zdj. 44 Malgorzrta Niewiarowska Kultura

Nagrody kulturalne roku

Prezydent Koszalina podczas 12. Gali Kultury wręczył po raz kolejny nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury otrzymały trzy osoby.

Jadwiga Kabacińska-Słowik

Wraz z mężem, śp. Leonardem Kabacińskim, tworzyła koszalińską Galerię na Piętrze, której oficjalne otwarcie miało miejsce 9 lutego 1991 roku. Dzięki zaangażowaniu i pracy właścicielki miejsce funkcjonuje z powodzeniem przeszło 30 lat. Integralną częścią Galerii na Piętrze stała się Autorska Galeria Andrzeja Słowika. Jadwiga Kabacińska-Słowik przez 18 lat organizowała spotkania „Słowik w plenerze”, które zbliżały plastyków, aktorów, muzyków; szeroki krąg koszalińskich artystów. W Galerii bywali wielcy polscy artyści współcześni: Stanisław Fijałkowski, Leszek Rózga, Jan Dobkowski, Andrzej Gieraga, Zygmunt Kotlarczyk, Erna Rosenstein.

Przez trzy dekady w Galerii miało miejsce ok. 200 wydarzeń, podczas których eksponowano malarstwo, grafikę, rzeźbę, szkło, ceramikę artystyczną, fotografię, tkaninę unikatową, wiklinę artystyczną, srebro unikatowe, performance, environment, instalacje, poezje. Ważne miejsce w programie działania galerii zajmuje promocja młodych twórców. Szczególne znaczenie dla środowiska artystycznego naszego miasta miały wystawy artystów Pomorza Środkowego. W Galerii na Pietrze organizowane były aukcje charytatywne, spotkania autorskie, pożegnania artystów, wigilie artystyczne.

Zenon Kasprzak

Ceniony w środowisku nauczycielskim dydaktyk i metodyk języka polskiego, dziennikarz i podróżnik. Do Koszalina przyjechał jako dziecko wraz z rodzicami w listopadzie 1945 roku. Po maturze w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Dubois ukończył polonistykę na Uniwersytecie w Gdańsku. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego pracował do emerytury.

Jest autorem, współautorem i redaktorem wielu artykułów metodycznych publikowanych w specjalistycznych periodykach, autorem książek poświęconych podróżom i wspomnieniom.

Krystyna Pilecka

Kanclerz Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie, członkini Związku Literatów Polskich, laureatka wielu konkursów literackich, organizatorka spotkań kulturalnych. Działalność w zakresie upowszechniania kultury rozpoczęła w 1981 roku, w Klubie Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”. Pierwszy autorski tomik poezji „Melodie rodzinnego domu” wydała w 1998 roku. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów literackich. Autorka lub współautorka kilkunastu tomików poezji i książek dla dzieci.

Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury w kategorii osób dorosłych przypadły Mai Markowskiej i Błażejowi Babijowi.

Maja Markowska

Jej krótkometrażowy film dokumentalny „Papierosy” zdobył Grand Prix za film niezależny na Imagenations Festival (Wrocław), nagrodę w kategorii bohater na 10. Festiwalu Filmów Frapujących (Gorzów Wielkopolski), wyróżnienie na Przeźrocza Festiwalu Filmowym (Bydgoszcz). Premiera filmu miała miejsce na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym – film był nominowany do Złotego Lajkonika w konkursie polskim. Brał udział w 31. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi (udział w konkursie głównym) oraz miał pokaz podczas Millenium Docs Against Gravity (Warszawa). W filmie wykorzystane zostały utwory pochodzącego z Koszalina Bartosza Petersa oraz Marcina Pierzchlińskiego z Białogardu. Plakat do filmu stworzył koszalinianin – Maciej Mazurkiewicz (Druklin), a typografie do plakatu laureat Nagrody Prezydenta Koszalina, Łukasz Waberski.

Błażej Babij

Pomysłodawca, organizator i dyrektor artystyczny festiwalu Koszalin Bass Fest!, nowego wydarzenia na mapie kulturalnej Koszalina, którego pierwsza edycja miała miejsce w dniach 9-11 września 2021 roku w Filharmonii Koszalińskiej. W ramach wydarzenia odbyły się trzy koncerty, wzięło w nich udział 650 słuchaczy. Błażej Babij jest też współorganizatorem i jednym z wykładowców warsztatów kontrabasowych Bass Baltica, organizowanych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, pod patronatem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Bass Baltica to największe warsztaty poświęcone tylko kontrabasowi, biorą w nich udział młodzi kontrabasiści z całego kraju.

A oto laureaci nagród I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury wśród dzieci i młodzieży.

