Orthofoot full 11 Zdrowie i uroda

OrthoFoot Centrum Fizjoterapii – Nowe miejsce, więcej możliwości

Jeszcze trzy lata temu nie była pewna, czy otworzyć własną firmę. Brakowało tylko odwagi, bo Agnieszka Ochim jest absolwentką znakomitej uczelni, pasjonatką zawodu i fizjoterapeutką z powołania. Obawy okazały się niepotrzebne, czego dowodem jest powodzenie gabinetu, który w październiku 2021 roku zmienił siedzibę na większą i wzbogacił się o dwie specjalistki. W OrthoFoot można dziś oddać w profesjonalne ręce nie tylko stopy – gabinet oferuje unikalną w skali województwa terapię wad postawy u dzieci i młodzieży.

Pierwszych pacjentów Agnieszka Ochim przyjęła w 2018 roku, w Koszalińskim Centrum Stopy Pro-Cosmetica. Na dołączenie do zespołu i otwarcie gabinetu namówiła ją właścicielka firmy, Karolina Włodarczyk. Choć OrthoFoot funkcjonuje w osobnej siedzibie, to pani Agnieszka nadal współpracuje z Centrum i nie ukrywa wdzięczności za zmotywowanie do otwarcia własnej działalności.

Więcej miejsca

Zmianę siedziby wymusiły przepisy. Aby zatrudnić pracowników, właścicielka OrthoFoot musiała przekształcić firmę w podmiot leczniczy, a jednym z warunków było lokalizowanie gabinetu na parterze. Udało się znaleźć dobre miejsce. Do niewielkiego kompleksu handlowego na osiedlu Morskim, w którym znajduje się OrthoFoot, można bezproblemowo dotrzeć samochodem i miejską komunikacją, Jest gdzie zaparkować, a lokal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

– Plan poszerzenia działalności i zespołu miałam od dawna – mówi Agnieszka Ochim. – Momentem przełomowym była moja ciąża. Chciałam uniknąć zawieszenia działalności na czas nieobecności związanej z urlopem macierzyńskim i zostawić pacjentów w dobrych rękach. Tak w moim zespole pojawiła się fizjoterapeutka, Karolina Sobczak.

Pani Karolina specjalizuje się w terapii wad postawy u dzieci i młodzieży. Szkoliła się u najlepszych specjalistów w Polce, między innymi z uznanej metody FITS (funkcjonalna terapia skolioz). – Karolina wypełniła lukę w moich usługach – mówi Agnieszka Ochim. – Nie specjalizuję się w wadach postawy u dzieci, więc po badaniu i stwierdzeniu problemu, mogłam dotąd jedynie wskazać konieczność rehabilitacji. W praktyce odsyłałam pacjentów donikąd, ponieważ w Koszalinie nie mieliśmy fizjoterapeuty specjalizującego się w tej materii, choć problem jest powszechny i dotyczy mnóstwa dzieci. Teraz go mamy. Karolina jest specjalistką nie tylko w skali Koszalina, ale i województwa zachodniopomorskiego.

Mali pacjenci, duże problemy

Do gabinetu Karoliny Sobczak powinni zgłosić się rodzice, których zaniepokoją nieprawidłowości związane ze stopami, chodzeniem, ale też postawą czy ogólnym ruchem ciała dziecka. Badanie jest rozbudowane, trwa godzinę, czasem dłużej, bo mali pacjenci są przeglądani wzdłuż i wszerz pod względem prawidłowego ustawienia stóp, kolan, głowy, pleców. Co ważne – dzieci badanie znoszą bezproblemowo, bo są angażowane w czynności, a do tego spotkanie odbywa się w sympatycznej atmosferze.

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeutka stawia wstępną diagnozę. Jeśli są potrzebne, sugeruje dodatkowe badania (na przykład RTG) czy konsultację z lekarzem. Informuje, na czym skupi się terapia, omawia jej przebieg i czas trwania. – Trzeba pamiętać, że jedną wizytą niczego nie załatwimy – podkreśla Agnieszka Ochim. – Rehabilitacja zawsze jest procesem, może trwać tygodnie, miesiące, a nawet lata. Nie jesteśmy w stanie czegoś, co się kształtowało się długo, zniwelować szybko. Praca jest zarówno z dzieckiem, jak i z rodzicem, który musi aktywnie włączyć się w terapię.

Na badanie warto przyjść nie tylko, kiedy problem jest widoczny, ale profilaktycznie, ponieważ wiele nieprawidłowości początkowo nie widać gołym okiem. Najlepiej, by wizyta nastąpiło około 4 – 5 roku życia. Wszelkie problemy, nawet te, które wydają nam się błahe lub myślimy, że „dziecko z nich wyrośnie”, mogą mieć poważne konsekwencje. Wystarczy wspomnieć skoliozę, która powoduje wady postawy i skrzywienie kręgosłupa, ale czasem wpływa też na ustawienia narządów wewnętrznych, klatki piersiowej, a co za tym idzie płuc czy serca i jest wyjątkowo oporna w leczeniu, zwłaszcza w starszym wieku.

