Portrait Michel Bouvet by Marc Kandalaft Wydarzenia

Michel Bouvet. Plakaty dla teatru Les Gémeaux

Tą wystawą Muzeum w Koszalinie inauguruje cykl wystaw zatytułowany Posteralia, poświęcony dziejom plakatu artystycznego. Święto plakatu, jakim mają być Posteralia, będzie odbywało się w Koszalinie co najmniej raz w roku w formule wystaw organizowanych przez kuratorów zewnętrznych. Będą na nich prezentowane plakaty jednego twórcy, szkoły artystycznej, połączone miejscem lub czasem powstania albo wspólną tematyką – a wokół nich toczyć się będą dyskusje, wykłady, warsztaty.

Nie bez powodu bohaterem pierwszej wystawy z cyklu Posteraliów jest artysta francuski – wszak za kolebkę plakatu artystycznego uważany jest XIX-wieczny Paryż i tacy twórcy jak Jules Chéret, Henri de Toulouse-Lautrec czy działający już w XX wieku Cassandre.

Michel Bouvet (rocznik 1955), jeden z najwybitniejszych, wielokrotnie nagradzanych współczesnych plakacistów, to zarówno godny kontynuator tradycji plakatu francuskiego, jak i nowoczesny twórca, otwarty na nowe rozwiązania graficzne, z głową pełną świeżych pomysłów i okiem wyczulonym na zmiany zachodzące w świecie oraz w sztuce. Prowadzi w Paryżu studio graficzne Atelier Michel Bouvet, projektujące m.in. systemy identyfikacji wizualnej dla instytucji kultury i samorządów. Plakat pozostaje jednak najważniejszą dziedziną jego twórczości.

W koszalińskim Muzeum obejrzymy 37 plakatów zaprojektowanych przez Bouveta dla teatru Le Gémeaux w podparyskim Sceaux, w 1994 roku podniesionego do rangi Sceny Narodowej. Jest to zbiór spójny, oparty na przemyślnie zainscenizowanych fotografiach przedmiotów, które – „dopowiedziane” pieczołowicie dobraną grafiką i mocną czcionką – urastają do rangi symboli wielkich dzieł dramaturgii klasycznej i współczesnej.

To smakowita uczta nie tylko dla wielbicieli sztuki, projektantów i adeptów projektowania graficznego, ale dla nas wszystkich – bo wszyscy nieustannie spotykamy się w przestrzeni publicznej ze słowno-obrazowym przekazem. Kuratorką wystawy jest Irena Przymus, znawczyni plakatu francuskiego. Warto dodać, że udział w wernisażu zapowiedział sam artysta!

Wernisaż 21 kwietnia, godz. 18.00/ Muzeum w Koszalinie