DSC 5858 Wydarzenia

„Nie zna Kaszub ten, kto nie przeczytał Remusa”

Fot. Jarosław Ryfun

Arcydzieło literatury kaszubskiej, powieść Aleksandra Majkowskiego zatytułowana „Życie i przygody Remusa”, stało się podstawą słuchowiska, które przygotowuje Polskie Radio Koszalin. Usłyszymy w nim m.in. Sebastiana Fabijańskiego, Jacka Zdrojewskiego, Piotra Furmana, Stanisława Biczyskę, Monikę Janik i Sławomira Głazka. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Adria Jakubik. Realizacją dźwięku i nagraniami zajęli się Paweł Szaliński i Jarosław Ryfun.

Powieść kaszubskiego społecznika, z zawodu lekarza, uchodzi za dzieło jego życia. Utwór, którego akcja rozgrywa się w II połowie XIX wieku, opublikowany został po raz pierwszy w literackiej kaszubszczyźnie w 1938 roku. W latach 60. XX w. na język polski przetłumaczył go Lech Bądkowski.

Scenariusz słuchowiska inspirowany powieścią opracowała Adria Jakubik i ona również jest jego reżyserką.

Adria Jakubik mówi: – Nie jestem Kaszubką, ale ten region jest mi bardzo bliski. Mój tata mieszkał w Gdańsku, dzięki temu łatwiej było mi odkrywać nowe kierunki na mapie Pomorza. W młodości uwielbiałam wypady na Hel, każdego lata musiałam odwiedzić ukochane Chałupy, ale rejon Kartuz także głęboko zapisał się w mojej pamięci. Piękne krajobrazy, w tym niezwykłe jeziora, serdeczni ludzie, kultura i kuchnia regionalna są tym, do czego warto wracać. O twórczości Aleksandra Majkowskiego dowiedziałam się od Piotra Ostrowskiego, prezesa Polskiego Radia Koszalin. Historia Remusa bardzo mnie poruszyła. Z jednej strony jego powierzchowność symbolizująca słabości, które ma każdy z nas, a z drugiej wartości, jakimi się kieruje, świadczące o jego ogromnej odwadze i mądrości.

– W jakim stopniu scenariusz jest wierny opowieści Aleksandra Majkowskiego, a w jakim stanowi jego trawestację? – Jestem wierna autorowi. Chciałam, by moja opowieść przypominała styl, język literacki jakim posługiwał się Majkowski. Uznałam, że w ten sposób łatwiej będzie nam poczuć atmosferę końca XIX wieku. Wybrałam natomiast z powieści wątki, które unaoczniają zmagania kluczowych postaci z trudnymi wyborami, dotyczącymi m.in. obrony wartości, ale też tęsknoty za wolnością i miłością. Te dylematy dotyczą również współczesnego człowieka. Każdego dnia naszym decyzjom mogą towarzyszyć „trud, strach i nie warto”, co wspaniale podkreślił w swojej powieści Aleksander Majkowski.

„Remus. Życie toczy się w krąg” (taki jest tytuł słuchowiska) to projekt mocno autorski. Adria Jakubik napisała scenariusz, zajęła się również obsadą i muzyką. Większość materiału nagrywano w Warszawie

w studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, resztę w studiu im. Czesława Niemena w Koszalinie.

– Pozostało jedynie kilka ról epizodycznych, które będą odgrywali m.in. rodowici Kaszubi w języku kaszubskim – relacjonuje reżyserka. – Jesteśmy obecnie na etapie postprodukcji, którą zajmuje się Jarosław Ryfun.

Premiera słuchowiska „Remus. Życie toczy się w krąg” będzie miała miejsce podczas XXIII Światowego Zjazdu Kaszubów, 30 lipca br., w Brusach. Jest to największa impreza plenerowa na Kaszubach – święto m.in. kaszubskiej kultury i smaków tego regionu.

Rozgłośnia planujemy wydanie płyty z nagraną opowieścią. Będzie ją można wygrać w konkursach na antenie lub w mediach społecznościowych Polskiego Radia Koszalin.