izabela rogowska 3 Temat z okładki

„Seksapil” w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym – Sylwestrowa premiera i (nie tylko) karnawałowy hit

Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat” zachęcali w szlagierze z filmu „Manewry miłosne” (1935) Tola Mankiewiczówna i Aleksander Żabicki. Najnowszy spektakl Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, którego premiera odbędzie się w tegoroczny sylwestrowy wieczór, przeniesie widzów do świata, którego dawno już nie ma, a który w zbiorowej świadomości Polaków wciąż ma walor czasu niemal bajkowego – cudownego, beztroskiego i szczęśliwego. Na scenie wystąpi cały zespół teatru, śpiewająco przypominając największe przeboje polskiego międzywojennego kina, w tym tytułowy „Seksapil”.

Reżyserem przedstawienia jest Paweł Szkotak, który mówi: – Nasz spektakl jest inspirowany kinowym hitem z roku 1937 zatytułowanym „Piętro wyżej”. Tytuł pewnie nie wszystkim jest znajomy, ale na pewno wszyscy doskonale znają piosenki z tego filmu, zwłaszcza „Seksapil” i „Umówiłem się z nią na dziewiątą” . Najkrócej rzecz ujmując, nasz spektakl to powrót do świata, który nawet prawie 100 lat temu był światem fantazji, swoistej baśni dla dorosłych. Świata, w którym mężczyźni są dżentelmenami, kobiety damami. Problemy życia codziennego nie istnieją, a nasi bohaterowie przeżywają wielką miłość, która po różnych perypetiach kończy się happy endem. Wspomniany film powstał na dwa lata przed wybuchem drugiej wojny światowej. Ale nie ma w nim lęku przed nadchodzącymi czarnymi chmurami, które zbierały się już nad Europą i które niektórzy już dostrzegali. Pełen jest za to zabawnych sytuacji i radości. Ten właśnie klimat przenosimy na deski BTD. Wciągamy widzów w kolorowy i beztroski świat, między znajome motywy, chwytliwe melodie i znakomite teksty – zapowiada reżyser.

Okres dwudziestolecia był czasem odbudowy państwa polskiego po zaborach oraz kataklizmach wojennych lat 1914-1920. Wśród jego niewątpliwych sukcesów trzeba podkreślić niebywały rozkwit kultury, literatury, teatru i najmłodszej z muz – kina. Na potrzeby filmu tworzyli najlepsi poeci i kompozytorzy. Ich przebojowe utwory w okresie powojennym śpiewały Irena Santor, Sława Przybylska i wiele innych gwiazd. Bez nich nie byłoby z pewnością fenomenu Kabaretu Starszych Panów, który w czasach gomułkowskiej szarzyzny i dominującej przaśnej rozrywki masowej skrzył się niczym brylant humorem najwyższych lotów, klasą wykonawców i jakością tekstów.

Tomasz Ogonowski, dramaturg BTD, autor scenariusza wykorzystującego tekst Emanuela Schlechtera (1904-1943), mówi: – Historia pokazana na scenie jest nieskomplikowana. Można ją określić jako komedię pomyłek w wodewilowym stylu. Cała fabuła jest zbudowana niczym historia Kopciuszka. To różne perypetie dziewczyny, która przybywa z prowincji do dużego miasta, czyli Warszawy. Tam poznaje bardzo popularnego spikera radiowego, który czaruje swoim głosem wszystkie damy w stolicy. W wyniku różnych okoliczności ci dwoje zakochują się w sobie, potem się rozstają, a później jednak wszystko się dobrze kończy. Bo tak powinno się skończyć takie przedstawienie. To był czas bardzo łaskawy dla pań i panów, jeśli chodzi o modę. Zobaczymy więc piękne stroje i eleganckie stylizacje. Zatopimy się w swoistej baśni, by opuścić ją z dźwięczącymi w uszach niezapomnianymi melodiami. To idealne przedstawienie sylwestrowo-karnawałowe.

Paweł Szkotak dodaje: – Polskie kino tamtego czasu można określić jako swoiste Bollywood. Dla milionów widzów stało się sposobem na oderwanie się od codziennych problemów i przeniesienie na krótki chociaż czas w lepszy świat, w którym ludzie skupiali się na przeżywaniu wielkich miłości i zabawnych perypetii. Byłoby znakomicie, gdyby nasz „Seksapil” stał się takim swoistym wehikułem zdolnym przenieść widzów do krainy marzeń, pozwalającym zapomnieć o trudnej rzeczywistości, w jakiej żyjemy, zwłaszcza od momentu wybuchu pandemii.


SEKSAPIL”, Bałtycki Teatr Dramatyczny
Reżyseria: Paweł Szkotak
Premiera: 31 grudnia 2021 roku
Autor: Tomasz Ogonowski (na podstawie scenariusza Emanuela Schlechtera)

Obsada: Bernadetta Burszta, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska-Grobelna, Beata Niedziela, Katarzyna Ulicka-Pyda, Małgorzata Wiercioch, Marcin Borchardt, Artur Czerwiński, Wojciech Kowalski, Piotr Krótki, Adam Lisewski, Wojciech Rogowski, Jacek Zdrojewski
Inspicjent: Izabela Rogowska
Scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej
Opracowanie muzyczne: Łukasz Matuszyk
Choreografia: Iwona Runowska


Przy sesji zdjęciowej pracowali:
Fotografie: Izabela Rogowska
Stylizacje : Beata Jasionek
Stylizacje fryzur:
Renata Borowska, Emilia Patrzek
Realizatorzy oświetlenia: Alicja Brożyna i Kornel Pałaszewski
Specjalne podziękowania dla firmy ProScena