izabela rogowska 5 Zdrowie i uroda

Pole dance, czyli kobiecość w sportowym wydaniu

Fot. Izabela Rogowska

M Studio to kameralne miejsce pełne pasji, przeznaczone dla kobiet niebojących się nowych wyzwań. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorek można tam rozpocząć przygodę z pole dance, exotic oraz stretchingiem na różnych poziomach zaawansowania.

svg%3E Zdrowie i uroda
Photo by : Tomasz Gas – Malowanie Światłem (www.tomaszgas.pl)

Na całym świecie pole dance skradł już serca milionom ludzi, a grono zwolenników tej dyscypliny sportowej stale rośnie. To sport wyjątkowy, ale ciągle kontrowersyjny. O tym czym jest i dlaczego trenuje go coraz więcej osób rozmawiamy z właścicielkami M Studio Pole Stretch& Fitness w Koszalinie, Mariką Alasińską i Marleną Furyk.

Zaczęło się dość zwyczajnie, dziewczyny poznały się kilka lat temu, nie gdzie indziej, jak na treningu. Połączyła je wspólna pasja, a chęć rozwoju doprowadziła do stworzenia miejsca, w którym obecnie mogą dzielić się z innymi tym, co kochają. Mówią; – Zależało nam na tym, by stworzyć miejsce kameralne, w którym każdy będzie czuł się dobrze. Choć przed nami jeszcze sporo nauki oraz pracy, to jesteśmy szczęśliwe, że tak potoczyły się losy.

Marlena z pole dance związana jest od 2013 roku. W swoim życiu próbowała wielu aktywności, jednak dopiero pole dance okazał się bezkonkurencyjny i całkowicie ją pochłonął. Chęć dzielenia się pasją sprawiła, że trzy lata później zdobyła odpowiednie przygotowanie instruktorskie do prowadzenia zajęć. Zafascynowana możliwościami, jakie ma ludzkie ciało, w 2017 roku poszerzyła swoją wiedzę i obecnie prowadzi zajęcia również jako certyfikowany instruktor stretchingu. Miłośniczka jogi oraz zdrowego stylu życia. Z zaangażowaniem oddaje się temu, co robi, a uśmiech i zadowolenie kursantów dają jej motywację do dalszej nauki i pracy.

Marika trenuje pole dance od ośmiu lat. W 2018 roku poszerzyła kwalifikacje o kurs instruktorski. Od tego czasu regularnie prowadzi zajęcia pole dance i wciąż doszkala się z nowych technik. Jako dziecko kochała tańczyć i tą miłością dzieli się, prowadząc zajęcia w stylu exotic. Na zajęciach najważniejsze jest dla niej bezpieczeństwo i swobodna atmosfera, a z sukcesów swoich kursantek cieszy się bardziej niż z własnych. Obie są finalistkami zawodów w kategorii solo i duety pole dance.

svg%3E Zdrowie i uroda

– Czym jest pole dance?

Marika: – Pole dance jest to forma aktywności fizycznej, która jest połączeniem tańca, akrobatyki i gimnastyki przy użyciu rekwizytu w postaci pionowego drążka. Pole dance ma na celu poprawę ogólnej sprawności i zwinności. Dyscyplinę tę mogą uprawiać wszyscy, którzy poszukują niestandardowych sposobów na wyszczuplenie sylwetki i wzmocnienie mięśni.

Marlena: – Pole dance to różne typy aktywności. Pole sport oznacza zajęcia sportowe przeznaczone głównie do nauki nowych figur i kombinacji na rurce; to najczęściej prowadzone zajęcia. Z kolei zajęcia choreograficzne z wykorzystaniem drążka to pole-choreo. Jest też exotic pole – zajęcia choreograficzne, tańczone w specjalnych butach na platformie i obcasie z wykonywaniem trików charakterystycznych dla tego stylu. 

Marika: – Mała ciekawostka. Początki pole dance sięgają starożytności. Pierwsze figury wykonywane były przez chińskich i indyjskich akrobatów, którzy uprawiali chinese pole i mallakhamba. Pierwotnie był to sport przeznaczony głównie dla mężczyzn, jednak z biegiem lat ewoluował na scenę cyrkową, gdzie występowały kobiety. Z początkiem XX w powstało Hoochie Coochie, które przypominały obecnie znane rewie kabaretu czy burleski. W latach 60. Poprzedniego wieku pole dance przeniósł się z namiotów do klubów nocnych i dopiero w latach 90. jedna z kanadyjskich instruktorek, Fawina Ditrich, dostrzegła możliwość nauki w ramach zajęć rekreacyjnych i nagrała pierwszy instruktażowy filmik o charakterze sportowym. Od tego czasu pole dance zaczął być postrzegany w zupełnie innym świetle.

Marlena: – W 2008 roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata (na Filipinach). Dwa lata później pole dance trafiło do Polski. Obecnie na świecie zawodnicy pole dance zrzeszeni są w ponad 30 federacjach. Regularnie organizowane są zawody różnej rangi, w tym oczywiście Mistrzostwa Świata.

– Jakie są zalety trenowania pole dance?

Marlena: – Zalet jest wiele. Przede wszystkim pole dance ma ogromny wpływ na nasze ciało oraz postawę. Na treningach pracujemy z obciążeniem własnego ciała, a takie ćwiczenia doskonale rzeźbią sylwetkę. Dość szybko uwidaczniają się mięśnie, a siły z każdym treningiem przybywa. Nasze ciało się wzmacnia zwiększają się zakresy ruchu oraz wytrzymałość, poprawia się koordynacja ruchowa, a to wszystko ma ogromny wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Jednak poza wpływem na poziomie biologicznym, pole dance ma zbawienny wpływ na psychikę. Przychodząc na trening zapominamy o problemach i skupiamy się na pokonywaniu własnych barier oraz słabości. Z każdym treningiem wzrasta pewność siebie oraz samoakceptacja. 

