaniu kluczowe.

Niezależnie od powierzchni, bazą do pracy jest koncepcja trójkąta roboczego, zaadaptowana przez pomysłodawcę jazdy próbnej, firmę Blum, producenta zawiasów i okuć do mebli (Kosmaz jest jej przedstawicielem). Według niej, kuchnię dzielimy na strefę zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania i pieczenia, w różnych układach (litera U, G, L, I lub dwóch rzędach), z wyspą lub bez, w oddzielnej kuchni bądź aneksie kuchennym. Nie chodzi wyłącznie o ustawienie mebli, ważna jest też organizacja wewnętrzna: szuflady, półki, przegrody, uchwyty na talerze, wkłady na sztućce, garnki i patelnie, a przede wszystkim zastosowane w meblach okucia, prowadnice czy zawiasy. Meble do jazdy próbnej są nawet wyposażone w prawdziwe artykuły spożywcze i wszelkie akcesoria kuchenne, co pobudza wyobraźnię i pozwala na symboliczne odtworzenie np. przygotowania posiłku od momentu wyjęcia produktu z lodówki, przez jego umycie, obróbkę, po ugotowanie.

Dysponujemy specjalnym urządzeniem, ergonometrem, którym precyzyjnie mierzymy, na jakiej wysokości powinny znaleźć się blaty, by korzystanie z kuchni było komfortowe – dodaje Magdalena Bosek. – Dla osób często gotujących to bardzo ważne. Przy źle dobranych wymiarach obciążamy kręgosłup i jest po prostu niewygodnie.

Wśród prezentowanych podczas jazdy próbnej kuchni rozwiązań znajdziemy mnóstwo oryginalnych pomysłów, jak szafki pod zlew z miejscem na kosze do segregowania odpadów, sprytne przegródki na środki czystości czy akcesoria do sprzątania, wąskie szafki ze specjalnymi przegrodami na przyprawy, butelki, deski, patelnie, demontrujemy rozwiązania o których istnieniu inwestor często nie ma pojęcia.

Nowy showroom do jazdy próbnej mieści się na parterze, jest przeszklony i sąsiaduje z ekspozycją firmy Kosmaz. Na miejscu możemy więc nie tylko zaplanować kuchnię, ale też czerpać inspiracje z ogromnej ekspozycji elementów do wykonania mebli, a są to płyty, blaty kuchenne, fronty meblowe, ramki aluminiowe, systemy drzwi przesuwnych. Bliskość ekspozycji paneli podłogowych, dekoracji ściennych, stołów, stolików, czy rozwiązań do garderoby ułatwia zaplanowanie spójnego designu niemal całego mieszkania, w jednym miejscu. Zaopatrzenie jest ogromne i kompleksowe.

Z jazdy próbnej mogą skorzystać nie tylko osoby urządzające wnętrze na własną rękę, ale też stolarze, architekci czy projektanci. Od samego początku istnienia showroomu Kosmaz współpracuje z Wydziałem Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, organizując w nim warszaty dla adeptów sztuki projektowania wnętrz, podczas których mogą do woli testować ergonomiczne i optymalne układy funkcjonalne tworzonych kuchni, dobierać odpowiednie rozwiązania meblowe do różnych symulowanych potrzeb klientów.

Jazda próbna jest bezpłatna. Ma charakter konsultacji i nie zobowiązuje do zakupów. Na spotkanie można umówić się w firmie bądź online, przez panel https://jazdaprobnakuchni.pl/salony/salon-kosmaz-w-koszalinie/ – Warto zaglądać na nasz facebookowy fan page „Kosmaz Jazda próbna kuchni” – zachęca Magdalena Bosek. – Umieszczamy na nim relacje z przeprowadzonych jazd próbnych, przykładowe układy kuchni, a także gotowe realizacje z mieszkań klientów, aktualności i inspiracje dotyczące usługi.