MIF FINAL 41 Kultura

Sześć dni, trzy konkursy, setki gości

svg%3E Kultura

Kiedy oddajemy ten numer „Prestiżu” do druku, niewiadomych co do programu Młodych i Film jest jeszcze sporo, bo organizacja tak dużej imprezy trwa do ostatniej chwili. Wiemy na pewno, że będzie to święto młodego kina, z nowym konkursem, mnóstwem gości i co najważniejsze – w tradycyjnej formule na żywo. Stęskniliśmy się za nią po dwóch latach!

W konkursie pełnometrażowych debiutów filmowych zobaczymy trzynaście tytułów, w tym dwie premiery. Dawno nie był to tak mocny zestaw, bo znalazły się tu świetne filmy, jak „Inni ludzie” Aleksandry Terpińskiej, „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego czy „Sonata” Bartosza Blashkego. Nad werdyktem głowić będzie się jury w składzie: Marcin Koszałka (przewodniczący), Robert Bolesto, Maria Dębska, Alicja Grawon-Jaksik i Katarzyna Lewińska. Selekcja konkursu krótkich metraży, jeszcze trwa. Spodziewanych jest 50 tytułów, w tym animacji, dokumentów i fabuł do 30 minut. Ogłoszone została za to lista nowej konkursowej sekcji: konkursu pełnometrażowych filmów dokumentalnych, w której przewidziane są trzy nagrody oraz wyróżnienia. – Współczesne kino dokumentalne to obecnie różnorodność artystyczna, formalna i tematyczna: skromne, autorskie miniatury, dokumenty obserwacyjne, ale także filmy kreacyjne, czy rozbudowane narracyjnie produkcje, oferujące epicki rozmach dramaturgiczny – mówi Janusz Kijowski, dyrektor programowy Młodzi i Film. – Dokumentaliści trzymają rękę na pulsie, sięgając po tematy aktualne, a jednocześnie uniwersalne. Poszukują nowoczesnego języka: w nawiązaniu do tradycji gatunku oferują nowatorskie rozwiązania. Przyglądam się temu od dłuższego czasu z wielkim podziwem. Nasz festiwal dzięki nowemu konkursowi wiele zyskuje: poszerza swoją perspektywę, wzbogacając się o nowy wymiar wypowiedzi filmowej.

svg%3E Kultura
Chrzciny, reż. Jakub Skoczeń
svg%3E Kultura
Braty, reż. Marcin Filipowicz

Warto dodać, że ciałem doradczym selekcji wszystkich konkursów jest Rada Artystyczna, w powołana przez Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w składzie: Piotr Domalewski, Katarzyna Klimkiewicz, Anna Zamecka oraz Michał Szcześniak, przewodniczący Koła Młodych SFP, który mówi: – Młodzi i Film to jeden z najważniejszych festiwali dla startujących filmowców. Dziś przeżywa swoje apogeum, bo debiutów powstaje rekordowo dużo.

MiF to pierwsze spotkania, z których tworzą się grupy filmowe i przyjaźnie. Kształtuje się branża i oczywiście pomysły na filmy. Świadomość tego, że jesteśmy grupą zawodową i warto sobie wzajemnie pomagać.

Poza konkursami w programie festiwalu znajdą się koncerty, wykłady, debaty, panele dyskusyjne, warsztaty, wystawy i spotkania, w tym branżowe. Festiwal odbywać się będzie w trzech miejscach. Do Centrum Kultury 105 i kina w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej dołącza zmodernizowany Amfiteatr. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Aktualności i szczegółów dotyczących festiwalu należy szukać na stronie mlodziifilm.pl.

Autorem plakatu festiwalowego 2022 jest Patryk Hardziej.

svg%3E Kultura
Ćmy, reż. Piotr Stasik
svg%3E Kultura
Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę, reż. Michał Krzywicki

Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych

„Anatomia”, reż. Ola Jankowska

„Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski

„Dzień, w którym znalazłem w śmieciach dziewczynę”, reż. Michał Krzywicki

„Wiarołom”, reż. Piotr Złotorowicz

„Braty”, reż. Marcin Filipowicz

„Inni ludzie”, reż. Aleksandra Terpińska

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, reż. Mateusz Rakowicz

„Sonata”, reż. Bartosz Blaschke

„Holiday (Agung)”, reż. Paweł Ferdek

„Ćmy”, reż. Piotr Stasik

„Za duży na bajki”, reż. Kristoffer Rus

„Chrzciny”, reż. Jakub Skoczeń

„Magdalena”, reż. Filip Gieldon

Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych

„Boylesque”, reż. Bogna Kowalczyk

„Bóg i wojownicy lunaparków”, reż. Bartłomiej Żmuda

„Bukolika”, reż. Karol Pałka

„Furia”, reż. Krzysztof Kasior

„Już tu nie wrócę”, reż. Mikołaj Lizut

„Lombard”, reż. Łukasz Kowalski

„Sfora”, reż. Tadeusz Chudy

„Silent Love”, reż. Marek Kozakiewicz

„Spacer z aniołami”, reż. Tomasz Wysokiński

„Stado”, reż. Monika Kotecka i Karolina Poryzała

„Tylko wiatr”, reż. Zofia Kowalewska