druk prestiz MB63672 Design

Klass Design: zapraszamy do inteligentnego domu

Fot. Marcin Betliński

Dzięki skompletowanym w kołobrzeskim salonie Klass Design urządzeniom można się naocznie przekonać, jak działa smartdom, nazywany również domem inteligentnym. Ale nie tylko. Działająca od 30 lat w branży meblowej firma prezentuje w nim wybrane rozwiązania kuchenne oparte na meblach modułowych najlepszych niemieckich producentów, przykładowe wyroby własne i wszystko, co może przydać się do urządzenia wnętrza domu, apartamentu, biura lub hotelu. Warto podkreślić, że świadczy ona przy tym usługi kompleksowe – od projektu do wykonania, włącznie z zainstalowaniem i uruchomieniem sprzętów.

Klass Design to rodzinna koszalińska firma, która początkowo specjalizowała się w projektowaniu i dostarczaniu mebli biurowych. Z czasem jednak poszerzyła ofertę o meble hotelowe. Obecnie kompleksowo urządza wnętrza dla małych i średnich firm, hoteli, korporacji, instytucji publicznych i klientów prywatnych.

Skąd więc salon pokazowy w Kołobrzegu a nie w Koszalinie? Wyjaśnia to Michał Kalinowski z firmy Klass: – Chcieliśmy się znaleźć bliżej naszych klientów. W Kołobrzegu powstają w dużej liczbie nowe hotele i apartamentowce, w których wyposażaniu uczestniczymy. Są to czasami tak duże zamówienia jak kompleks apartamentowy, gdzie w pierwszym etapie urządzamy od A do Z aż 140 mieszkań.

svg%3E Design

Jak mówi pan Michał, coraz więcej Polaków inwestuje w tzw. drugi dom, czyli wakacyjne mieszkanie w atrakcyjnej turystycznie lokalizacji. Kołobrzeg do nich należy: – Trudno komuś, kto na co dzień mieszka we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie samodzielnie doglądać urządzenia apartamentu. Inwestorzy zlecają to nam. Żeby ułatwić klientom wybór mebli i domowego sprzętu prezentujemy w naszym showroomie wybrane propozycje. Stąd również prezentacja domu inteligentnego, w którym można zdalnie sterować wszystkimi urządzeniami i funkcjami zasilanymi energią elektryczną. Stawiamy przy tym na najlepsze marki, z Samsungiem czyli światowym liderem technologii Smart Home, na czele.

Przyjrzeliśmy się bliżej inteligentnemu domowi spod znaku Samsunga. Jego projektanci za serce systemu uznali lodówkę. Wyposażona jest ona w duży wyświetlacz podobny do tabletu, pozwalający dotykowo sterować ustawieniami wszelkich domowych urządzeń. Oczywiście kiedy jesteśmy poza domem, sterujemy wszystkim za pomocą smartfonu.

Sama lodówka posiada wiele użytecznych funkcji. W środku działa na przykład kamera, dzięki której będąc w sklepie możemy sprawdzić, co mamy w lodówce i co trzeba dokupić. Jej cechą jest również możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury odrębnie dla poszczególnych stref. Jedną z komór możemy na przykład przeznaczyć na chłodziarkę albo zamrażarkę. Inną na komorę do marynowania mięsa z temperaturą ustawioną na +5 st. C, albo na strefę przechowywania wina. Drzwi urządzenia tak zaplanowano że otwierają się albo oba pełne skrzydła jednocześnie, albo w różnej konfiguracji poszczególne „ćwiartki”. O komorze kostkarki produkującej duże lub małe kostki lodu już nie wspominamy, bo to niemal oczywistość. Warto podkreślić: każda z komór podlega odrębnemu zdalnemu sterowaniu smartfonem.

Używając go możemy również zdalnie uruchomić piekarnik. Ten prezentowany w kołobrzeskim salonie pokazowym Klass Design pochodzi z najbardziej zaawansowanej technologicznie, ekskluzywnej linii produktów Infiniti Line. Tych piekarników w „sieciówkach” nie znajdziemy. Są one dostępne w ograniczonej liczbie najlepszych studiów mebli kuchennych. – My jesteśmy wpisani na listę Samsunga jako piąte takie studio w Polsce – informuje z dumą Michał Kalinowski.

Piekarnik wyróżnia się między innymi tym, że można w nim piec dwie różne potrawy w jednym czasie. Strefy pieczenia dzieli separator gwarantujący, że żadne zapachy z jednej strefy nie przenikną do drugiej. Nawet jeśli łączymy pieczenie ryby i bezy. Praktycznym rozwiązaniem jest również szuflada do podgrzewania potraw, gdzie gotowe dania mogą w cieple poczekać na podanie na stół. Szuflada przydaje się również do nagrzewania talerzy przed zaserwowaniem jedzenia. Podane w ten sposób potrawy dłużej zachowują właściwą temperaturę, a więc i pełnię smaku.

