image00001 Wydarzenia

Ewa Osada i jej długo dojrzewająca płyta

20 grudnia br. miała premierę debiutancka płyta Ewy Osada-Sobczyńskiej zatytułowana „Anatomicznie”. Choć wraz z mężem Maciejem są znanymi muzykami, nigdy wcześniej nie zdecydowali się wydać autorskiego materiału. Teraz przekonują, że #itsnevertoolate (z ang. nigdy nie jest za późno).

Ten hasztag pojawia się przy każdym poście w ich mediach społecznościowych. Jak mówią, chcą nim przekazać światu, że zawsze jest właściwy czas na to, by spełniać marzenia. Marzeniem Ewy i Maćka stała się własna płyta, ale nigdy nie było czasu na jego realizację.

Muzyka i teksty (oprócz jednego, którego autorem jest Ryszard Ulicki) były prezentem Macieja na „okrągłe” urodziny Ewy. Jednak muzycy nie przystąpili od razu do prac nad materiałem. Jak mówią, materiał dojrzewał pięć lat.

– Początkowo płyta miała mieć zupełnie inny kształt niż ma obecnie. W trakcie pracy w studiu ze wspaniałymi producentami muzycznymi Maćkiem Cybulskim i Borysem Sawaszkiewiczem przechodziliśmy przez różne gatunki muzyczne – mówi Ewa Osada-Sobczyńska.

– Możemy tu znaleźć funkujące gitary, jazzowe harmonie, rytmy soul, funk, disco i sambę, jazzującą włoską tarantelę i jazzowe ballady – dodaje Maciej. – Nie boimy się tej różnorodności. Cieszymy się z tego, że każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie.

Muzycy zapewniają, że płyta jest bardzo osobista: – Album jest bardzo „nasz”. Opowiada o naszej miłości, o byciu razem, nawet o wspólnym milczeniu – mówi Ewa. – Wierzymy, że ta płyta stanie się promykiem, który będzie dawać nadzieję i wywoływać pozytywne emocje w tym trudnym dla wszystkich czasie.

Wydanie płyty nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie i pomoc wielu osób, firm i instytucji. Artyści nazywają ich aniołami.

– To wspaniałe, że jest wokół nas tylu dobrych ludzi, którzy dostrzegli w nas potencjał, uwierzyli w nasze marzenia i zechcieli pomóc w ich realizacji – mówi Ewa. – To też wspaniała forma wspierania kultury, a wiemy, że dziś każdy dwa razy się zastanawia, zanim wyda jakiekolwiek pieniądze.

Przygotowanie albumu „Anatomicznie” Ewy Osady wsparły: MPS International oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego i Usług Inwestycyjnych Piotr Flens. Partnerem wydarzenia jest Gmina Miasto Koszalin – Koszalin Centrum Pomorza. Płyta została objęta patronatem medialnym Polskiego Radia Koszalin.

– Jest też wielu aniołów anonimowych, którzy po prostu w nas uwierzyli, którzy kiedyś nas spotkali, usłyszeli i pomyśleli, że warto nas wesprzeć – dodaje Ewa. – Są to osoby z całej Polski. Mimo że życzą sobie pozostać w cieniu, my z całego serca chcemy im podziękować!

Na początku stycznia 2022 roku w Warszawie będzie kręcony teledysk. To również było jedno z marzeń artystów. Jego realizacją zajmie się profesjonalna firma, specjalizująca się w realizacji clipów – od zaproponowania scenariusza po nagranie i montaż.

– Kolejnym krokiem będzie wielki koncert, na którym zaprezentujemy muzykę z płyty „Anatomicznie” – mówi Maciej Osada-Sobczyński. – Chcemy, by odbył się w Koszalinie, bo przecież tu mieszkamy i tu pracujemy. Na razie nie wiemy, kiedy się odbędzie, ponieważ pandemia jest nieprzewidywalna. Obecnie największe gwiazdy odwołują swoje koncerty, a co dopiero my – żartuje.

Płytę można nabyć w serwisie Allegro, a także kontaktując się bezpośrednio z artystami, na przykład przez ich media społecznościowe. Krążek będzie do nabycia także po każdym koncercie.