IMG 8208 Biznes

Windhunter Academy potwierdza pozycję lidera rynku- Karolina Jastrzębska z prestiżową nagrodą GWO Young Achiver of the Year!

Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzająca koszalińskiej firmy Windhunter Academy, zdobyła nagrodę GWO Young Achiever of the Year w zorganizowanym po raz pierwszy przez Global Wind Organisation konkursie dla ośrodków szkolących kadrę branży energetyki wiatrowej. Na całym świecie jest ich blisko 400. Pod względem liczby wydanych certyfikatów Windhunter Academy zajmuje czwarte miejsce na świecie, zaraz po globalnych gigantach.

svg%3E Biznes

Światowa Organizacja Wiatru (ang. Global Wind Organisation; GWO) zrzesza kluczowych producentów i właścicieli turbin, tworząc standardy bezpieczeństwa w pracy na turbinach wiatrowych.

Windhunter Academy to część mającej siedzibę w Koszalinie grupy Windhunter, zajmującej się energetyką wiatrową. W 2013 roku uzyskała akredytację GWO jako pierwsza firma w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu wydawane przez Akademię certyfikaty uznawane są na całym świecie.

Windhunter Academy ma trzy oddziały: koszaliński, w Wałbrzychu oraz w Bernau pod Berlinem. Planuje utworzenie kolejnych. Mimo angielskiej nazwy jest firmą z wyłącznie polskim kapitałem.

W tym roku Światowa Organizacja Wiatru po raz pierwszy w historii zorganizowała konkurs dla firm szkoleniowych spełniających normy GWO. Celem było docenienie osiągnięć ośrodków szkoleniowych w różnych kategoriach – wybierano między innymi najlepsze ośrodki na poszczególnych kontynentach. Były również dwie kategorie indywidualne. W kategorii poświęconej wyróżniającym się młodym (do 30. roku życia) pracownikom ośrodków szkoleniowych zdobywczynią tytułu „GWO Young Achiver of the Year” została Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzająca Windhunter Academy.

Kandydatów zgłaszały zarządy firm, a każda rekomendacja musiała być oparta na rozbudowanej dokumentacji z licznymi załącznikami opisującymi pracę danej osoby. Jury konkursu składało się z przedstawicieli największych producentów turbin wiatrowych i kadry BHP na świecie.

Oto cytat z rekomendacji zarządu firmy Windhunter dla Karoliny Jastrzębskiej: „Pracę w naszym zespole rozpoczęła jako praktykantka w wieku 20 lat, a już po trzech tygodniach zaproponowaliśmy jej stałą pracę na stanowisku office manager & assistant of the board, na którym przez kolejne półtora roku zdobywała praktykę i doświadczenie. Jej osiągnięcia na przestrzeni sześciu lat, a także wpływ na rozwój ośrodka szkoleniowego Windhunter Academy sprawił, iż, jesteśmy pewni, że jest ona właściwą kandydatką do tego konkursu.”

Karolina Jastrzębska komentuje: – Nagroda dała mi dużo satysfakcji jako młodej kobiecie w międzynarodowym środowisku, jakim jest branża energetyki wiatrowej, ale traktuję ją przede wszystkim jako wyróżnienie dla całego ośrodka, jego właściwej organizacji i osiągnięć. Naszym podstawowym obszarem działania jest szkolenie kadry dla branży wiatrowej, ale mamy również ofertę dla rynku lokalnego. Naszym celem jest wykorzystanie bogatego doświadczenia z zakresu bezpieczeństwa, jakości i kultury pracy do propagowania wysokich standardów w tych dziedzinach również poza naszą branżą.

„Wiatrówka” szkoli się permanentnie, doskonaląc umiejętności pracy na wysokości, w ograniczonych przestrzeniach, ratownicze i przeciwpożarowe. Koszalińska Akademia stawia na realność warunków szkoleniowych – w naszej części Europy ma najbardziej rozwiniętą infrastrukturą szkoleniową. W Koszalinie kursanci mają do dyspozycji 20-metrową turbinę szkoleniową, dwa oryginalne symulatory piasty turbiny wiatrowej (w niej znajdują się mocowania poruszanych wiatrem łopat), 10-metrowej platformie szkoleniowej z sześcioma systemami asekuracji pionowej pochodzącymi od różnych producentów. Dodatkowo kursanci gaszą realny ogień oraz pokonują tor przeszkód w zadymionej komorze.