Wiktor Dziedzic

Uzyskał tytuł Młody Artysta roku 2021. Ubiegłoroczny absolwent ZPSM w Koszalinie, w klasie skrzypiec.

Pracował z dr. Natanem Dondalskim. Koncertował z Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia w Pradze, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Występował w prestiżowych salach koncertowych w Polsce, Czechach, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Zdobywca wielu nagród, m.in. na Iscart International Music Competition (Lugano), International Mark Rothko Competition of Young Performers of Modern Music (Łotwa), International Music Competition „Best Bartok Performance”, (Wielka Brytania) International Online Instrumental Performance Competition. Zagrał koncerty z Danish National Youth Ensemble, Kintai Music Festival Orchestra, na Hirschmann Meisterkurs Europe, w ramach perFORM Masterclass 2021.

Julia Chojnacka

Do września 2021 roku uczyła się w I klasie OSM I st. ZPSM w Koszalinie, w klasie skrzypiec Olgi Borowskiej, a następnie u dr. Natana Dondalskiego. Pracowała też z dr Kariną Gidaszewską. Od 1 września 2021 uczennica OSM II stopnia w Poznaniu. Jest laureatką ok. 100 polskich, europejskich i międzynarodowych konkursów, w wielu zajęła I miejsce lub zdobyła Grand Prix. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne 2020/2021. Przyjęta do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci na rok szkolny 2021/2022.

Martyna Skuza

Od dziewięciu lat jest uczennicą ZPSM w Koszalinie. Jej artystycznym opiekunem jest dr Natan Dondalski. Zdobyła Grand Prix na International Multi-genere Competition w Kazachstanie, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu, I miejsce w IX Międzynarodowym Konkursie im. Janiny Garści w Stalowej Woli, I miejsce w Music and Stars Awards w Estonii. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku 2020/2021. Przyjęta do Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci na rok szkolny 2021/2022.

Antoni Merecki

Od wielu lat uczęszcza na zajęcia gitarowe do Pałacu Młodzieży w Koszalinie i rozwija się pod okiem Zbigniewa Dubielli. Zajął I miejsca w III International Children’s and Youth Guitar Competition of Russian Music w Kaliningradzie oraz XIII Płockich Konfrontacji Gitarowych w Płocku, II miejsce na V Festiwalu Gitarowym na Zamku w Gołubiu-Dobrzyniu, III miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Viva Gitarra” w Zielonej Górze.

Kacper Krężołek

Uczeń ZPSM w Koszalinie. Pracuje pod kierunkiem Dariusza Schmidta i Zbigniewa Dubielli. Zdobył: I miejsce oraz Grand Prix na I Nadmorskim Festiwalu Gitarowym w Gdyni, I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Viva Gitarra” w Zielonej Górze, I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Music@e-Contest 2021.

Irmina Bączkowska

Uczennica ZPSM w Koszalinie w klasie skrzypiec dr. Natana Dondalskiego. Laureatka: Grand Prix oraz I miejsca na Międzynarodowym Konkursie skrzypcowym „Music & Stars Awards”, I nagrody w 12th World Open Music Competition w Serbii, I nagrody w International Online Contest „Prometheus” we Włoszech, I nagrody w Great Composer International Music Competition w Londynie, I miejsca w International Sfogato Music & Arts Festival.

Zuzanna Mieczkowska

Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w ZPSM w Koszalinie, w klasie fletu. Pracuje pod kierunkiem Natalii Jewłoszewicz-Dziedzic. Zdobywczyni I nagród w: X International Competition For Young Musicians „Citta Di Massa”, Iscart International Music Competition w Lugano, VIII Rome International Music Competition w Rzymie, I Konkursie Fletowym Online „Fleciki na start”.

Lena Łobodziec

Uczennica ZPSM w Koszalinie, w klasie fortepianu. Pracuje pod kierunkiem Ewy Gajdzis. Zdobyła I nagrody w: International Music Competition „The Music if Eastern Europe” w Londynie, International Music Competition – The Music of Centuries „The Music of 20th Century” w Londynie, The Music Competition Online 2021 w Vanves.

Borys Palonek

Uczeń IV klasy ZPSM w Koszalinie, w klasie fortepianu. Opiekun artystyczny: Paweł Bortnowski. Laureat I miejsca (Złoty Wirtuoz) w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody wirtuoz – online” (Sanok-Warszawa), I miejsca w International Music Competition w Belgradzie, I miejsce w International Music Competition (sekcja fortepian, kategoria middle junior) w Belgradzie.

