patriarchat rzeczy Kultura

Kto czyta, nie błądzi – nowości wydawnictwa Znak

svg%3E Kultura

Katarzyna Węgrzyn: „Gdzie w Polsce do miasta”

Pewnie każdy znalazł się kiedyś w obcym mieście, miał pół dnia wolnego albo nawet cały dzień… i plątał się nieznanymi sobie ulicami z uczuciem, że traci czas. Rekomendowany przez nas przewodnik po największych polskich miastach może spowodować, że to się zmieni. Zawiera praktyczne porady, gotowe scenariusze, dzięki którym nie musisz marnować czasu na planowanie krótszego lub dłuższego pobytu. Książka jest pełna informacji podanych w przejrzystej, kapsułkowej formie. Wiadomości zostały pogrupowane tak, aby nie pominąć żadnego miejsca zasługującego na uwagę. Każdy rozdział dzieli się na 12 części. Zawiera plany miasta, moduł „Nie przegap!”, czyli atrakcje, które szczególnie warto zobaczyć lub w jakim towarzystwie najlepiej je zwiedzać (odpowiednie dla dzieci, dostępne dla wózków, możliwość zwiedzania z psem), spis muzeów, parków, punków widokowych, najlepszych restauracji, miejsc na noclegi oraz instaspoty, czyli miejsca, w których warto zrobić zdjęcie.

svg%3E Kultura

Grzegorz Ryś: „Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła”

Uzupełnione wydanie jednej z najważniejszych książek o historii Kościoła – opowieści o ludziach i wydarzeniach, którym zawdzięczamy naszą tożsamość. Zaprasza do spotkania nie z dziejami instytucji i struktur, ale z christianitas – społecznością kulturową zbudowaną wokół chrześcijaństwa. Abp Grzegorz Ryś jest znany z tego, że nie zadowalają go łatwe diagnozy, ale potrafi sięgać głębiej. Jest mistrzem stawiania trafnych pytań i wydobywania ukrytych znaczeń z pozornie banalnych faktów. Pisze w sposób prosty, ale pozbawiony uproszczeń. Do historii Kościoła podchodzi z podwójną pasją, łącząc perspektywę wiary z fascynacjami naukowymi. Poznajemy jego spojrzenie na zjawiska, które ukształtowały dzisiejszy Kościół – także te trudne i kontrowersyjne, a czasem zapomniane. Autor zapewnia: „Kościół nie może przebierać w swojej historii. Musi też wiedzieć, co powinien kontynuować, a za co przeprosić. (…) nie boimy się prawdy o sobie. Pomijanie w jego dziejach „trudnych kart” jest wręcz heretyckie.” Obecne wydanie poszerzono o rozdział zawierający cztery wykłady abpa Rysia o świecie kończącego się średniowiecza – czasach Dantego Alighieri, Hieronima Savonaroli, Jana Husa i Marcina Lutra, w których ważyły się losy Kościoła i Europy.

svg%3E Kultura

Anthony Summers: „Bogini. Tajemnice życia i śmierci Marilyn Monroe”

Na platformie Netflix 27 kwietnia br. ukazał się film dokumentalny „Tajemnice Marilyn Monroe: Nieznane nagrania” zawierający materiały archiwalne i wywiady z osobami z najbliższego otoczenia ikony kina. Wywołał burzę, bo podważa oficjalną przyczynę śmierci Marilyn. Kanwą filmu Netfliksa jest ta przełomowa biografia autorstwa dziennikarza śledczego Anthony’ego Summersa napisana na podstawie ponad 600 wywiadów, które autor przeprowadził z przyjaciółmi, kochankami i osobami z najbliższego otoczenia aktorki. Wydana lata temu, właśnie została uaktualniona i wzbogacone o nowe dowody i fakty. „Taśmy, które zgromadziłem podczas pisania tej książki, nigdy nie były publicznie dostępne” – mówi Summers. „Dowody sugerują, że okoliczności jej śmierci zostały zatuszowane ze względu na jej powiązania z braćmi Kennedy”. Biografię wyda Znak Literanova w lipcu br. krótko przed 60. rocznicą tragicznej śmierci Marilyn Monroe. Książka jest już dostępna w przedsprzedaży: https://bit.ly/3vquwcu

svg%3E Kultura

Rebekka Endler: „Patriarchat rzeczy. Świat stworzony przez mężczyzn dla mężczyzn”

Kto ma większe szanse na przeżycie ataku serca – kobieta czy mężczyzna? Dlaczego w kieszeniach damskich spodni nie mieści się telefon? Czy maszynki do golenia dla kobiet muszą być różowe, a sprzęty kuchenne obłe i jakby wyjęte z domku dla lalek? Dlaczego manekiny w crash testach nigdy nie mają piersi? Kto wpadł na pomysł stworzenia klawiatury z większymi klawiszami dostosowanymi do użytkowniczek mających dłuższe paznokcie? „Uważaj, żeby nie wyszła z tego jędzowata książka!” – usłyszała Rebekka Endler od swojego przyjaciela, który przeczytał pierwsze fragmenty „Patriarchatu rzeczy”. To jednak nie zniechęciło jej do dalszych badań ani do pisania, a słowa takie jak „jędzowata” czy „zdzirowata” autorka proponuje zamknąć w sejfie na toksyczne, seksistowskie epitety. Endler uważnie przygląda się rzeczywistości, w której żyjemy, i wypunktowuje zakamuflowane nierówności społeczne. Sprawdza, dlaczego świat jest skrojony na męską miarę. Pyta o powody, dla których bezrefleksyjnie i pokornie przyjmujemy zastałe męskocentryczne standardy.