2009 06 17 01 Biznes

PPU DACH poszerza ofertę o całoroczne ekologiczne domki modułowe

Znany nie tylko w Koszalinie i regionie producent elewacji, stolarki okiennej i drzwiowej wchodzi na rynek z nową ofertą. Domy modułowe powstające w Przedsiębiorstwie Produkcyjno-Usługowym DACH oparte są na konstrukcji stalowej i wykorzystaniu płyt warstwowych o wysokiej izolacyjności cieplnej, dzięki czemu mogą być one traktowane jako domy całoroczne. Firma proponuje pięć standardowych projektów, ale na życzenie klienta może zaprojektować obiekt o dowolnej powierzchni.

PPU DACH ma ponad 30-letnie doświadczenie w branży stolarki okienno-drzwiowej ze stali, aluminium i PCV. Od ponad 20 lat w zakładzie ulokowanym w podkoszalińskim Kretominie, z wykorzystaniem profili i okładzin najlepszych światowych marek, produkuje elementy elewacyjne, zadaszenia, świetliki, osłony przeciwsłoneczne i ogrody zimowe. Wyroby PPU DACH znalazły dotychczas zastosowanie w rozmaitych obiektach na terenie całej Polski, ale także w wielu krajach europejskich – m.in. Hiszpanii, Anglii, Holandii, Belgii, Niemczech i Francji. Trudno zliczyć prestiżowe realizacje w Koszalinie i regionie. Są wśród nich między innymi: nowe obiekty Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, Politechnika Koszalińska, Powiatowy Urząd Pracy, basen miejski w Szczecinku, liczne budynki kołobrzeskiej starówki.

Firma dysponuje najnowocześniejszymi liniami technologicznymi, doświadczoną kadrą techniczną i biurami handlowymi na terenie województw zachodniopomorskiego oraz pomorskiego. Posiada również oddział na terenie Francji, który prężnie się rozwija. Co ważne z punktu widzenia klientów, jej wyspecjalizowane grupy montażowe wyposażone we własne środki transportu i nowoczesny sprzęt zapewniają szybki i fachowy montaż zakupionych elementów w docelowej lokalizacji.

PPU DACH rozszerza obecnie swoją ofertę produktową o gamę całorocznych, ekologicznych domów modułowych w technologii lekkiej zabudowy.

Skąd wziął się pomysł na ich produkcję, wyjaśnia pan Marek Fornal, założyciel i obok Piotra Koniecznego współwłaściciel firmy: – Wyciągnęliśmy wnioski z rozmów z klientami. Byli wśród nich tacy, którzy zamawiali okna do letnich domków drewnianych. Narzekali oni, że takie domki szybko się starzeją i wymagają ustawicznej konserwacji. Czasami już po paru latach trzeba w nich wymieniać okna. Wykorzystując szansę, jaką niosą fundusze unijne, zaproponowaliśmy więc alternatywę.

Pan Marek relacjonuje: – Opracowaliśmy projekt rozbudowy istniejącej linii technologicznej o nowoczesne maszyny do obróbki stalowych konstrukcji domków i dzięki dofinansowaniu projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach umowy RPZP.01.08.00-32-0035/17-02, zakupiliśmy specjalistyczne, nowoczesne centrum obróbkowe wraz z piłami dwugłowicowymi i odpowiednim oprogramowaniem. Realizacja projektu umożliwiła spółce DACH rozszerzenie asortymentu produkowanych okien, drzwi, zabudów o nowy produkt – modułowe domki wielosezonowe. Produkcja Modułowego Domku Wielosezonowego została poprzedzona budową prototypu, dostępnego dla zwiedzających w lokalizacji siedziby Spółki w Kretominie przy ulicy Koszalińskiej 45.

Skąd wynika przewaga domków modułowych produkowanych w technologii lekkiej zabudowy nad tradycyjnymi drewnianymi? – Z ich trwałości i ekologiczności. Konstrukcje stalowe naszych domków są malowane proszkowo podkładem cynkowym i lakierem nawierzchniowym oraz kryte płytami warstwowymi z rdzeniem poliuretanowym – objaśnia nasz rozmówca. – Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że są niezniszczalne. Zastosowana przez nas stolarka aluminiowa własnej produkcji również jest długowieczna. Użytkowanie dachu, elewacji i stolarki nie wymaga konserwacji. Dla dobrego wyglądu wystarczy wszystko umyć dwa razy w roku. Tu pojawia się element ekologii. Drewno wymaga chemicznej impregnacji a później okresowego malowania środkami, które nie są obojętne dla środowiska.

Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianym domom z PPU DACH. Konstrukcja nośna wykonana jest ze stali. Pokrycie dachu stanowią płyty warstwowe (blacha plus 12-centymetrowa warstwa pianki poliuretanowej plus blacha). Powierzchnia zewnętrzna uformowana jest na wzór pokrycia łupkowego, co wygląda bardzo ładnie, ale jednocześnie powoduje, że niepotrzebne jest jakiekolwiek dodatkowe pokrycie dachu. Ściany o grubości 10-12 cm również wykonane są z płyty warstwowej (blacha i poliuretan).

Współczynnik przenikania ciepła dla ścian (przy grubości poliuretanu wynoszącej 12 cm) to U=0,19W/m2xK, a dla dachu (przy tej samej warstwie poliuteranu): U=0,18W/m2xK. Oznacza to, że jest zachowana norma przenikania ciepła dla ścian obiektu całorocznego. Połać dachu wymaga niewielkiego docieplenia od spodu – na przykład pięciocentymetrowym styropianem.

Na swojej stronie internetowej firma prezentuje koncepcję pięciu domków – trzech o powierzchni użytkowej 53 m2 oraz dwóch większych (91,6 m2 oraz 89,6 m2). Bez problemu można jednak zamówić każdy inny projekt w tej technologii. Może być on zarówno domem mieszkalnym jak i letniskowym, hotelem pracowniczym, jak i domkiem wykorzystanym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Można go wzbogacić o zabudowę tarasową, wiatrołap i panele fotowoltaiczne na dachu.

Domy są dostarczane na plac budowy w elementach i montowane na miejscu. W przypadku mniejszych powierzchni (24-30 m2) przywożone są w całości. Marek Formal mówi: – Montaż trwa maksymalnie do dwóch tygodni, wykonują go nasi pracownicy. Montowane drzwi i trzyszybowe okna są wyrobami naszej firmy wykonanymi z profili aluminiowych Aluprof lub Ponzio, a w przypadku stolarki PCV z profili firmy VEKA w dowolnej kolorystyce.

Jak nabywca powinien przygotować się do montażu domu? – Potrzebny jest fundament o odpowiednich głębokościach posadowienia z podłożem betonowym, czyli posadzka w stanie surowym lub płyta żelbetowa na zagęszczonym kruszywie płukanym. W podłożu powinny być przygotowane wnęki montażowe na wodę, kanalizację, prąd i gaz, ewentualnie na instalację satelitarną i światłowodową – tłumaczy Marek Fornal. – Podłączenia mediów i wykończenie wewnętrzne wykonują firmy specjalistyczne wskazane przez inwestora.

Firma udziela pięcioletniej gwarancji na budynek i zamontowaną w nim stolarkę. Gwarancja dotycząca samych płyt wynosi dziesięć lat. – Przykładem trwałości elementów ściennych i dachowych wykonanych z płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym są hale dawnej koszalińskiej Spółdzielni PROMONT. Stoją one już ponad 50 lat i z pewnością postoją przez kolejne dziesiątki lat – zapewnia Marek Fornal, współwłaściciel firmy, z zawodu architekt, z zamiłowania malarz obrazów marynistycznych, w tym w szczególności statków morskich i żaglowców. – Wykorzystujemy istniejący na rynku trend, związany z rosnącą popularnością domków letniskowych. Produkcją wielosezonowych domków modułowych odpowiadamy na wciąż rosnące zapotrzebowanie rynkowe na ten produkt. Po szczegóły dotyczące technologii i oferowanych projektów zapraszamy do naszego biura. Chętnie odpowiemy na każde pytanie i pokażemy przykłady naszych produktów.

KONTAKT

P.P.U. DACH sp. j. Producent Stolarki Okienno-Drzwiowej PCV-Aluminium
ul. Koszalińska 45, 75-900 Koszalin-Kretomino, tel. +48 94 346 79 55

ppudach@ppudach.pl
ppudach.pl

svg%3E Biznes