Przejście przez wszystkie elementy infrastruktury używanej w ośrodku pozwala poznać realne warunki, które spotykają osoby pracujące na 100-metrowej lub wyższej turbinie wiatrowej. Podobieństwo do realnych sytuacji zapewniają podczas szkoleń również drobne z pozoru akcesoria. Kurs pomocy przedmedycznej wykorzystuje na przykład fantomy pozwalające symulować resuscytację, ale konfrontuje on uczestników również z widokiem ran i krwi, oczywiście sztucznych.

Karolina Jastrzębska mówi: – Jako jedyny ośrodek w Polsce posiadamy symulator wirtualnej rzeczywistości do szkoleń przeciwpożarowych w Koszalinie i Wałbrzychu, przeznaczony dla firm lokalnych, techników turbin wiatrowych ale również straży pożarnej. Jest to innowacyjny system, w którym elementy świata rzeczywistego przeniesione są do wirtualnej rzeczywistości. Bardzo podnosi to efektywność szkolenia.

Jak wspomniała pani dyrektor, Windhunter Academy przenosi swoje doświadczenie na szkolenia użyteczne w przemyśle, przetwórstwie spożywczym, budownictwie i drogownictwie. – Jesteśmy w stałym kontakcie z dużymi krajowymi podmiotami tworzącymi Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, którego misją jest ograniczenie liczby wypadków na budowach poprzez propagowanie kultury bezpieczeństwa. My przed podjęciem współpracy z określoną firmą oferujemy jej bezpłatny audyt zagrożeń. Pomaga on przygotować adekwatny do potrzeb program szkoleń. Nasi eksperci doradzają przedsiębiorcom przy wyborze optymalnych środków ochrony indywidualnej pracowników, takich jak kaski czy uprzęże, wykonują również okresowe przeglądy sprzętu – podkreśla Karolina Jastrzębska.

Szkolenia prowadzą praktycy, którzy doskonale znają określone dziedziny na podstawie długoletniej praktyki zawodowej: ratownicy medyczni, strażacy, instruktorzy wspinaczkowi. Energetyka wiatrowa – podobnie jak branża oil & gas- należy do dziedzin, w których nieszczęśliwych zdarzeń jest stosunkowo mało. Dzieje się tak dzięki silnemu naciskowi na bezpieczeństwo i higienę pracy. Tę świadomość chcemy właśnie pobudzić w innych branżach.

Szkolenia wysokościowe są przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebna jest umiejętność obsługi sprzętu asekuracyjnego: przy pracy na rusztowaniach, w magazynach wysokiego składu, podczas konserwacji energetycznych linii przesyłowych, masztach telefonii komórkowej, wysokich kominach, dźwigach budowlanych. Długo by można wymieniać.

Karolina Jastrzębska mówi: – Bezpieczeństwo pracy ma wiele wymiarów i zależy od ogromnej liczby czynników. Nawet tak proste z pozoru czynności jak ręczne prace transportowe, czyli po prostu przenoszenie przedmiotów, powinny odbywać się w bezpieczny sposób. Znaczenie ma ustawienie ciała, sposób uchwycenia ciężaru, umiejętność znalezienia środka ciężkości. To zapobiega urazom i zwyczajnie ułatwia pracę. My zapewniamy fachowe szkolenia od tak podstawowych począwszy po bardzo skomplikowane i wysoce specjalistyczne. Lista tematów stale się rozrasta. Szkolimy grupowo i indywidualnie.

KONTAKT:

www.windhunteracademy.com
E-mail: training@windhunter.com
Telefon: 660 670 067
Facebook: https://www.facebook.com/akademiawiatru
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/akademia-wiatru
Instagram: windhunter_academy