1 25 Ludzie

Kreślarnia już działa i organizuje wydarzenia

Oficjalne otwarcie po remoncie generalnym Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia odbyło się w połowie listopada br. z udziałem władz uczelni i środowiska studenckiego. Pierwsze wydarzenie było okazją do przedstawienia animatora klubu. Został nim Remigiusz Błaszków, muzyk, wokalista i dziennikarz.

Kreślarnię odwiedzili: Piotr Jedliński, prezydent Koszalina i dr Jan Kuriata, przewodniczący Rady Miejskiej (RM). W otwarciu uczestniczyli: rektor dr hab. Danuta Zawadzka, prof. PK, prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Tomasz Królikowski, prof. PK, prorektor ds. kształcenia dr hab. Krzysztof Wasilewski, prof. PK i dr inż. Artur Wezgraj, kanclerz uczelni. Obecni byli: Aleksandra Zmuda Trzebiatowska, przewodnicząca Parlamentu Studentów Politechniki Koszalińskiej (PSPK), Bożena Kaczmarek, radna miejska i członkini komisji kultury RM i Błażej Papiernik, radny miejski.

Przestrzeń dla studentów

– Oddajemy zarządzanie Kreślarnią w ręce naszych studentów i ufamy, że to, co będą tu robić przyciągnie odbiorców – powiedziała prof. Danuta Zawadzka. – Kreślarnia to klub dla studentów, ale z czasem, wierzymy w to mocno, stanie się również ważnym miejscem na kulturalnej mapie Koszalina.

– Bardzo zazdroszczę wam tego pięknego obiektu – zwróciła się bezpośrednio do studentów Bożena Kaczmarek. – Życzę wam, żeby to miejsce, tak jak powiedziała pani rektor, rzeczywiście stało się ważne na kulturalnej mapie miasta. Kocham Koszalin właśnie za to, że jest miastem kultury. Kultura to nasz największy skarb, towar eksportowy i najpiękniejsza wizytówka. Życzę wam, żeby Kreślarnia stała się klubem studenckim numer jeden. Życzę sukcesów, sukcesów, sukcesów.

Podczas otwarcia na nowej scenie wystąpiły, pochodzące z Koszalina, gwiazdy stand’upu: Jacek Stramik i Dariusz Gadowski. W Kreślarni znajduje się nie tylko scena teatralna z zapleczem technicznym, ale także sale konferencyjne i szkoleniowe oraz pomieszczenia do realizacji projektów. W tym miejscu swoją przestrzeń mają znaleźć koła naukowe i organizacje studenckie. Będzie to obszar realizacji studenckich wydarzeń i koncertów.

Mural z inicjatywy studentów

Zanim Kreślarnia została otwarta, na ścianie budynku powstał mural autorstwa Cukina, koszalińskiego muralisty i streetartowca.

Uroczystość poprowadziła Aleksandra Zmuda Trzebiatowska, która powiedziała: – Dla nas [mural] stanowi nie tylko element promocji kultury, zwłaszcza sztuk plastycznych i nie tylko element ożywiający osiedle akademickie. W dobie pandemii, maseczek, dystansu społecznego i zakazów, w tej formie i za pośrednictwem wizji artystycznej, chcemy wyrazić pragnienie jak najszybszego powrotu do normalności rozumianej właśnie tak, jak ujął to Cukin.

Odpowiadający na pytania przewodniczącej Cukin mówił: – Pracując nad tym muralem czułem się jak w domu. Bardzo lubię tworzyć w Koszalinie, choć ostatnio nieczęsto miewam takie okazje. Dlatego praca nad tymi projektami sprawiła mi ogromną przyjemność. Chciałem przedstawić studentkę, która przerywa naukę i zaprasza koleżanki i kolegów do wspólnej zabawy.

Sfinansowany przez PSPK mural powstał z inicjatywy studentów. Poza przewodniczącą PSPK i Cukinem, symbolicznego odsłonięcia – poprzez przecięcie wstęgi – dokonali przedstawiciele władz uczelni.