– Czy pole dance jest dla każdego?

Marika: – Mamy wrażenie, że panuje mylne przekonanie, że by iść na pierwsze zajęcia trzeba już coś umieć. Tak jakbyśmy idąc pierwszy raz na siłownię, musieli mieć formę kulturysty. Wiele osób myśli, że silne ręce lub rozciągnięte ciało są niezbędne od pierwszego treningu. Otóż nic bardziej mylnego. Obie uważamy, że jest to sport dla każdego, kto ma chęci, jest zdeterminowany i cierpliwy. Ta cierpliwość jest kluczowa, ponieważ treningi wymagają systematyczności oraz poświęcenia. Często bywa tak, że pewne elementy nie wychodzą od razu. Aby osiągnąć zamierzony cel potrzeba czasami wielu miesięcy pracy i niezliczonej ilości powtórzeń.

Pole dance to sport, który trenują dzieci, młodzież, kobiety, a także mężczyźni, choć tych ostatnich jest mniej. Nie ma jednak znaczenia, czy ktoś jest wysoki, niski, czy posiada rozmiar S czy XL. Ważne, by jego stan zdrowia nie stanowił przeszkody, a reszta to już tylko kwestia chęci.

svg%3E Zdrowie i uroda

– A jak wyglądają treningi?

Marlena: – Treningi w naszym studio są przygotowane w taki sposób, by zadbać o zdrowy i bezpieczny rozwój naszych kursantów. Zajęcia rozpoczynają się od rozgrzewki, która zawiera elementy rozciągające oraz wzmacniające. Następnie w zależności od poziomu uczymy się figur, przejść oraz sekwencji. Całość kończy stretching, który ma na celu przywrócić naszym mięśniom odpowiednią długość oraz zadbać o ich szybszą regenerację. Choć każdy trening wygląda inaczej, zawsze te trzy elementy stanowią jego bazę

– Jak przygotować się do zajęć?

Marika: – Na zajęcia należy zabrać strój, który nie będzie krępował ruchów tj. krótkie spodenki, top sportowy oraz koszulkę. Odkryte ciało zapewnia nam przyczepność do drążka. Dlatego im więcej odkrytego ciała, tym większe prawdopodobieństwo, że nie ześlizgniemy się z rurki, co również wpływa na bezpieczeństwo podczas zajęć.

Podczas klasycznych zajęć pole dance wszystkie kombinacje wykonujemy na boso, więc nie będzie nam potrzebne żadne specjalistyczne obuwie. Warto zabrać ze sobą butelkę wody w celu zapewnienia sobie odpowiedniego nawodnienia.

– Na jakich poziomach odbywają się zajęcia?

Marlena: – Od podstawowego przez średniozaawansowany i zaawansowany. Poziom podstawowy (p0) przeznaczony jest dla tych, którzy nigdy nie mieli styczności z pole dance. Uczymy się tu podstawowych chwytów, obrotów, poprawnej wspinaczki czy siadu na rurce. Etap ten trwa zazwyczaj od jednego do trzech miesięcy. Następnie przechodzimy do poziomu p1, na którym uczymy się łączenia podstawowych figur. Następnie zaczyna się poziom średniozaawansowany, na którym rozpoczyna się nauka figur odwróconych, a na dalszym etapie łączenie ich w tzw. combosy.

Poziom zaawansowany charakteryzuje się umiejętnością swobodnego łączenie elementów poznanych na wcześniejszych etapach nauki oraz dochodzą jeszcze tricki wymagające więcej siły oraz coraz dłuższe kombinacje figur.

– Jakie zajęcia są prowadzone w Waszym studio?

Marika: – Prowadzimy je zarówno grupowo jak i indywidualnie. Obecnie mamy zajęcia pole dance dla dorosłych, a z nowym rokiem rozpoczniemy nabór do grup dziecięcych oraz na zajęcia dodatkowe, czyli exotic pole, który cieszy się coraz większą popularnością. Na takim treningu uczymy się choreografii tanecznej z wykorzystaniem rurki oraz elementów przy podłodze. Ten rodzaj zajęć szczególnie polecamy paniom, które chcą poczuć się pięknie i wyzwolić swoją kobiecość, a przy tym porządnie się zmęczyć.

Marlena: – Prowadzimy także zajęcia uzupełniające, czyli stretching. Przeznaczone są zarówno dla osób aktywnych sportowo jak i tych, którzy ze sportem mają niewiele wspólnego.

Poledancerkom pomaga wypracować odpowiednie zakresy ruchu, które są niezbędne do osiągnięcia progresu na rurce. Osobom mniej aktywnym regularne rozciąganie pozwoli pozbyć się napięć powstałych na skutek stresu czy długotrwałych pozycji siedzących. Krótko mówiąc stretching pozwala uczynić nasze ciało bardziej elastycznym, a ta elastyczność ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz samopoczucia.

Marika: Ponadto regularnie w naszym studio organizujmy warsztat z trenerami z całego kraju, imprezy tematyczne oraz profesjonalne sesje zdjęciowe.

Jeżeli po przeczytaniu artykułu nabraliście ochoty by spróbować swoich sił w pole dance, zachęcamy do odwiedzenia studio na ul. Strażackiej 1

FB: M Studio Koszalin Pole Dance, Stretch&Fitness
IG: mstudiopoledance

svg%3E Zdrowie i uroda