Nina Olech

Uczennica II klasy ZPSM w Koszalinie II stopnia, w klasie fortepianu. Opiekun artystyczny: Ewa Gajdzis. Zdobyła: I nagrodę w International Music Competition – The Music of Centuries – The Music of 19th Century w Londynie, I nagrody z wyróżnieniem w The Music Competition Online 2021 w Vanves, II nagrody w International Music Competition – Artist of the Year – season 2020/2021 w Londynie.

Barbara Osada-Sobczyńska

Uczennica IV klasy ZPSM w Koszalinie, OSM I st. w klasie fortepianu. Opiekun artystyczny: Paweł Bortnowski. I miejsce (sekcja fortepian, kategoria middle junior) podczas International Music Competition w Belgradzie. Srebrny Wirtuoz w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz – online”, Sanok-Warszawa.

Ignacy Łajca

Uczeń ZPSM w Koszalinie, OSM I st. w klasie skrzypiec. Pracuje pod kierunkiem Danuty Kaluty-Jakubowskiej. Jest laureatem I nagród w: IV Ogólnopolskim Konkursie „Talenty skrzypcowe 2021”, International Music Association Gloria Artis in Vienna, International Festival Online Competition Portugal Art Carnival w kategorii 12 lat skrzypce solo oraz I miejsca na IV Ogólnopolskich Igrzyskach Skrzypcowych w Zbąszynie.

Laureaci nagród II stopnia za osiągnięcia w dziedzinie kultury wśród dzieci i młodzieży.

Nikodem Kin

Uczeń Zespołu Szkół Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie. Pracuje pod kierunkiem Katarzyny Gwardiak-Kocur. Zdobył: wyróżnienie w XIII edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Youn man in XXI century” w Kownie; Złoty Medal na VII Międzynarodowym Biennale Fotografii Szkół Plastycznych (konkurs odbywa się pod patronatem MKiDN).

Teatr Niesforny

Od 2018 roku działa w Pałacu Młodzieży, pod kierunkiem Elżbiety Malczewskiej-Giemzy. Młodzież uczestniczy w działaniach happeningowych na rzecz środowiska lokalnego, prowadzi program „Pałacowy Expres w TV Max”. Teatr zdobył II miejsce na XXI Festiwalu Małych Form Teatralnych w Piasecznie za spektakl „…teraz”.

Natalia Matusiak

Pracuje pod kierunkiem Leny Charkiewicz w Pałacu Młodzieży. Finalistka IV edycji Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „The Golden Voice” w Krakowie. Zdobyła II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym Polskiej Piosenki „Z piosenką przez dekadę” – lata 60. w Gdańsku oraz III miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Piosenki „Swego nie znacie” w Słupsku.

Duet Aniela Dąbrowska i Wiktoria Studzińska

Dziewczyny działają w Pałacu Młodzieży. Tworzą duet stworzony przez pedagoga Zbigniewa Dubiellę w 2019 roku. Laureatki I nagrody w V Międzynarodowym Konkursie Gitarowym Renesans Gitary „Nowy Akord 2021” (Homel, Białoruś). Zajęły III miejsce podczas XIII Płockich Konfrontacji Gitarowych w Płocku.

Julian Merecki

Uczeń ZPSM w Koszalinie I stopnia w klasie waltorni. Pracuje pod kierunkiem Piotra Arciszewskiego. Zajął I miejsce na IV Warszawskim Festiwalu „Miniatura muzyczna na instrumenty dęte, drewniane i blaszane”, I miejsce w XL Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku, III miejsce na V Akademii Młodego Waltornisty w Katowicach, III miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie.

Krzysztof Zieliński

Uczeń V klasy ZPSM w Koszalinie, OSM II st. w klasie skrzypiec.

Opiekun artystyczny: dr Natan Dondalski. Zdobył: I nagrodę w letniej edycji konkursu World Open Music Competition w Belgradzie, II nagrodę na 1st International Sfogato Stage Music Competition

2021 w Krakowie, II nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie „Talenty Skrzypcowe 2021” w Poznaniu.

Szymon Gajdzis

Uczeń VI klasy OSM I st. ZPSM, w klasie perkusji. Opiekun artystyczny: Robert Kwiatkowski. Zdobył: I nagrodę na International Music Competition – The Music of 18th Century w Londynie, II nagrodę na International Music Competition „The Music of Eastern Europe” w Londynie, II nagrodę w 1st International Online Competition „Inspiration” w Moskwie.

Michalina Łajca

Uczennica III klasy ZPSM w Koszalinie, OSM I st. w klasie fortepianu. Pracuje pod kierunkiem Doroty Kuryło. Zdobyła: I nagrodę w International Festival Online Competition Portugal Art. Carnaval, II miejsce (Srebrny Wirtuoz) w XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Młody Wirtuoz” w Sanoku, III nagrodę na International Music Association Gloria Artis in Vienna.

