New Jaguar F TYPE R Coupe AWD Sorrento Yellow 26 Motoryzacja

Jaguar F-Type – brytyjska klasa i styl

Zbliża się święto wszystkich fanów motoryzacji, a szczególnie miłośników brytyjskiej klasy i stylu. Do autoryzowanego salonu Jaguara Bońkowscy British Auto 28 czerwca wjadą modele sportowego F-Type. Do przetestowania przez klientów salonu będzie dziewięć pięknych i drapieżnych samochodów. To ten rodzaj przyjemności, której nie należy sobie odmawiać, gdyż F-Type to auto, które warto poznać bliżej.

Nie bez powodu, kilka lat temu, ten model Jaguara reklamowa­no hasłem „Good to be Bad”. W spotach reklamowych w jeż­dżących tym właśnie modelem pojawili się wybitni brytyjscy aktorzy, m.in. Tom Hiddleston i Ben Kingsley. Spoty mają hol­lywoodzki rozmach, klimat jak z filmów o Bondzie i są hołdem dla brytyjskiej motoryzacji.

Dystynkcja, styl, brytyjski charakter, błyskawiczne przyśpie­szenie, doskonałe detale. Kiedy poznamy bliżej F-Type, zgodzi­my się ze słowami jednego z bohaterów reklamowych spotów. Jaguar F-Type to luksusowe, sportowe coupe lub cabrio produ­kowane przez brytyjską markę. Auto zaprezentowano w 2013 roku i od razu poruszyło motoryzacyjnym światem. Od samego początku i taki też był zamysł szefów marki, miał nawiązywać do legendarnego E-Type z lat 60. i 70. To był strzał w dziesiątkę. Na początku przedstawiono wersję coupe, która swoim charak­terystycznym „garbem” przypominała kultowego poprzednika. Poza tym sylwetka była bardzo zgrabna i zdradzała, iż auto w odpowiednich rękach nie będzie grzeczne. Niedługo później pojawił się także roadster ze składanym dachem. W Szczecinie pojawią się modele Coupe i Cabrio, w tym najmocniejsze mode­le 5.0 o mocy 575 KM.

F-Type jest szybki, zwrotny i wystarczy mu tylko 3,7 sekundy, by osiągnąć prędkość 100 km/h, a rozpędzić się nim można do 300 km/h. Niezawodnie działa na zmysły, przyjemnie wbija w fotel i daje kierowcy sporo radości. Widać go i słychać, bo jak na prawdziwego twardziela przystało, wyposażony jest w silnik V8. Wszystkie modele F-Type, które będzie można wkrótce przetestować, od czterocylindrowego o mocy 300 KM do wspo­mnianego 575-konnego V8, wyposażono w aktywny sportowy układ wydechowy. Po wybraniu odpowiedniego ustawienia można uwolnić budzący dreszczyk gang silnika przy wszyst­kich prędkościach obrotowych. Napęd na wszystkie koła wraz z układem Intelligent Driveline Dynamics (IDD) zapewniają temu modelowi doskonałe osiągi i pewność prowadzenia na drodze. Dzięki temu, że układ hamulcowy indywidualnie przy­kłada siłę hamowania do kół znajdujących się po wewnętrznej stronie łuku drogi, można podnieść zdolność pokonywania na­wet ciasnych zakrętów. Zmniejszając podsterowność, zapewnia on sportową zwinność i zwiększa pewność kierowcy. System Configurable Dynamics pozwala zmieniać czułość przepustni­cy, punkt zmiany biegów i opór układu kierowniczego, a System Adaptive Dynamics, szybko analizujący dane wejściowe doty­czące stylu i warunków jazdy, wyostrza reakcje samochodu, aby zapewnić poczucie kontroli i pozytywne wrażenia z jazdy.

Poza radością z samej jazdy, na kierowców F-Type czekają jesz­cze inne atrakcje. Standardowy, 10-calowy wyświetlacz doty­kowy, reagujący bezpośrednio na gesty powiększania i prze­suwania pozwoli nam w trakcie jazdy utrzymać nieprzerwaną komunikację ze światem. Zintegrowana z samochodem aplika­cja Jaguar Remote pozwoli nam sprawdzać poziom paliwa, wska­zać lokalizację pojazdu oraz zamknąć i otworzyć samochód, a także zdalnie kontrolować temperaturę wnętrza. Otrzymamy również bardziej poręczny i bezpieczniejszy sposób korzysta­nia ze smartfona w samochodzie. Apple CarPlay i Android Au­dio pozwoli na swobodne wybieranie z biblioteki i odtwarzanie muzyki, a dzięki nagłośnieniu Meridian będzie to niezapomnia­ne doświadczenie. Jako że jest to wyjątkowe auto i przez to też bardzo wartościowe, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. W przypadku kradzieży opcjonalny system Secure Tracker sy­gnalizuje lokalizację naszego F-Type’a i natychmiast powiada­mia odpowiednie służby, aby odzyskać pojazd.

Jaguar F-Type to absolutnie sportowy samochód. Nie wypada więc nie wykorzystać jego wszystkich możliwości. Ale war­to też pamiętać, że szybka jazda to jazda bezpieczna i F-Type nam to zagwarantuje. Oczywiście, dzięki pakietowi systemów i asystentów bezpieczeństwa, a także dzięki inteligentnemu systemowi Pixel LED. Pixel LED nie oślepia innych kierowców, a także dostosowuje szerokość i głębokość strumienia światła do prędkości, z którą jedziemy. Ponadto, podczas pokonywania zakrętów, będzie podążać za krzywizną drogi, zapewniając lep­szą widoczność w każdej sytuacji.

F-Type, zarówno coupe, jak i cabrio to auto niezawodne, sty­lowe, szybkie i bardzo atrakcyjne. Można bardzo wiele o nim mówić i pisać, ale nic nie odda tego klimatu, tego dreszczyku emocji, kiedy się do niego po prostu wsiądzie. To trzeba poczuć na własnej skórze.

Serdecznie zapraszamy do zapisów na jazdy testowe Jagu­arem F-TYPE podczas eventu Roadshow, który odbędzie się 28.06.2022 roku.