IMG 20211116 170910 Wydarzenia

Stypendia kulturalne 2022 rozdane!

Prezydent Miasta Koszalina, po zapoznaniu się z opinią Komisji Stypendialnej, przyznał stypendia w zakresie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2022. Swoje projekty będzie mogło zrealizować dziewięć osób.

svg%3E Wydarzenia

Wybór, jak podkreślają członkowie Komisji, był trudny. Do tegorocznej edycji napłynęło 29 wniosków. To sporo i znacznie więcej niż w roku ubiegłym. Propozycje były zróżnicowane, obejmowały różne dziedziny sztuki, a wśród ubiegających się o stypendia pojawiły się nowe twarze w koszalińskiej sferze artystycznej.

Przypomnijmy, że 16 listopada ubiegłego roku w kawiarni Powidoki miał miejsce maraton pisania wniosków stypendialnych. Wskazówek dotyczących zasad przyznawania środków oraz kwestii formalnych zainteresowanym udzielała Natalia Sulima, specjalistka w Referacie Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego. – Pojawiło się wiele osób, co nas bardzo cieszy, bo oznacza, że program jest dla lokalnych twórców atrakcyjny – podkreślała po spotkaniu.

W kategorii działań twórczych we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki stypendia otrzymali:

Beata Maria Orlikowska: (In) fluence Coossalin. O (w)pływającym Koszalinie i ponadczasowej energii wody.

Stypendium przeznaczone będzie na powstanie jubileuszowej wystawy, podsumowującej 30 lat pracy twórczej artystki. W ramach projektu powstanie cykl porcelanowych obrazów inspirowanych historią Koszalina z perspektywy wody i wpływu położenia na jego ambicje stania się miastem nadmorskim.

Violetta Goldfarb: Koszalińskie seniorki – portret o jakim zawsze marzyłam

W ramach projektu autorka zamierza stworzyć cykl portretów koszalińskich seniorek, które wezmą udział w indywidualnych sesjach fotograficznych. Do współpracy zaproszone zostaną panie z Klubu Seniora, Domu Pomocy Społecznej oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Efekty mieszkańcy Koszalina będą mogli zobaczyć podczas wystawy, która planowana jest jesienią tego roku.

Łukasz Waberski Znaki miasta/ 1960 – 1990

Projekt dotyczyć będzie zebrania informacji archiwalnych, zdjęć, grafik oraz materiałów prasowych dotyczących powstałych w latach 1960-1990 murali, sgraffito, malowideł naściennych, neonów, szyldów reklamowych. Stworzona zostanie swoista kapsuła czasu, która przybliży obraz miasta z dawnych lat. Stypendium przeznaczone zostanie na postanie cyfrowej publikacji, wystawy grafik, ledonu i serii pocztówek.

Martyna Pazera Dzień dobry, Miasto Koszalin

Cykl plakatów będący szczególnym i esencjonalnym portretem Koszalina, zaprojektowany na podstawie subiektywnych odczuć autorki oraz badań nad historią, tożsamością i kulturą miejsca. Grafiki maja skłonić mieszkańców do własnych przemyśleń na temat miasta i ich wspólnego w nim funkcjonowania. Powstałe plakaty (format 100 x 140 cm) wyeksponowane zostaną w formie wystawy w przestrzeni miejskiej.

Michał Orzechowski Indywidualna wystawa malarstwa

Michał Orzechowski jest studentem kierunku Malarstwo na Akademii Sztuki w Szczecinie
i absolwentem ZPSP im. W Hasiora w Koszalinie. Stypendium przeznaczone zostanie na stworzenie średnioformatowych obrazów w technice olejnej, które zaprezentowane zostaną mieszkańcom naszego miasta podczas wystawy indywidualnej.

W kategorii działań związanych z upowszechnianiem kultury stypendystami są:

Weronika Teplicka-Szumowska Pamięć miasta – Koszalin

W ramach projektu zostaną zorganizowane cztery spotkania warsztatowe skierowane do mieszkańców Koszalina. Każde odbędzie się w innej lokalizacji. Uczestnicy będą opowiadać
o miejscach swojego zamieszkania, ulubionych punktach w Koszalinie, o tym jak się zmieniały, które fragmenty z nich istnieją, które zostały przekształcone. Następnie wspólnie z artystką będą szkicować własne mapy i przenosić je na płótno malarskie. Z powstałych szkiców i obrazów, przez cięcie i zszywanie powstanie cykl obrazów.

Bartosz Zaj Warsztaty muzyki nowoczesnej

Projekt zakłada organizację dwudniowych warsztatów z muzyki nowoczesnej skierowanych do wszystkich mieszkańców Koszalina w wieku od 13 lat, którzy interesują się muzyką
i chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat miksowania muzyki przy użyciu sprzętu
DJ-skiego oraz tworzyć własne utwory w środowisku cyfrowym za pomocą komputera.

Jacek Chojnacki Promocja i propagowanie rzadko występującego instrumentu jakim jest ksylofon

Stypendium zostanie przeznaczone na organizację trzech spotkań, poświęconych promocji tytułowego instrumentu o charakterystycznym brzmieniu, który stosunkowo rzadko pojawia się na estradach muzycznych. Uczestnicy spotkań zdobędą wiedzę o jego historii i budowie. Będą mieli też okazję usłyszeć najciekawsze utwory skomponowane na ten instrument w wykonaniu autora projektu.

Maciej Mazurkiewicz Bloki

Artysta zaprosi mieszkańców do udziału w warsztatach sitodruku i spacerze fotograficznym. Uczestnicy dokumentować będą przestrzeń miejską w celu stworzenia wspólnego kolażu inspirowanego charakterystyczną architekturę Koszalina. Stypendium przeznaczone zostanie także na wykonanie cyklu prac w technice sitodruku i malarstwa szablonowego, inspirowanych wieżowcami i blokami stanowiącymi nieodłączny element krajobrazu miasta. Efektem projektu będzie wystawa prac.


Program stypendialny samorząd Koszalina wprowadził w 2020 roku, realizując jedno z założeń Programu Rozwoju Kultury „Koszalin 2018/2028”. Efektem poprzednich edycji były m.in. wystawy, wydawnictwa, warsztaty i projekty muzyczne. Stypendium można otrzymać na: działania twórcze we wszystkich dziedzinach kultury i sztuki; działania związane z upowszechnianiem kultury w zakresie animacji i edukacji kulturalnej, organizacji wydarzeń artystycznych, warsztatów i szkoleń dla kadr kultury czy udziału w wydarzeniach oraz działania dotyczące opieki nad zabytkami. O tym, kto otrzyma środki, decyduje komisja stypendialna, wybierając spośród propozycji najbardziej interesujące i przyznając im adekwatne dofinansowanie. Wysokość stypendium na działania twórcze wynosi od 2 do 6 tys. zł. Na upowszechnianie kultury 1-5 tys. zł, a na projekty związane z opieką nad zabytkami od 3 do 7 zł.

Projekty będą realizowane w 2022 roku.