Tuz po gwizdku konczacym mecz z USAR em Kwidzyn pozegnanie z kibicami Ludzie

Kospel Gwardia Koszalin- Lokalny biznes inwestuje w sport

Fot. Marcin Chyła

W dopiero co zakończonym sezonie 2021/2022 w drabince rywalizacji konsekwentnie pięli się w górę, by ostatecznie zakończyć rywalizację na drugim miejscu w swojej grupie pierwszej ligi. Za cel stawiają sobie wejście do Ligi Centralnej a później do najwyższej kategorii rozgrywek – PGNiG Super Ligi. Piłkarze ręczni Kospel Gwardia Koszalin bliscy są spełnienia tego marzenia. Nie tylko dzięki swej ciężkiej pracy, ale również za sprawą polityki władz klubu pozyskujących do współpracy kolejne lokalne firmy, które wsparcie drużyny szczypiornistów traktują jak dobrą inwestycję.

Przez 56 lat nieprzerwanego istnienia Klubu Sportowego Piłki Ręcznej Gwardia Koszalin udało się stworzyć struktury, dobre praktyki, tradycję, ale przede wszystkim markę. Tomasz Nowe, prezes KSPR Kospel Gwardia Koszalin, podkreśla: – To miejsce ma duszę. Sercem klubu od początku, od pierwszego dnia jego istnienia, jest Jan Stasiuk, najpierw zawodnik, później trener, prezes, a obecnie pełnomocnik zarządu. Człowiek legenda i to określenie nie jest w najmniejszym stopniu przesadą.

Wygrywając w niedzielę 8 maja br. w Hali Sportowo-Widowiskowej przy ulicy Śniadeckich z drużyną USAR Kwidzyń gwardziści zapewnili sobie drugie miejsce w I lidze. To za mało, by już w tym roku powalczyć w barażach o awans do Ligi Centralnej, przedsionka Super Ligi. Ale to wielki sukces, zważywszy, że zawodnicy są na co dzień uczniami, studentami, pracownikami firm, którzy uprawianie sportu na wysokim poziomie łączą z innymi obowiązkami.

Drużyna w ostatnich latach zrobiła ogromny postęp. Konsekwentnie pięła się w ligowych tabelach. Obecnie koszalińscy szczypiorniści nie ukrywają ambicji wejścia do wyższej kategorii rozgrywek, by móc kiedyś podejmować na koszalińskich parkietach najlepsze polskie ekipy. Warto tu dodać, że PGNiG Liga to jedna z najmocniejszych europejskich lig, a drużyny takie jak Łomża Vive Kielce czy Orlen Wisła Płock doskonale radzą sobie w europejskich pucharach.

svg%3E Ludzie

W dążeniu do celu pomaga na pewno zmiana strategii klubu. Postawiono na mocną współpracę z koszalińskimi szkołami, szczególnie SP 18 i SP 23, gdzie w klasach sportowych chłopcy wcześnie zaczynają przygodę z piłką ręczną. W drużynie seniorskiej znaleźli miejsce bardzo młodzi zawodnicy i wychowankowie.

Klub stara się im pomagać, tworząc im dobre warunki do treningu, ale i nauki. Tu bardzo pomocna okazała się współpraca z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Koszalinie oraz Politechniką Koszalińską, które z pełnym zrozumieniem podchodzą do studentów-zawodników.

Skład zespołu zasilono również graczami doświadczonymi, z ogromnymi ambicjami na więcej. Ale przede wszystkim Gwardii udało się pozyskać do współpracy koszaliński biznes i namówić go do inwestowania w sport. Od zeszłego sezonu sponsorem tytularnym jest Kospel, firma specjalizująca się w produkcji elektrycznych podgrzewaczy wody, pomp ciepła, kolektorów słonecznych i kotłów elektrycznych.

Prezes Tomasz Nowe, niegdyś także zawodnik Gwardii Koszalin, mówi: – Inwestycja Kospelu, sponsora tytularnego, tak jak zaangażowanie firmy E.Link – od nowego sezonu sponsora strategicznego, to dla naszego klubu zarówno zastrzyk finansowy, jak i stworzenie odpowiednich warunków treningowych, regeneracyjnych i rehabilitacyjnych dla naszych zawodników. Możliwość skupienia się na wymagających treningach i konsekwentnym zdobywaniu punktów. Oczekując od zawodników znakomitych wyników chcemy dać im przestrzeń, w której te wyniki mogą zaistnieć. Zaufało nam wiele firm z lokalnego środowiska biznesowego i za to jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Liczy się dla nas każde zaangażowanie i każda złotówka. Tym bardziej, KSPR Kospel Gwardia mocno stawia na młodych zawodników wywodzących się z naszego regionu, na mieszkańców naszego miasta, wychowanków klubu. Gwardia to rodzina, tu żyjemy, trenujemy i gramy, z marzeniami, które są realnie, w zasięgu ręki, właśnie dzięki lokalnemu biznesowi i dotacjom miejskim, a także dzięki transparentnej polityce finansowej, która jest dla nas priorytetem. Jestem pewien, że już niedługo nasi szczypiorniści znajdą się w Lidze Centralnej, a następnie w Super Lidze, a wówczas na spotkania do Koszalina, przyjeżdżać będą najlepsze drużyny z całej Polski.

svg%3E Ludzie

Jan Stasiuk, który z piłką ręczną związany jest od samego początku istnienia klubu, przyznaje, że szczególnie dla młodych graczy ważne są stabilne warunki, zarówno w sferze czysto sportowej, jak i tej poza boiskiem: – Okazuje się, że nasi dawni wychowankowie wracają do Koszalina. Wracają, żeby grać w Gwardii, żeby studiować i pracować w Koszalinie. Jak widać, stąd nie tylko się wyjeżdża, ale jest też po co wracać. Móc kontynuować karierę sportową w rodzinnym mieście to idealna sytuacja. Zawodnicy liczyć mogą na indywidualny tok nauczania, który jeszcze bardziej sprzyjać będzie podniesieniu poziomu gry. Tak samo jak młodzi, uważam, że wykształcenie ma znaczenie, dlatego chcemy zapewnić im takie warunki, aby czuli się bezpiecznie i komfortowo. Trzeba również powiedzieć sobie wprost, że większość zawodników Gwardii pracuje, a niektórzy zatrudnienie znajdują u naszych zaangażowanych sponsorów.

