druk prestiz MB63086 Motoryzacja

W KRAWACIE ZA KIEROWNICĄ: Mercedes-Benz EQS 580 4Matic – W stronę motoryzacyjnej doskonałości

Każdej kolejnej generacji Klasy S niecierpliwie wyczekują nie tylko wielbiciele marki Mercedes-Benz. Jej debiut zawsze staje się ważnym wydarzeniem w branży, bo od dawna wiadomo, że właśnie ten model wyznacza główne trendy rozwojowe motoryzacji pod względem rozwiązań technicznych, systemów bezpieczeństwa, wyposażenia i komfortu. Można śmiało powiedzieć, że to co nowego przynosi „eska”, w samochodach innych producentów pojawi się w najbliższych latach. Nie inaczej jest z elektrycznym modelem EQS, który niedawno miał oficjalną premierę a już jest dostępny w salonie firmy Mercedes-Benz Mojsiuk w Starych Bielicach pod Koszalinem. Dzięki uprzejmości dealera dla „Prestiżu” model ten poddał konsumenckiemu testowi pan Marcin Bogurski, znany koszaliński stomatolog prowadzący wraz z małżonką klinikę Gabinet Bogurscy.

Doktor Marcin Bogurski jest kierowcą doświadczonym i wymagającym, ale po pierwszej dłuższej jeździe modelem EQS nie krył zachwytu: – Wydawało mi się, że nic mnie w motoryzacji już nie zaskoczy, ale muszę przyznać, że ten samochód robi na mnie kolosalne wrażenie. Czegoś takiego się nie spodziewałem.

Pierwsze co rzuca się w oczy, to wnętrze kabiny, które bardziej kojarzy się z kokpitem samolotu a nie samochodem. Przed oczami mamy ogromny wyświetlacz o długości 141 cm rozciągnięty na całej długości deski rozdzielczej, zapewniający kierowcy doskonałą nawigację a pasażerowi system multimedialny. Ale uwaga: jeśli kierowca zacznie zerkać na prawą część wyświetlacza, na to co ogląda pasażer, system się wyłączy. Wiadomo, najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Auto wyposażone jest w czujniki analizujące ruch we wnętrzu kabiny. Tak więc jeśli kierowca przechyli się w ciemności w kierunku przedniego schowka, zapalą się samoistnie lampki doświetlające tę przestrzeń. Genialne!

Samochody elektryczne są ze swej natury ciche. Jedyne dźwięki, które docierają do uszu pasażerów to szum wywoływany podczas jazdy przez opony. Ale w testowanym aucie nawet tego nie ma! Kabina została doskonale wyciszona. Słuchając muzyki, można się w niej poczuć jak w sali koncertowej.

Generalnie trzeba stwierdzić, że wnętrze Mercedesa-Benz EQS to wcielenie luksusu. Przestrzeń, delikatne materiały wykończeniowe, pastelowa tonacja całości. Nawet element z drewna orzechowego niczym na jachcie.

Fenomenalne są wrażenia z jazdy. Ta limuzyna nie jedzie, lecz płynie. Przyśpieszenie wbija w fotel. Cztery sekundy do „setki” to parametry samochodów sportowych. Wynika to z potężnej mocy silnika, która daje kierowcy poczucie bezpieczeństwa na drodze, bo umożliwia reagowanie w ułamku sekundy na rozmaite sytuacje. Tu nie ma wątpliwości, czy zdążę kogoś wyprzedzić albo wykonać inny manewr. Ale to w końcu 524 konie mechaniczne pod maską.

Z kolei skrętna oś tylna gwarantuje doskonałe trzymanie się drogi i stabilność przy jeździe z dużą prędkością. Przy mniejszej prędkości auto staje się zwinne, a takie manewry jak parkowanie są bezproblemowe. Promień skrętu jest – jak na samochód ponad pięciometrowej długości – minimalny. Muszę przyznać, że tak doskonałego jeszcze nie doświadczyłem.

Nie miałem okazji sprawdzić zasięgu dostępnego po pełnym doładowaniu baterii, ale ufam, że przy spokojnym stylu jazdy zapowiadane przez producenta około 700 km jest rzeczywiście możliwe do przejechania. Wreszcie jest „elektryk”, którym spokojnie można dojechać do Warszawy bez doładowywania po drodze. Ale nawet jeśli by taka konieczność gdzieś się w trasie pojawiła, to 30 minut szybkiego ładowania do 80 procent pojemności akumulatorów robi wrażenie. Pół godziny to akurat czas na rozprostowanie kości i wypicie kawy.

Mówi się, że jak Mercedes bierze się za jakieś zagadnienie, to na pewno wyjdzie z tego techniczne mistrzostwo. EQS jest na to dowodem. Nie wiem, ile trzeba by czasu na poznanie wszystkich jego właściwości i możliwości, ale nawet pobieżny kontakt daje pewność, że wszystko jest dopracowane perfekcyjnie. Dla mnie jest to arcydzieło motoryzacji.”

Warto dodać, że model EQS otwiera nowy rozdział w historii koncernu Mercedes-Benz. Powstał on bowiem na nowej płycie, którą opracowano z myślą o kolejnych modelach dużych aut elektrycznych. Zapewnia nie tylko komfortową przestrzeń we wnętrzu, ale w połączeniu z różnymi środkami redukcji hałasu gwarantuje wyjątkowo cichą jazdę, jak to słusznie zauważył dr Marcin Bogurski.

Uwagę zwraca również stylistyka nadwozia. Nie kojarzy się ono wprost z żadnym innym obecnie produkowanym modelem Mercedes-Benz. Design nie pozostawia jednak wątpliwości, że oto na rynku pojawiła nowa super limuzyna, prawdziwie prestiżowa.


Zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Mojsiuk w Starych Bielicach k/Koszalina, ul. Koszalińska 12 (z uwagi na rozpoczętą przebudowę dotychczasowego obiektu salonu Mercedes-Benz Mojsiuk zapraszamy do obiektu tymczasowego zlokalizowanego po prawej stronie dawnej krajowej „6” po minięciu zjazdu do Starych Bielic, jadąc od strony Koszalina) lub pod nr telefonu: 94/34 77 372
www.mojsiuk.mercedes-benz.pl
Szukaj nas na Facebooku: Mercedes-Benz Mojsiuk i Instagramie: mercedesbenz_mojsiuk


Przykładowo – model Mercedes-Benz EQS można nabyć w programie Flexi Leasing już od 2 905,34 PLN netto miesięcznie (45% wstępnej wpłaty leasingowej, okres leasingu 60 miesięcy, wykup pojazdu 25%).