2 3 Wydarzenia

Wystawa na 30-lecie MPS International

Koszalińska firma produkująca kosmetyki i opakowania z tworzyw sztucznych na początku przyszłego roku będzie świętować swoje 30-lecie. Z tej okazji do przygotowania grudniowej wystawy w Galerii MPS zaproszono jedną z osób pracujących w firmie.

svg%3E Wydarzenia

Judyta Pilarczyk, miłośniczka i pasjonatka fotografii, pracuje w MPS International od 2017 roku (obecnie jako młodszy mikrobiolog w Dziale Kontroli Jakości). I to właśnie prace związane z jej codziennymi zawodowymi obowiązkami można oglądać na wystawie. Na zdjęciach uwiecznieni są członkowie zespołu, w którym pracuje Judyta Pilarczyk, ale też w artystyczny sposób przedstawiona jest ich praca przy różnego rodzaju naczyniach laboratoryjnych, odczynnikach czy pożywkach agarowych.

Autorka wystawy mówi: – Moja poważniejsza przygoda z fotografią zaczęła się w 2015 roku. Początkowo fotografowałam rośliny i krajobrazy, ale wiedziałam, że to nie sprawia mi frajdy. Widziałam w Internecie piękne zdjęcia dzieci robione przez ich mamy i podziwiałam każdą fotografię.

Judyta Pilarczyk miała uczyć się na technika farmacji. Jednak podczas wizyty u fotografa, czekając na wydruk zdjęć, uświadomiła sobie, że zawsze kochała robić zdjęcia. Zaczynała jako nastolatka, jeszcze aparatem na kliszę. Zrezygnowała ze szkoły, a pieniądze przeznaczone na wpisowe, wydała na pierwszy kurs na Akademii Fotografii Dziecięcej, która publikowała postępy mam w portretowaniu ich pociech. Jak mówi, nie żałuje podjętej wówczas decyzji.

Po półtorarocznym kursie, uzyskała w 2016 roku dyplom akredytowanego fotografa dziecięcego. Było to zwieńczenie czasu poświęconego na odrabianie prac domowych oraz realizowanie wyzwań fotograficznych, jakie stawiała akademia. Jak mówi Judyta, modeli miała pod ręką, więc łatwiej było trenować, pod warunkiem, że fotografowani nie mieli swoich humorków.

Judyta Pilarczyk ma w swoim dorobku kilka znaczących osiągnięć, m.in. publikację zdjęć w National Geographic Your Shot, Vogue Italia czy wyróżnienia w konkursach prowadzonych przez Szeroki Kadr czy Child Photo Competition. W 2017 roku brała udział w zbiorowej wystawie w Toruniu, która – jak wspomina – była zwieńczeniem nauki na akademii, a dodatkowym wyróżnieniem była możliwość poprowadzenia inspirującego webinarium dla innych kobiet. W Koszalinie zdjęcia Judyty Pilarczyk można było oglądać podczas wystawy tutejszej grupy fotograficznej w nieistniejącym już klubie Kawałek Podłogi.

Autorka stara się wykorzystywać urlopy do powiększania swojego portfolio. Jak mówi, są one odskocznią od codzienności i celebrowaniem chwil spędzanych z dziećmi i najbliższymi, okazją do utrwalania ich obiektywem.

Przez lata pracy z aparatem Judyta Pilarczyk eksperymentowała w różnych gatunkach fotografii, ale zawsze wracała do portretów. Głównie takie zdjęcia można oglądać na jej profilu na Instagramie.

– Są to przede wszystkim dzieci i chwile złapane dosłownie w momencie podczas spaceru czy zabawy – mówi Judyta Pilarczyk. – Tworzenie galerii związanej z pracą jest dla mnie czymś nowym, ale zarazem czymś, co pcha do przodu.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem tych zdjęć! Nie wiedziałem, że mamy w laboratorium mikrobiologicznym tak utalentowaną fotografkę – powiedział podczas wernisażu Tomasz Tołwiński, wiceprezes MPS International. – Serdecznie gratuluję pani talentu i życzę dalszych sukcesów i wspaniałych wystaw.

Fotografie Judyty Pilarczyk w Galerii MPS można oglądać do końca lutego 2022 r.