Kolejny element w zintegrowanym systemie inteligentnego domu Samsunga to duży parowar, nieco przypominający z zewnątrz piekarnik. Ma on swój ponadlitrowy zbiornik na wodę, której wystarcza na jedno duże gotowanie.

W zestawie znajduje się również zintegrowana zmywarka, która sama wysyła powiadomienie, że skończyło się mycie naczyń lub nastąpiło jakieś zakłócenie pracy. Oczywiście również ona może być sterowana na odległość.

Warto również zwrócić uwagę na płytę grzewczą, która po włączeniu automatycznie załącza okap kuchenny i wyciąg zapachów. Michał Kalinowski komentuje: – Nie musimy w nic bezpośrednio ingerować. Możemy siedząc na kanapie sterować tym, co dzieje się na kuchence: zmniejszać i zwiększać temperaturę w którymś z segmentów lub na całej powierzchni grzewczej, wyłączyć któryś „palnik”…

svg%3E Design

W systemie inteligentnego domu mieszczą się również czujniki otwartych drzwi. Tak więc będąc w pracy, wiemy o której do domu wróciły dzieci, a jeśli skorzystamy jeszcze z czujników ruchu zamiast kamer, wiemy gdzie one są w danej chwili i z jakich domowych urządzeń korzystają. Oczywiście najwygodniejsze jest wykorzystanie kamer 360 stopni, które stale transmitują na nasz smartfon obraz z wnętrza i otoczenia domu.

Wśród innych składowych systemu warto wymienić czujnik zalania wodą (umieszczany np. w newralgicznych miejscach łazienki lub kuchni), czujniki dymu, zdalne sterowanie pracą pralki i suszarki, ogrzewaniem i klimatyzacją, zasłonami i roletami. Z kolei sterowanie oświetleniem pozwala bez wstawania z fotela zróżnicować ilość światła w dowolnej części domu lub mieszkania. Do systemu można osobno podpiąć – jak to jest w kołobrzeskim schowroomie Klass Design – każdą żarówkę i zarządzać jej pracą zdalnie (chodzi nie tylko o włączenie i wyłączenie, ale również o różnicowanie natężenia światła).

Nawet telewizor staje się w Smart Home „inteligentniejszy”: umożliwia na przykład przerzucenie obrazu aktualnie oglądanego programu na ekran w innym pomieszczeniu – na przykład, kiedy nie chcemy przerywać oglądania filmu a musimy coś zrobić w kuchni. Jednym kliknięciem przenosimy się wraz z oglądanym programem w inne miejsce.

Wkrótce Klass Design zaprezentuje również zintegrowany oczyszczacz powietrza sprzężony ze stacją pogodową. Urządzenie pod wpływem informacji o pogarszającej się jakości powietrza, automatycznie uruchamia jego oczyszczanie i gwarantuje zachowanie pożądanych parametrów powietrza w całym domu.

Michał Kalinowski komentuje: – Czasami klienci mają obawę, czy opanują obsługę całego systemu. Zupełnie niepotrzebnie. Wszystko jest bardzo proste i intuicyjne. Ktoś na co dzień korzystający ze smartfonu bez kłopotu poradzi sobie z każdą funkcją. Na pewno szybko doceni jego możliwości i wygodę, jaką z sobą niesie.

Jak wspomnieliśmy, salon wystawowy Klass Design w Kołobrzegu to nie tylko prezentacja możliwości inteligentnego domu. To również inne wybrane ciekawe elementy służące budowaniu szeroko pojętego komfortu.

Należy do nich niepozorna szafa, spełniająca jednak wyjątkową funkcję narzędzia do dezynfekcji odzieży i neutralizacji zapachów. Czasami wracając z lokalu gastronomicznego lub z przyjęcia, czujemy że nasze ubrania przeszły woniami, które nam nie odpowiadają. Po włożeniu ich do tej szafy, po pół godzinie wyjmujemy je odświeżone i pozbawione jakichkolwiek zapachów. – Wewnątrz znajduje się zbiorniczek na wodę, do której możemy dodać zapach, który lubimy – objaśnia pan Michał. – Szafka jest elementem bardzo praktycznym w przypadku na przykład lekarzy, którzy po powrocie z pracy w gabinecie czy szpitalu mogą szybko zdezynfekować odzież. Kupują je również adwokaci, używając do odświeżania tog, które nie wymagają jeszcze prania. Ale przydaje się w każdym domu.

W strefie zaaranżowanej na podobieństwo sypialni, w oczy oglądających rzuca się tapeta z dużym motywem roślinnym. – Tapety mogą wykorzystywać dowolny obraz, gdyż są przez nas dobierane i drukowane dla konkretnych pomieszczeń – mówi Michał Kalinowski. – Są również skalowane, co umożliwia zachowanie odpowiednich proporcji. Tapety są często wykorzystywane przez naszych klientów do nadania wnętrzom apartamentów określonego charakteru.

svg%3E Design

Jak wyjaśnia pan Michał, pokazane w sypialni meble to próbka wyrobów własnych Klass Design. Projektowane przez architektów firmy, produkowane są przez manufakturę stale z nią współpracującą: – Meble wykonywane pod wymiar to doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy meble systemowe nie pozwalają uzyskać pożądanych brył albo zamówienie wykracza rozmiarami poza dostępne standardowe moduły. Mamy dużo takich zleceń, zwłaszcza w przypadku wnętrz hotelowych.