Tomasz Nowe zwraca uwagę na fakt, niedawna zmiana prawa tworzy sprzyjające warunki do inwestowania przez firmy w sport: – Przepisy, które weszły w życie na początku tego roku po raz pierwszy przewidują ulgę dla przedsiębiorców angażujących się w działalność sportową. Firmy mogą odliczać 100 procent kosztów uzyskania przychodów oraz w ramach dodatkowej ulgi sponsoringowej zyskują możliwość odliczenia dodatkowych 50 procent kosztów – mówi prezes zarząd KSPR Kospel Gwardia Koszalin. – Mamy nadzieję, że to rozwiązanie podatkowe ośmieli kolejne firmy, które rozważają inwestycję w koszaliński sport. My ich nie traktujemy jak typowych sponsorów a raczej partnerów. Tworzymy pewnego rodzaju wspólnotę, której zależy na wynikach klubu tak samo jak na rozwoju w mieście kultury fizycznej. Dlatego razem z naszymi biznesowymi partnerami niecały miesiąc temu stworzyliśmy sportowe wydarzenie angażujące najmłodszych zawodników. Była okazja na trening z pierwszym składem, gry i konkursy. Wyławianie narybku spośród najmłodszych ma kapitalne znaczenie. Nasi partnerzy również rozumieją znaczenie tego potencjału, angażując się w tego typu działania. Jest nam niezwykle miło, kiedy na trybunach koszalińskim szczypiornistom kibicują pracownicy naszych sponsorów wraz z całymi rodzinami. Kiedy mecz jest świętem.

svg%3E Ludzie

Ponad półwieczna tradycja klubu sportowego to cała masa wspomnień, gabloty pełne pucharów i ludzkie historie. Przez boisko przewinęło się mnóstwo utalentowanych zawodników, także reprezentantów Polski oraz trenerów.

Obecnie głównym szkoleniowcem Kospel Gwardii Koszalin jest Piotr Stasiuk, syn pana Jana, a w lutym zadebiutował Oliwier Stasiuk, syn Piotra. Kapitanem drużyny jest Maksim Kruchkou, najskuteczniejszy zawodnik całej ligi, z pochodzenia Białorusin, który w Koszalinie odnalazł się znakomicie. Z zawodu jest barberem i niedawno otworzył swój własny salon fryzjerski. Na pokładzie jest również dwóch Ukraińców: Mykola Maliarevych i Andriej Abramov, którzy mieszkają i pracują w naszym mieście, Mykola zaangażował się dodatkowo w pomoc swoim rodakom i aktywnie działa jako wolontariusz przy Urzędzie Miejskim.

Kospel Gwardia Koszalin to połączenie doświadczenia z młodzieńczym wigorem. Okazuje się, jak podkreślają szkoleniowcy, że taka mieszanka daje podstawy do marzeń o trofeach na najwyższym poziomie. W planach jest również modernizacja hali Gwardii. Po jej wykonaniu szczypiorniści choć „na starych śmieciach” grać będą w odnowionych murach i lepszych warunkach w ogóle, co z pewnością doda skrzydeł głodnym zwycięstw zawodnikom.

Prezes Tomasz Nowe kwituje: – Koszaliński biznes wierzy w lokalny sport i miejskie kluby, co pozwala dziesiątkom trenujących na co dzień młodych koszalińskich sportowców mieć nadzieję na sukcesy.

svg%3E Ludzie
svg%3E Ludzie


Do tej pory Kospel Gwardię Koszalin wsparli:

Gmina Miasto Koszalin

Sponsor tytularny – Kospel

Sponsor strategiczny – E.Link Koszalin

Sponsor VIP: Alfa Build – Praca za Granicą, MPS International, TKK Koszalin, MEC Koszalin, TBS Koszalin, MWiK w Koszalinie, Konsorcjum Budowlane Chróścicki & Miszkiewicz – Hotel Stary Koszalin, Trend-M, Karpińscy, Składy Budowlane Klein, T&M Hanna Nowicka-Klein

Pozostali partnerzy: PGK Koszalin, PUF Sp. z o.o., Termex, Tompak, Q4Glass, Ampol, Auto – Kolor Anna Kurek, Janusz Trybalski, Cezary Karbowiak, Mieczysław Lusawa, Daniel Kościuch, Hurtownia Kuba – Rafał Redlarski i wielu innych.


W skład zarządu KSPR Gwardia Koszalin wchodzą:

Prezes: Tomasz Nowe (w przeszłości zawodnik klubu)

Wiceprezes: Jacek Chróścicki, Konsorcjum Budowlane Chróścicki & Miszkiewicz (w przeszłości zawodnik klubu)

Wiceprezes: Andrzej Hondo, Firma E.Link

Członkowie: Paweł Skrzypczak, Marcin Napierała (MPS), Artur Pająk (Kospel), Janusz Trybalski (w przeszłości zawodnik klubu)

Pełnomocnik zarządu: Jan Stasiuk

Menedżer ds. Sponsorskich: Anna Kudelska