plakat z logosami Wydarzenia

Jubileuszowa Noc w Bibliotece

svg%3E Wydarzenia

Noc w Bibliotece to niezwykle popularna impreza, cyklicznie organizowana w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Przez ostatnie dwa lata musiała przenieść się w świat wirtualny, w tym roku wraca do swojej tradycyjnej formuły. Impreza w klimacie „Szalonych lat 70.” odbędzie się 27 maja i towarzyszy obchodom Dni Koszalina.

Program Nocy oferuje atrakcje wszystkim pokoleniom czytelników biblioteki. Dla starszych będzie to podróż w czasie, dla młodszych okazja do wejścia w świat opowieści rodziców i dziadków. Lata 70. pojawiły się nieprzypadkowo – gmach główny KBP przy placu Polonii 1 został otwarty w 1973 roku. Jak zawsze w trakcie Nocy będzie go można zwiedzać i zajrzeć do mniej dostępne miejsca budynku, takich jak magazyn książek, introligatornia czy fonoteka. Bibliotekarze oprowadzą gości po najskrytszych zakamarkach i opowiedzą najciekawsze historie związane z tymi miejscami. Najaktywniejsi czytelnicy odbiorą nagrody, a w sali spotkań rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny „Ogród Marzeń”. W tym miejscu odbędą się również warsztaty z wikliniarstwa i ceramiki, które poprowadzą uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie.

Gościem specjalnym Nocy w Bibliotece będzie Katarzyna Jasiołek – autorka popularnych książek o wzornictwie, artykułów do branżowego tytułu „Szkło i Ceramika”, katalogów, których tematyką jest design i wzornictwo oraz twórczyni bloga heliotropvintage.pl o wydarzeniach związanych z wzornictwem, architekturą, fotografią, modą i podcastu, do którego zaprasza twórców, rzemieślników, kolekcjonerów i inne osoby związane z designem. Podczas Nocy opowie o designie z czasów PRL-u. Spotkanie autorskie odbędzie się o godz. 17.00 w sali kinowej.

Muzyka to kolejne niezapomniane oblicze lat 70. Mediatekę wypełni gorączka sobotniej
nocy, a DJ MadMat na tle archiwalnych plakatów teatralnych będzie bawił się z uczestnikami
w rytmie disco. Poprowadzi również quiz, któremu sprostają tylko najwięksi fani tego okresu
muzycznego! W sali kinowej natomiast przeniesiemy się do czasów świetności Abby. Koncert
wokalistów Teatru Variete Muza przypomni największe hity szwedzkiego zespołu.

W wypożyczalni i czytelni na gości czekać będą najróżniejsze gry, zabawy i warsztaty plastyczne. Planowany jest wyścig kapsli, zawody gry w statki i zabawy podwórkowych na placu przed budynkiem biblioteki.

W fotostudio będzie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, tym razem w hipisowskim stylu – organizatorzy zachęcają do przyjścia na Noc w adekwatnym do tematu stroju. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia zorganizowany będzie filmowe spotkanie z psim detektywem z lat 70., czyli Scooby-Doo. Nieco starsi miłośnicy historii i Koszalina będą mieli okazję do rozmowy o rozkwicie naszego miasta w latach 70. W czytelni regionalnej KBP spotkają się z nimi Iwona Sławińska i Krzysztof Urbanowicz, którzy przybliżą kulisy organizacji Centralnych Dożynek z 1975 roku, ale nie tylko.

Na głodnych i spragnionych na placu przed biblioteką czekać będzie foodtruck, hot-dogi,
frytki, wata cukrowa i lody.

Noc w Bibliotece: 27 maja, godz. 17.00 – 22.00. Wstęp wolny


svg%3E Wydarzenia

Galeria Region stanie się przedłużeniem przestrzeni poświęconej designowi. „Dizajn krzepi lepiej niż cukier!” to hasło, pod którym w ramach Nocy w Bibliotece odbędzie się w KBP kiermasz. Wezmą w nim udział twórcy plakatów, grafik, ceramiki, biżuterii i innych artystycznych przedmiotów.