MB68703 Edit Design

Opłaca się pracować z najlepszymi

Fot. Marcin Betliński

W budownictwie wysoka jakość używanych materiałów i produktów, wsparta solidnym wykonawstwem, decyduje o końcowym efekcie i zadowoleniu klientów. Wychodząc z takiego założenia właściciele koszalińskiej firmy Schroder stawiają na renomowanych producentów i rozważnie poszerzają krąg dostawców. Są wśród nich m.in. Bruk-Bet oraz firma Wiśniowski, o których rozmawiamy z Joanną i Damianem Schröderami. Jednocześnie dowiadujemy się, jakiego wsparcia firma udziela klientom na etapie projektowania zagospodarowania posesji oraz planowania tzw. małej architektury ogrodowej. Nie chodzi wyłącznie o wsparcie architekta krajobrazu, ale również o możliwość ratalnego finansowania inwestycji.

Joanna i Damian Schröderowie, absolwenci kierunku Budownictwo na Politechnice Koszalińskiej, własną działalność prowadzą od 10 lat. Początkowo było to wykonawstwo zleconych obiektów. Z czasem państwo Schröderowie zaczęli świadczyć usługi brukarskie poza głównym, czysto budowlanym nurtem działalności firm, czyli budować place i chodniki przy realizowanych „grubszych” zadaniach, ale również na zamówienie innych inwestorów.

Jak podkreślają, wszystkiego uczyli się sami – zarówno jeśli chodzi o techniki brukarskie, jak i dostępne materiały. Szybko zrozumieli, że w przypadku kostki brukowej najważniejszymi wyznacznikami jej dobrej jakości są: odpowiednia grubość barwienia (od tego zależy czas, na który kostka zachowa pierwotny kolor), stabilny kształt i forma (pozwala układać kostkę dokładnie), impregnacja nadająca odpowiednią odporność powierzchni (chroni przed zabrudzeniami i w razie potrzeby pozwala kostkę czyścić). Tak więc nie jest obojętne, od jakiego producenta pochodzi materiał.

svg%3E Design

Damian Schröder mówi: – Od początku wybieraliśmy kostkę z najwyższej półki, o najwyższych parametrach. Uświadomiliśmy sobie również, że nie warto ograniczać się tylko do niej. Chcieliśmy świadczyć usługi kompleksowe. Szukaliśmy więc na rynku nie tylko dostawców elementów betonowych, ale również ogrodzeń i bram. W efekcie zawarliśmy porozumienia z producentami o uznanej renomie, których wyroby łączą w sobie jakość z walorami estetycznymi. Otoczenie domu tworzy mikro środowisko, pewien klimat wpływający na samopoczucie mieszkańców. Wychodzimy z założenia, że kostka za 10-15 lat ma nadal być modna. Nasze projekty są stonowane, niejako ponadczasowe. Oczywiście niczego nie narzucamy, bo to klient ostatecznie decyduje. Jeśli jednak prosi nas o pomoc, wskazujemy mu propozycje bliższe klasyce niż awangardzie.

Pani Joanna dodaje: – Nie nastawiamy się na określony typ klienta. Jednakowo starannie i indywidualnie obsługujemy właścicieli domów jednorodzinnych, deweloperów, jak i hotele czy ośrodki nadmorskie. Zależy nam na tym, by każdy poczuł satysfakcję ze współpracy z nami i by stał się naszym ambasadorem. Rynek koszaliński nie jest duży, tutaj szczególne znaczenie ma dobra opinia o firmie i rekomendacje zadowolonych klientów.

svg%3E Design

– W branży architektonicznej i budowlanej także panują trendy! To one wyznaczają kształt, rozmiar i kolor pojawiających się nowości produktowych. Współpracując z firmami takimi jak Bruk-Bet dotrzymujemy im kroku – przekonują nasi rozmówcy. – Na bieżący i kolejny sezon budowlany Bruk-Bet zaoferował kilka ciekawych propozycji płyt i kostek brukowych odpowiadających na potrzeby wszystkich, którzy poszukują stylistycznej harmonii wymaganej nie tylko we wnętrzach, lecz także na posesji.

Taras jak marzenie

Minimalizm dał początek modzie na większe formaty, które przyjęły się, jeśli chodzi o utwardzenie nawierzchni wokół budynków – zwłaszcza tarasów. Do ich realizacji coraz częściej wykorzystuje się duże kafle, które śmiało mogą konkurować z kamieniem naturalnym czy ceramiką. Kuszą nie tyle lepszymi parametrami wytrzymałościowymi, ale również designem – surowym oraz nawiązującym do autentycznych wzorów. W tę modę wpisują się nowe płyty tarasowe Maestro i Realit marki Bruk-Bet, których powierzchnie z serii Poleryt ukazują mistrzowskie kompozycje ziaren kruszyw szlachetnych. W wyniku procesu zeszlifowania i polerowania ich warstwa wierzchnia przypomina klasyczne struktury lastryko, które potrafią zdynamizować przestrzeń. Takie wykończenie w strefie wypoczynku ożywia wystrój i będzie oryginalnym uzupełnieniem dla jednolitych odcieni fasady.

