B4Kidz lego Ludzie

Bricks 4 Kidz; buduj i baw się!

Kto z nas nie bawił się Lego? Fascynacja najsłynniejszymi klockami świata przechodzi z pokolenia na pokolenie, a w wielu przypadkach wcale nie kończy się na okresie dzieciństwa.

Bricks 4 Kidz to kolejna odsłona zastosowania Lego, tym razem do celów edukacyjnych, choć jak zawsze w centrum aktywności jest dobra zabawa. Z zajęć już można korzystać w Koszalinie, a w wakacje ruszają półkolonie.

Oddziałów Bricks 4 Kidz (dosł. klocki dla dzieci) jest czterdzieści. Koszaliński jest jedynym na Środkowym Pomorzu. Działa pół roku i jest w przededniu zmiany lokalizacji. Metodologia zajęć łącząca zabawę z nauką powstała w Ameryce i podbiła świat. Trudno się temu dziwić, bo jest niezwykle prodziecięca, nie ma nic wspólnego z siedzeniem w ławce i pozwala zdobywać wiedzę w sposób, który dzieci lubią najbardziej, czyli przy okazji.

svg%3E Ludzie

Zajęcia odbywają się w niewielkich, liczących maksymalnie 12 osób, grupach i trwają od 40 do 60 minut. Prowadzone są̨ przez przeszkolonych i instruktorów, a często pasjonatów Lego, w oparciu o autorskie programy zawierające kilkaset modeli klocków, podzielonych na kilkadziesiąt tematów. Oczywiście dostosowane są do poszczególnych grup wiekowych i ich możliwości poznawczych. „Przedszkolaki – Legolaki” (3 – 5 lat) poznają litery, cyfry, kolory, kształty, przedmioty codziennego użytku itp. Grupa „Buduję i wiem” (5 – 6 lat) konstruuje m.in. pierwsze środki lokomocji, budowle, zwierzęta. Uczestnicy zajęć „Robotyka dla juniora” nabywają umiejętności kryjące się za skrótem STEM, oznaczającym jednoczesne wykorzystywanie elementów nauk przyrodniczych (Science), technologii (Technology), inżynierii (Engineering) i matematyki (Mathematics). Zamiast uczyć się tych dyscyplin osobno, STEM integruje je w spójną całość i odnosi do rzeczywistych zastosowań, np. w budowie maszyn czy obiektów architektonicznych. Ostatnia grupa, „Młody robotyk”, buduje bardziej zaawansowane modele, wykorzystując zestawy klocków wymagające programowania komputerowego, a więc poza inżynierią, szlifuje informatykę.

Jak wyglądają zajęcia w praktyce? Dla przykładu: jeśli dzieci budują pojazd, muszą skonstruować jego silnik, dokonać pomiarów, obliczeń i sprawić, by był mobilny. Tak poznają podstawy mechaniki. Jeśli projektują miasto, poza ulicami i budynkami, powinny uwzględnić stworzenie komunikacji, sklepów czy służb miejskich i ich zadań. Dowiadują się wówczas, jak działa system miejski. Jeśli celem jest odtworzenie słynnej budowli, dowiadują się, kto ją zaprojektował, kiedy, i w jakim kraju się mieści. – Zaczynamy od poznania tematu – mówi o przebiegu zajęć Maciej Szymański, instruktor Bricks 4 Kidz w Koszalinie. – Wspólnie omawiamy, co jest potrzebne do realizacji, jak dany przedmiot czy obiekt działa, do czego służy. Zajęcia prowadzimy w tempie narzucanym przez dzieci, więc scenariusz nie jest sztywny, ale zmienia się w trakcie. Tym bardziej, że umiejętności konstrukcyjne czasem przekraczają właściwy wiek dzieci i są zaskakujące.

Korzyści z udziału w zajęciach Bricks 4 Kidz jest mnóstwo. Pozwalają wykorzystywać lub uzupełniać edukację szkolną czy przedszkolną. Pobudzają wyobraźnię, zachęcają do samodzielnego i krytycznego myślenia, poszukiwania i wymiany informacji, uczą logicznego rozumowania czy kreatywnego rozwiązywania problemów. Dzieciom mającym kłopot z pracą w grupie czy nieśmiałym pomagają w nawiązywaniu relacji, bo w zabawie bariery padają szybko. Uczy współpracy, funkcjonowania w zespole, a także organizacji i porządku. Praca zazwyczaj przebiega w parach, co uczy dzielenia się, negocjowania, kompromisów. A poza tym to po prostu świetna zabawa.

– Cykl zajęć jest całoroczny, co miesiąc zmienia się jego temat, wokół którego budujemy program – tłumaczy Maciej Szymański. – Organizujemy także okazjonalne eventy związane z ważnymi wydarzeniami, jak święta Bożego Narodzenia, Dzień Dziecka, wakacje, początek roku szkolnego. Można zapisać się na zajęcia prywatnie, choć zamierzamy też współpracować z placówkami edukacyjnymi i prowadzić zajęcia na miejscu.

Na nadchodzące wakacje Bricks 4 Kidz proponuje półkolonie z klockami Lego. Turnusów w lipcu i sierpniu będzie kilka, każdy trwa pięć dni. Dzieci są objęte opieką od godz. 8 do 17, główna część trwa od 8.30 do 15.30, koszt obejmuje pełne wyżywienie. W programie są zajęcia z robotyki i programowania, a także eksperymenty inżynieryjno-naukowe. Do dyspozycji uczestników będą wszystkie systemy klocków Lego, a tematy codziennie inne: od morskich przygód, przez kosmiczne podróże po świat Minecrafta. Koszt turnusu to 670 zł. Zapisy trwają pod nr tel. 666 013 034.

Na koniec dobra wiadomość dla dorosłych. – Organizujemy spotkania integracyjne dla firm – mówi Maciej Szymański. – Z doświadczenia wiem, że powstają podczas nich niezwykłe projekty, dochodzi też do ciekawych i często zagorzałych dyskusji.

svg%3E Ludzie

ul. 1 Maja 22A/2 (I piętro)
75-800 Koszalin
tel. +48 666 013 034
koszalin@bricks4kidz.com
www.bricks4kidz.com.pl