L0A7180 Edit Zdrowie i uroda

Jak pozbyć się ginekomastii?

Ideałem męskiej sylwetki jest m.in. płaska, umięśniona klatka piersiowa. Niestety nie wszyscy mężczyźni mogą się cieszyć takim wyglądem. Niektórzy z nich borykają się z problemem ginekomastii, czyli przerostu tkanki gruczołowej, włóknistej i tłuszczowej w okolicy piersi. Nie jest to schorzenie niebezpieczne dla zdrowia, ale często negatywnie wpływa na samoakceptację i zadowolenie z wyglądu u mężczyzny. Jak pozbyć się ginekomastii? Wyjaśnia dr. n. med. Andrzej Krajewski z Klinik Krajewscy Chirurgia Plastyczna i Medycyna Estetyczna?

svg%3E Zdrowie i uroda

Zacznij od konsultacji

Aby skutecznie wyleczyć ginekomastię, należy przede wszystkim zgłosić się do lekarza, który dobierze optymalny sposób leczenia w zależności od źródła problemu i postawionej diagnozy. Ginekomastia pojawia się u mężczyzn z wielu przyczyn, niezależnie od wieku, ale na pewno tym, co łączy pacjentów zgłaszających się z tym problemem, jest poczucie zawstydzenia i skrępowanie z powodu „męskich piersi”. Rozmowa z lekarzem na temat tych dolegliwości może być dla niektórych pacjentów krępująca, ale należy przede wszystkim szczerze i możliwie szczegółowo rozmawiać z lekarzem – mówi dr n. med. Andrzej Krajewski.

Dlaczego powstaje ginekomastia?

Źródeł pojawienia się ginekomastii u mężczyzny może być wiele. Podczas szczegółowych badań, możemy ocenić, gdzie leży prawdziwa przyczyna pojawienia się tego problemu. Przede wszystkim może być on wynikiem występowania zaburzeń równowagi między poziomem androgenów i estrogenów. Ma na to wpływ np. przyjmowanie środków dopingowych, zawierających androgeny, ale także nadmierne picie piwa i innych składników pokarmowych, które mają działanie estrogenene. Ginekomastia może pojawiać się również wskutek zwiększenia ilości kobiecego hormonu – estradiolu, w stosunku do męskiego testosteronu. Z powodu różnych chorób: marskości wątroby, raka wątroby oraz nadczynności tarczycy. Często występuje także tzw. pseudoginekomastia. Jest to ginekomastia tłuszczowa, która jest związana z otyłością̨ – męskie piersi powiększają się, ponieważ tkanka tłuszczowa gromadzi się w nadmiarze w tej okolicy.

Pozbądź się ginekomastii!

Ginekomastię można skutecznie wyleczyć. W zależności od powodu pojawienia się tego schorzenia, dobieramy różne metody, które pozwolą panom na nowo cieszyć się płaską klatką piersiową. Gdy ginekomastia pojawiła się wskutek występowania innej choroby (nowotworu lub marskości wątroby), przede wszystkim należy zacząć od wyleczenia tego schorzenia. Natomiast, gdy przyczyną jej pojawienia się jest zażywanie leków, wtedy konieczne będzie ich odstawienie lub skorzystanie z innych zamienników. Gdy ginekomastia powstaje z powodu zaburzeń hormonalnych, możemy zastosować terapię z wykorzystaniem testosteronu lub zalecić przyjmowanie leków, które będą miały za zadanie zahamować aktywność estrogenów.

Możemy również zaproponować skuteczne metody chirurgiczne. Stosujemy je, gdy u pacjenta mamy do czynienia z ginekomastią tłuszczową. Kiedy następuje przerost piersi i nie można się ich pozbyć za pomocą diety, bądź ćwiczeń, gdy mamy do czynienia z ginekomastią samoistną (czyli przetrwałą z okresu dojrzewania) lub gdy pojawiła się ona z powodu innych chorób, których wyleczenie nie przyniosło zadowalających rezultatów zewnętrznych – nie nastąpiło unormowanie wyglądu gruczołów piersiowych.

Chirurgiczne usunięcie ginekomastii

Aby usunąć ginekomastię często stosuje się metody chirurgiczne. Taki zabieg odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym. Polega on na odpowiednim usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, gruczołowej oraz naddatku skóry. W ten sposób uzyskujemy prawidłowy, estetyczny wygląd klatki piersiowej. Rezultatem takiej operacji jest płaska klatka piersiowa, czyli posiadająca typowo męski wygląd, co wpływa na przywrócenie właściwych proporcji męskiej sylwetki. Nieocenioną zaletą takiego zabiegu jest również poprawa samooceny i większa pewność siebie pacjenta – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Krajewski.