Do nawierzchni, które całkowicie odmienią wygląd tarasu należą też nowe płyty Architect z drobnymi ziarnami kruszyw szlachetnych o naturalnych odcieniach bieli, beżu i szarości. Takie wykończenie dodaje przestrzeni elegancji, a jednocześnie sprawia, że aranżacja pozostaje harmonijna i praktyczna. Za ostatnią cechę odpowiada ochrona Lamino Perlon, której obecność zapobiega wnikaniu brudu w głąb bruku, a także ułatwia usuwanie zabrudzeń – nawet tych najtrudniejszych, jak tłuszcz, plamy po ketchupie czy czerwonym winie. Płyty wykazują znacznie mniejszą nasiąkliwość, są odporniejsze na mchy i algi, a intensywnością ich odcieni nie jest w stanie zachwiać nawet silne nasłonecznienie.

Oryginalność jest trendy

Świat bruku – zdominowany przez kwadraty – coraz częściej stawia na niebanalne formy, czego potwierdzeniem są nowe kostki Parkiet, które do złudzenia przypominają podłużne deski, a także heksagonalne płyty Novator Hexagon (inspiracją do ich stworzenia była sześcioboczna konstrukcja plastra miodu uznawana w świecie przyrody za idealną).

Te niebanalne rozwiązania to odpowiedź Bruk-Betu na wciąż rosnącą popularność stylów nowoczesnego i modernistycznego. Dzięki nim znacznie łatwiej będzie uatrakcyjnić posesję, na której budynki przybierają kompaktowe, kubiczne kształty. Gama kolorystyczna płyt rozpościera się od stonowanych szarości, przez mocne grafity, po surowe tonacje wapienia, co daje szerokie spektrum zastosowań i pozwala nie tylko bawić się formą, lecz także barwą.

Nowa rola kostki

Nowością w segmencie kostek brukowych są warianty Novator Largo i Novator Forte z wykończeniem Naturyt, które oddaje szlachetność i piękno naturalnych wzorców; drewna, piaskowca czy marmuru. To propozycje, które całkowicie odmienią spojrzenie na bruk kojarzony z nostalgią miejskich uliczek i romantycznych alejek. Ich nowoczesna forma nie dość, że odegra rolę solidnego utwardzenia ciągów komunikacyjnych, takich jak chodniki czy podjazdy, to będzie też dekoracją przestrzeni – zarówno tej utrzymanej w ryzach nurtu klasycznego, jak i nowoczesnego. Te trzy nowe propozycje łączy jedno; naturalny design, który wpisuje się w aktualne trendy projektowe. Dzięki skonfrontowaniu go z surową fakturą bruku otrzymano wyważoną mieszankę, która będzie modnym uzupełnieniem każdej posesji. Wizualną wartość dodaną stanowią też prostokątne formy Novator Largo i Novator Forte, co zmniejsza ilość fug. Regularnie biegnące spoiny wzmocnią wrażenie uporządkowania, a to wpłynie na estetyczny odbiór całości i harmonijnie zwieńczy scenerię.

svg%3E Design

W stronę ekologii

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną na rynku pojawiają się rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska. W ofercie firmy Bruk-Bet taką propozycją są ekologiczne kostki i płyty brukowe dostępne w dwóch grupach produktowych: HYDROfuga oraz HYDROplus.

Pierwsze stanowią ażurowe powierzchnie, które zapewniają możliwość zagospodarowania wolnych szczelin pomiędzy brukiem kruszywem, żwirkiem czy trawą, co tworzy ciekawie wyglądającą i użyteczną powierzchnie biologicznie czynną. W wyniku takiego zabiegu woda opadowa jest znacznie efektywniej odprowadzana, co odciąża ekosystem.

HYDROplus to z kolei kostki oraz płyty, których powierzchnia wykazuje wysoką przepuszczalność wody – nawet przy bardzo gwałtownych ulewach. Ma to przełożenie na oraniczenie powstawania kałuż i eliminację zjawisk związanych z podtopieniami budynków.

Perfekcyjne dopełnienie

Aranżacja przydomowych terenów i przestrzeni wokół obiektów infrastruktury publicznej to jednak nie tylko szlaki wyznaczone przez płyty i kostki brukowe. Do dopełnienia wizerunku estetycznej i funkcjonalnej powierzchni niezbędne są też elementy dodające całości dynamizmu i ułatwiające komunikację. Należą do nich Stopnie Blokowe w postaci prefabrykowanych bloków z betonu wibroprasowanego. Bruk-Bet oferuje je w ciekawych odsłonach kolorystycznych, które pozwolą na jeszcze łatwiejsze dopasowanie do istniejących już (lub planowanych) traktów i stref. To wykończenie Poleryt, które będzie estetyczną kontynuacją motywu lastryko, a także warianty Metalic Color (o warstwie wierzchniej mieniącej się pod wpływem światła) oraz Rustical, które dzięki obróbce polegającej na śrutowaniu ukazuje drobnoziarniste kruszywa. Efektem tego elementy z grupy Rustical mają chropowatą strukturę, co stanowi ich mocny atut – zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i praktycznym. Stopnie blokowe są elementami komplementarnymi do płyt i kostek brukowych o tych samych rodzajach kolorystyki i wykończenia powierzchni.

