5 Emka z drona Biznes

20 lat z Galerią Emka

Galeria Emka hucznie świętuje wszystkie swoje jubileusze, ale trudno wyobrazić sobie lepszy prezent na dwudzieste urodziny niż rozpoczęcie długo oczekiwanej, kolejnej fazy projektu! W końcu, po wielu latach, na niewykorzystanej części tzw. placu papieskiego stanie park handlowy z nowymi sklepami, klubem fitness i kinem Helios. W sumie 10 tysięcy m2 nowej przestrzeni handlowo-rekreacyjnej. 22 czerwca 2022 roku odbyła się uroczystość podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod budowę obiektu. Otwarcie M Parku przewidziane jest na wiosnę 2023 roku.

W miejscu, gdzie stoi Emka, w 1991 roku odbyła się msza celebrowana przez Jana Pawła II. Pomysłów na zagospodarowanie placu po tym niezwykłym wydarzeniu było wiele, także osobliwych, ale ostatecznie powołana w 2000 roku spółka Emka zdecydowała się na zbudowanie pierwszej w Koszalinie galerii handlowej.

svg%3E Biznes

Kamień węgielny pod budowę Emki wmurował 24 kwietnia 2001 roku nieżyjący już prezydent Henryk Sobolewski. Rok później, 20 czerwca 2002 roku drzwi do pierwszej w Koszalinie galerii handlowej zostały otwarte. Pierwszego dnia przekroczyło je 20 tysięcy osób, a we wrześniu tego samego roku w Emce pojawił się milionowy klient. Nietrudno zrozumieć ten frekwencyjny sukces i entuzjazm koszalinian – miasto w końcu miało centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia, w świetnej lokalizacji, w którym można było nie tylko zrobić zakupy, ale przyjemnie spędzić czas. Na trzech kondygnacjach powstały sklepy, restauracje, punkty usługowe, kręgielnia, pub karaoke, dyskoteka i skałki wspinaczkowe. Galeria oferowała atrakcje od rana do późnego wieczora.

Sfera rozrywkowa – codzienna i okazjonalna – od początku była wpisana w koncepcję jej działalności. Przez dwadzieścia lat na terenie kompleksu odbywały się koncerty, konkursy i loterie, wystawy, spotkania, imprezy charytatywne, pokazy mody, wybory miss i inne – dostosowane do czasów i oczekiwań – wydarzenia. Zarówno dawniej, jak i teraz, z tych dóbr korzystają nie tylko koszalinianie, ale mieszkańcy regionu, a w lecie turyści. Emka leży na drodze dojazdowej do Mielna; od morza dzieli ją kilka kilometrów i wciąż jest pierwszym wyborem przyjeżdżających do miasta plażowiczów.

Nie tylko dla koszalinian Emka była nowością. Spółka musiała od podstaw zbudować markę galerii, opracować model i procedury działania, kierując się intuicją, wyczuciem rynku i potrzebami mieszkańców. Dla zarządzających, inwestorów i pracowników centrum było biznesowym i marketingowym eksperymentem, ale dzięki zespołowemu zaangażowaniu okazał się on bardzo udany. W dodatku – w 100% koszaliński. Z Koszalina pochodzili inwestorzy, projektanci (autorem bryły jest pracownia architektoniczna HS99) i najemcy lokali – do 2008 roku były to głównie koszalińskie firmy bądź sklepy franczyzowe koszalińskich przedsiębiorców, lokalne marki i handlowcy. Emka dała miejsca pracy całej rzeszy koszalinian: sprzedawcom, ochroniarzom, sprzątającym, dostawcom, hurtownikom.

Koszalińskość Emki przylgnęła do niej na dobre. Mimo że w ciągu lat zmieniła się przestrzeń społeczna, gospodarcza i biznesowa miasta, a ona sama musiała przejść zmiany i dostosować się do realiów rynkowych, wciąż jest wymieniana jako jeden z najbardziej charakterystycznych koszalińskich obiektów nie tylko handlowych, ale miejskich. Dwa pokolenia nie pamiętają już miejskiego krajobrazu bez Emki.

svg%3E Biznes

Najważniejsze daty w kalendarium rozwoju galerii dotyczą przekształceń własnościowych, niosących poważne zmiany w funkcjonowaniu obiektu. W 2004 roku współwłaściciel Emki, Marek Kwaśnicki wykupił udziały galerii od miasta, a dwa lata później, w 2006 roku od spółki Sano. Również w 2006 roku spółka Emka została sprzedana brytyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu LCP Properties. Jeden z najtrudniejszych momentów przyszedł dwa lata później, w 2008 roku: w epicentrum kryzysu ekonomicznego, w Koszalinie powstało nowe centrum handlowe. Zastój handlowy i konkurent, który sprowadził do Koszalina marki sieciowe stanowiły poważne wyzwanie, wymagające stworzenia nowej strategii działania, znalezienia dla siebie miejsca w biznesowej rzeczywistości. Kryzys galeria pokonała i przetrwała. Pojawili się nowi najemcy, sklepy, także sieciowe. Piętnastolecie istnienia, w 2017 roku, Emka świętowała, przechodząc totalna metamorfozę. Zmodernizowany został jej budynek i wnętrze, wyremontowano wiele salonów, powstały dodatkowe klatki schodowe, taśmy ruchome, odnowiono toalety. W górnej części powstał spory food court w morskim stylu. Unowocześnione zostały systemy odpowiadające za wygodę i bezpieczeństwo klientów (nowoczesne instalacje przeciwpożarowe, wyjścia ewakuacyjne).Dzięki podniesionym sufitom, wysokim witrynom i starannie dobranemu oświetleniu, galeria stała się bardziej przestrzenna i elegancka Pojawili się też nowi najemcy, w tym sieciowi, jak H&M czy Carry. Aktualnie w Emce działa ponad 70 sklepów i punktów usługowych, kawiarnia, lodziarnia, fryzjer oraz liczne punkty gastronomiczne z międzynarodową kuchnią, a także supermarket Stokrotka.

kalendarium ważnych dat i wydarzeń z życia Emki

24 kwietnia 2001 – wmurowanie kamienia węgielnego i rozpoczęcie budowy

19 czerwca 2002 – otwarcie Galerii Emka tylko dla osób z niepełnosprawnością

20 czerwca 2002 – otwarcie Galerii Emka dla wszystkich gości

2004 – pierwszy finał konkursu Miss Galerii Emka, Mistrzostwa Polski Karaoke z udziałem w Jury m.in. Adama Sztaby, koncert zespołu Tesco Value Czesława Mozila

2004 – wykupienie udziałów Miasta i Sano przez Marka Kwaśnickiego

2006 – nowym właścicielem Galerii Emka zostaje brytyjski fundusz inwestycyjny LCP Properties

2007 – 5. urodziny Galerii Emka

2009 – letnie kino samochodowe Galerii Emka

2012 – huczne 10 urodziny Galerii Emka

2016 – początek wielkiej metamorfozy Emki

20 maja 2017 – uroczyste otwarcie Emki w nowoczesnym wydaniu
2018 – Craftmania w Galerii Emka

2019 – rusza Klub Emki
2020 – Galeria Emka wchodzi w dorosłość

2021 – rozpoczęcie rozbudowy Galerii Emka

22 czerwca 2022 – wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę M Parku

svg%3E Biznes