Antonina Sajek

Uczennica Zespołu Szkół Plastycznych im. W Hasiora w Koszalinie. Jej prace były prezentowane na wystawach organizowanych przez Centrum Kultury 105 oraz w szkolnej galerii. Pracuje pod

kierunkiem Tomasza Majerskiego. Jest finalistką (z wyróżnieniem) eliminacji centralnych XLV Olimpiady Artystycznej w sekcji historii sztuki (najwyższy w roku 2021 tytuł przyznany w konkursie) w Warszawie.

Maciej Karkoszka

Uczeń Zespołu Szkół Plastycznych. Pracuje pod kierunkiem Katarzyny Gwardiak-Kocur. Zdobył wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym Mam oko na Politechnikę, II nagrodę w XV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Świat w obiektywie – Przyroda wokół nas” i II nagrodę w XV Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Świat w obiektywie – Wydarzenia” (oba Kołaczkowo) zajął II miejsce w IX edycji Konkursu Fotograficznego „Wokół nas – ludzie, miejsca, sytuacje” w Koszalinie oraz III miejsce w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Najciekawsze zakątki naszej ojczyzny” w Warszawie.

Wydarzeniem Kulturalnym Roku decyzją kapituły nagród prezydenckich stało się wydanie publikacji zatytułowanej „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma”. Organizator: Archiwum Państwowe w Koszalinie

Wydanie książki było elementem obchodów 60-lecia działalności Archiwum Państwowego (AP). Jego celem była prezentacja dziedzictwa dokumentacyjnego zachowanego w zasobie archiwalnym, popularyzacja i prezentacja walorów Koszalina i regionu. Promocja odbyła się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (KBP), 29 października 2021 roku. Wydawnictwo ma charakter albumowy. Prezentujący archiwalia związane z nieistniejącymi już w mieście obiektami i miejscami. Zostało opracowane przez miłośników historii Koszalina: Dorotę Cywińską – starszego kustosza AP; Krzysztofa Urbanowicza – autora artykułów i książek o Koszalinie, Zbigniewa Wojtkiewicza – kolekcjonera, przy udziale dr. Kacpra Pencarskiego – konsultanta merytorycznego, Mariusza Króla – opracowanie graficzne, Izabeli Rogowskiej – zdjęcia muzealiów.

Druk i oprawę zrealizowała Pracownia INTRO – DRUK (publikacja w całości została wykonana w Koszalinie). Nakład wyniósł tysiąc egzemplarzy i został wyczerpany w ciągu miesiąca od daty promocji. Ogromne zainteresowanie publikacją sprawiło, że podjęto decyzję o dodruku. AP odnotowało również ogromną liczbę wejść na stronę internetową, gdzie umieszczono publikację do pobrania. Wydanie publikacji poprzedzała rozbudowana kampania, w ramach której AP zrealizowało wspólnie z Radiem Koszalin cykl filmów edukacyjnych „Poznaj Koszalin” i wystawę plenerową przy Rynku Staromiejskim „(Nie)znane twarze Koszalina”.

Z kolei za Kulturalną Inicjatywę Roku uznano Festiwal Koszaliński BassFest (Organizator: Fundacja BassFest)

Festiwal odbył się po raz pierwszy w dniach 9-11 września 2021 roku. Jego ideą jest prezentacja zróżnicowanych gatunków muzycznych oraz innych form scenicznej ekspresji, w których może być wykorzystany kontrabas. W trakcie trzech festiwalowych dni wystąpili: Krzesimir Dębski, Zbigniew Wrombel, Tadeusz Sudnik w programie „Od Bacha do Hendrixa”, Krzysztof Rogacewicz w monodramie „Kontrabasista” oraz zespół Neoklez. Warsztaty z uczniami Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych poprowadził Donat Zamiara. Festiwal zdobył laur Made in Koszalin w kategorii Kultura i Design


Kapituła obradowała pod przewodnictwem Krystyny Kościńskiej, w składzie: Bożena Kaczmarek, Leopold Ostrowski, Izabela Wesołowska (przedstawiciele Komisji Kultury Rady Miejskiej w Koszalinie); Elżbieta Malczewska-Giemza, Maciej Osada-Sobczyński, Mariusz Rodziewicz, Łukasz Waberski (przedstawiciele Rady Kultury przy Prezydencie Miasta), Dorota Pawłowska – dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych, Marzena Śmigielska – kierownik Referatu Kultury i Sportu Wydziału Kultury i Spraw Społecznych.

Wpłynęły 44 wnioski, z których kapituła rozpatrzyła 43 wnioski (jeden nie spełniał wymogów). Ogółem kapituła postanowiła przyznać 29 nagród.