Duże wrażenie robi wysoka szafa z frontem do złudzenia przypominającym jasną deskę: – To nie deska, lecz wysokiej jakości płyta meblowa marki Egger – objaśnia z uśmiechem Michał Kalinowski. – Rzeczywiście odwzorowuje ona idealnie słoje drewna, łącznie z lekkimi uwypukleniami, które da się wyczuć dłonią. Paleta imitowanych drzew jest szeroka, można więc dobrać płytę frontową pod klimat kolorystyczny wnętrza. Wyróżnikiem tej szafy jest jej wysokość, bo wykorzystujemy maksymalny osiągalny wymiar płyty, czyli 280 cm. Jeśli uwzględnimy jeszcze stelaż, na którym jest zamontowana, uzyskujemy imponujący mebel dobrze prezentujący się w bardzo wysokich pomieszczeniach. Jest to bardzo oryginalna alternatywa wobec typowej zabudowy meblowej, która mocno już klientom spowszedniała.

Kiedy zechcemy wypróbować wygodę łóżka stojącego w zaimprowizowanej sypialni i spojrzymy w górę, odniesiemy wrażenie, że pomieszczenie jest niezwykle wysokie. To efekt zastosowania czarnego, lustrzanego podwieszanego sufitu, który tworzy tę iluzję. A jeśli mowa o samym łóżku, jest to klasyczny wzór kontynentalny, z wygodnym zagłówkiem. Jego kształt i kolor zależy wyłącznie od fantazji klienta.

Wspomniane wcześniej meble systemowe oferowane przez Klass Design pochodzą z najlepszych niemieckich wytwórni mebli kuchennych. Są to między innymi marki Verle Küchen (jej partnerem technicznym jest Siemens) i Nobilia: – Współpraca z takimi producentami przynosi wiele korzyści. Chodzi przede wszystkim o znakomite wzornictwo i bogactwo kuchni do wyboru, o ergonomię, najwyższą jakość. Klient może mieć pewność, że jeśli za kilka lat zechce coś w swojej kuchni zmienić, jakiś element dodać, uzyska go w dokładnie takim samym kolorze, jak wcześniejsze meble. Z naszego punktu widzenia zaś, jako firmy wyposażającej czasami bardzo duże obiekty, kapitalne znaczenie ma fakt, że wytwórca jest w stanie zapewnić dostawę dużej liczby zestawów kuchennych w jednym nieodległym terminie. Wszyscy wiemy, jak to ważne zwłaszcza w czasie zawirowań rynkowych wywołanych przerwaniem łańcuchów kooperacyjnych podczas pandemii – podkreśla Pan Michał i dodaje: – Niemieckie meble kuchenne, choć są wygodną podstawą do tworzenia umeblowania pod wymiar, narzucają jednak pewne rozwiązania wynikające z rodzajów dostępnych brył. Jeżeli potrzebny jest projekt unikatowy, wykonujemy go nie na bazie systemów niemieckich ale samodzielnie. Takie projekty realizowane są najczęściej w apartamentach, hotelach lub pensjonatach.

Na koniec jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Choć ceny poszczególnych elementów meblowych lud sprzętów mogą się klientom wydawać wyższe niż w sklepach sieciowych, w ostatecznym rozrachunku takie nie są. Gra tu rolę fakt, że Klass Design jako duży kontrahent od poszczególnych dostawców uzyskuje dobre ceny zakupu, które przekładają się na przystępne koszty realizacji całościowego urządzenia wnętrz. W docelowym rozrachunku klient nie płaci więcej, a ma luksus kompleksowej obsługi oraz pięcioletnią (dłuższą niż normalnie) gwarancję na sprzęt AGD oraz również pięć lat gwarancji na niemieckie meble kuchenne.

Michał Kalinowski podsumowuje: – Bez względu czy projektujemy biuro, kuchnię, apartament, cały hotel czy dom jednorodzinny, nasza praca zawsze polega na indywidualnym podejściu do klienta. Na początku poznajemy jego potrzeby, oczekiwania, sposób myślenia, a później na tej podstawie wykonujemy wstępny projekt. Jest on przekazywany do zamawiającego, który wnosi swoje uwagi. Po dobraniu materiałów i sprzętu, wyceniamy projekt. Kiedy klient zaakceptuje kosztorys, podpisujemy umowę i przystępujemy do realizacji. Na każdym etapie wsłuchujemy się w opinie klienta, bo zależy nam na jego pełnej satysfakcji ze współpracy z firmą Klass.