Mateusz Stankiewicz

Fot. Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

svg%3E Ludzie

W tym miejscu studenci mają pierwszeństwo

Rozmowa z Remigiuszem Błaszkowem, animatorem Centrum Kultury Studenckiej Kreślarnia

Kreślarnia wznowiła działalność. Jaki jest twój pomysł na to miejsce?

– Na pewno nie będzie dyskoteki. Teraz chcemy czegoś innego. Będzie to miejsce, które swoją działalność ma opierać na aktywności studenckiej skierowanej głównie do studentów. Grupa zapaleńców zrzeszona w kołach, organizacjach będzie miała przestrzeń do prezentowania swoich osiągnięć, realizacji pomysłów. W ten sposób można wciągnąć kolejnych studentów do tworzenia kultury; to główne założenie. Wydarzenia komercyjne z udziałem gości z zewnątrz, takie jak np. stand-up’y, przedstawienia czy koncerty, także będą się odbywały.

Odnajdziesz się w tym miejscu?

– Historia zatoczyła koło; to samo w tym samym miejscu robiłem ponad dwadzieścia lat temu. Dla mnie ta praca jest więc sentymentalnym powrotem do przeszłości. Od 1999 roku byłem animatorem ruchu muzycznego. Działałem tam jeszcze, gdy Kreślarnia nie była oficjalnie klubem, tylko miejscem, w którym zespoły mogły spotykać się, grać i ćwiczyć. Moją rolą była organizacja koncertów, prób, dbanie o sprzęt.

Jakie wydarzenia odbędą się w Kreślarni w najbliższym czasie?

– Cieszy mnie to, że od początku złapaliśmy dobry kontakt z Parlamentem Studentów; to fajni, kreatywni młodzi ludzie. Organizowaliśmy razem otwarcie. Pierwsze kroki mamy już za sobą. Pracujemy nad ich pomysłem grudniowej imprezy gamingowej „POLIGRA 2”. Chodzi o turniej gry komputerowej League of Legends. Chciałbym także, aby w grudniu ruszył zespół wokalny.

W jaki sposób chcesz zachęcić studentów do aktywności kulturalnej?

– Jestem świadomy, że żyjemy w czasach, gdy social media często są stawiane przed spotkaniami na żywo. Studenci mają trochę inne priorytety, wolny czas spędzają w wirtualnej rzeczywistości i tam szukają propozycji kulturalnych. Jestem po to, żeby pokazać, że istnieją inne formy spędzania wolnego czasu. Do Kreślarni można przyjść, spotkać się, pogadać ze znajomymi, a wszystko to w luźnej, kulturalnej i twórczej atmosferze, którą razem ze studentami będziemy tworzyć.

Czy Kreślarnia będzie miejscem otwartym dla mieszkańców?

– Tak. Jeżeli ktoś chce zorganizować przedstawienie, koncert, konferencję, szkolenie czy wystawę, to jest taka możliwość. Mamy nowoczesne, estetyczne pomieszczenia, w których znajduje się niezbędny sprzęt. Mieszkańcy są w Kreślarni mile widziani. Chodzi też o to, by tworzyć ciekawe miejsce kulturalne na mapie Koszalina.

Rozmawiała: Marcelina Marciniak

Fot. Adam Paczkowski/Politechnika Koszalińska

Cała rozmowa na: tu.koszalin.pl


Remigiusz Błaszków: – Jestem animatorem kultury studenckiej. Pomogę w organizacji wydarzeń, podsunę pomysł, stworzę nowe możliwości. Mam nadzieję, że razem ze mną w to miejsce wróci studencki duch i niepowtarzalny klimat. Jednym z moich priorytetów jest przywrócenie sceny muzycznej, wiem, że są studenci, którzy ćwiczą w akademiku. Chcę, żeby młodzi, początkujący artyści znaleźli swoje miejsce w Kreślarni.

Remigiusz Błaszków

Ma 44 lata. Absolwent Politechniki Koszalińskiej. Przez 14 lat był dziennikarzem telewizji „Max”. Od ponad 20 lat członek zespołów muzycznych, muzyk sesyjny. Do 2013 r. prowadził firmę zajmującą się organizacją imprez, w tym obsługą nagłośnienia i oświetlenia scen podczas koncertów, spektakli, pokazów.