Stopy w centrum uwagi

Dorosłych pacjentów przyjmuje właścicielka. Agnieszka Ochim jest magistrem fizjoterapii, absolwentką Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Społecznej Akademii Nauk w Kołobrzegu. Specjalizuje się w terapii stopy. Ukończyła wiele specjalistycznych kursów, które dają jej szerokie możliwości terapii, np. trójpłaszczyznowej terapii wad stóp, terapii manualnej według koncepcji Maitland, masażu tkanek głębokich, pinoterapii, igłoterapii.

W gabinecie pani Agnieszki pojawiają się dorośli w każdym wieku, dużą część stanowią seniorzy. Przychodzą sportowcy zmagający się z dolegliwościami potreningowymi. Trafiają tu też osoby kierowane przez lekarzy na zabieg operacyjny, szukający alternatywnych metod leczenia i jest to dobry adres, bo w wielu przypadkach da się skutecznie interweniować i operacji uniknąć.

– Prowadzę terapię haluksów, bólu przodostopia i śródstopia różnego pochodzenia, płaskostopia, zaburzeń ustawienia pięty (koślawość i szpotawość), deformacji palców takich jak palce młotkowate oraz wielu innych – wymienia właścicielka OrthoFoot. – Zaczynam od szczegółowego wywiadu, podczas którego „prześwietlam” pacjenta od stóp do głów. W zależności od stwierdzonego problemu, proponuję rozwiązanie. Czasem wystarczy wkładka ortopedyczna, czasem trzeba włączyć pracę manualną lub połączyć te dwie rzeczy. Pacjenci dostają też ćwiczenia domowe i spotykamy się na wizytach kontrolnych.

Wspomniane wkładki ortopedyczne są wykonywane na miejscu, w ciągu godziny. Z OrthoFoot wychodzimy więc z gotowym produktem, który posłuży nam przez wiele miesięcy. Wkładki powstają według technologii francuskiej firmy Capron Podologie, która jest liderem na europejskim rynku w zakresie ortopodologii. Są bardzo cienkie, precyzyjnie dopasowane do stopy i obuwia, w którym pacjent najczęściej chodzi, ale tak skonstruowane, że może je bez problemu włożyć do każdego buta, nawet szpilek. Istnieje możliwość doklejenia dodatkowych elementów korygujących. Ulga, jaką dają wkładki w przypadku bólu, jest błyskawiczna – dolegliwości ustępują w ciągu miesiąca. Równie efektywna jest terapia manualna. Nie zawsze przyjemna, bo praca odbywa się na głębokich tkankach, ale przynosi ulgę już po pierwszej wizycie. Agnieszka Ochim podkreśla, że stosuje metody tradycyjne, ale nie stroni od niekonwencjonalnych i do każdego pacjenta podchodzi indywidualnie, proponując optymalną dla niego terapię.

Terapia antystresowa

W ostatnim z trzech gabinetów OrthoFoot można się dla odmiany odprężyć. W grudniu do usług OrthoFoot dołączyły masaże relaksacyjne. Na razie są to masaże twarzy, szyi, dekoltu, pleców i stóp, wykonywane z użyciem olejków i aromaterapii. Poza działaniem relaksacyjnym, wspomagają pielęgnację – dotleniają skórę i tkanki, niwelują obrzęki i oznaki zmęczenia, poprawiają ukrwienie, drenują, regenerują, poprawiają metabolizm. Wykonuje je Joanna Polańska – technik masażysta. Jej złote ręce, delikatność, a zarazem pewność w wykonywanych ruchach pozwoli na odstresowanie się i zrelaksowanie się. Oferta masaży będzie się sukcesywnie rozbudowywać.

Dbajmy o zdrowie stóp!

Agnieszka Ochim przyznaje, że zainteresowanie zdrowiem stóp w ciągu trzech lat prowadzonej przez nią praktyki, wzrosło, ale świadomość, by nie bagatelizować problemów i zapobiegać im, jest wciąż za mała. Ważna jest – wciąż niewystarczająca – współpraca między lekarzami a fizjoterapeutami, a także między specjalistami, którzy zajmują się stopą w różnym kontekście. Podejście interdyscyplinarne jest właścicielce OrthoFoot bardzo bliskie, a jak wspaniałe efekty terapeutyczne przynosi, miała okazję zobaczyć w czasie zagranicznych szkoleń. Warto dodać, że dzięki współpracy z Koszalińskim Centrum Stopy oraz innymi podologami z regionu, do gabinetu pani Agnieszki trafiają osoby skierowane tu przez podologów i odwrotnie – jeśli w czasie badania terapeutka zauważy problem z paznokciami, proponuje pacjentowi konsultację z podologiem.

Plany i pomysły na rozwój firmy? Są, ale bez pośpiechu. – Już na etapie remontu zastanawiałam się, jak w przyszłości mogłabym rozbudować lokal – śmieje się właścicielka. – Na pewno chciałabym poszerzyć usługi w obszarze fizjoterapii i współpracować z kolejnymi specjalistami, zwłaszcza tymi, których brakuje w regionie. Jeśli ktoś chciałby dołączyć do naszego zespołu, zapraszam!