Nowością w ofercie Bruk-Betu są też stopnie okładzinowe będące uzupełnieniem oferty płyt tarasowych z kolekcji Maestro, Realit i Architect. Składają się na nie kątowo docięte płyty stopnicowe oraz podstopnicowe o wygładzonej powierzchni Poleryt, imitującej faktury naturalnych surowców, a także warianty Terrazo, których cechą charakterystyczną są widoczne mieszanki drobnych ziaren kruszyw i większych grubszych frakcji, tworzących różnorodną mozaikę.

svg%3E Design

Stolarka i ogrodzenia Wiśniowski

Jak wspomnieliśmy wcześniej, firma Schroder oferuje kompleksowe usługi zagospodarowania terenów wokół budynków i na terenie posesji. Mieszczą się w tym również wielowariantowe rozwiązania ogrodzeniowe. Opierają się one głównie na produktach marki Wiśniowski.

Firma Wiśniowski ma ponad 30-letnie doświadczenie w produkcji bram, okien, drzwi oraz ogrodzeń posesyjnych i przemysłowych. W każdej z tych kategorii stworzyła setki wzorów, które łatwo dopasować do tradycyjnej i nowoczesnej zabudowy. Są to m.in. systemowe rozwiązania bram, furtek, słupów i wielu innych udogodnień, które można zestawiać i idealnie dopasować do każdego typu działki. Perfekcyjnie dobrane komponenty gwarantują łatwy i szybki montaż, a przede wszystkim spójność linii całego projektu.

Ogrodzenia Wiśniowski zapewniają nie tylko funkcjonalność i bezpieczeństwo. Bogactwo dostępnych wzorów i wykończenia sprawia, że wyposażona w nie posesja zyskuje wyjątkowy charakter. Producent udziela 10-letniej gwarancji antykorozyjnej, a co za tym idzie gwarantuje trwałość ogrodzenia. Dbając o najwyższą jakość spoin, firma korzysta z najbardziej nowatorskich technik spawalniczych, dzięki czemu uzyskuje idealną powtarzalność wyrobów. Ogrodzenia wykonywane ze stali są zabezpieczane przed korozją metodą cynkowania ogniowego i malowania proszkowego.

Damian Schröder komentuje: – Warto tu jeszcze zaznaczyć, że firma przykłada dużą wagę do przygotowania technicznego swoich przedstawicieli handlowych. Potrafią oni pomóc przy każdym kłopocie i robią to bardzo profesjonalnie.

Joanna Schröder: „Chcemy stworzyć największe w regionie centrum dystrybucyjne, by dać naszym klientom możliwość porównania i wyboru produktów wielu producentów. Ich płyty tarasowe, kostki betonowe oraz elementy małej architektury można zobaczyć w naszym stale rozrastającym się ogrodzie wystawowym.

svg%3E Design

Nowatorskie rozwiązania

Firma Wiśniowski jest kojarzona na rynku jako bardzo innowacyjna. W przypadku bram przesuwnych jako pierwsza w Polsce zaproponowała na przykład napęd ukryty w słupku ogrodzeniowym. – To bardzo praktyczne i eleganckie rozwiązanie – ocenia Joanna Schröder. – Widać, że Wiśniowski nie chce być tylko producentem, ale także kreatorem trendów. Dlatego pilot do otwierania bram ogrodzeniowych jest powoli zastępowany poprzez używanie smartfonów i rozwój technologii inteligentnych. Podobnie w kwestii kolorystyki Wiśniowski jest liderem. Stworzył unikatową kolekcję z serii Home Inclusive, którą charakteryzuje spójność barwy trzech produktów: ogrodzenia, bramy garażowej a także drzwi wejściowych do budynku.

Nadchodzący rok 2022 będzie czasem wprowadzania wielu istotnych nowości w ofercie ogrodzeń posesyjnych i przemysłowych marki Wiśniowski. Wśród premierowych produktów będą te zwiększające możliwości aranżacyjne, ale również te, których konstrukcja i funkcje niosą zupełnie nowe szanse dla firm i właścicieli domów. Wszystko to dostępne w koszalińskiej firmie Schroder.

svg%3E Design
Renata Barteczko, architekt

Kredytowanie zakupów

Za pośrednictwem firmy Schroder klienci mogą skredytować zakupy: – W ślad za powtarzanymi dwa razy w roku przez Wiśniowskiego akcjami „10 razy zero procent” pomyśleliśmy o tym, by klienci również u nas mieli możliwość zakupu na kredyt innych wyrobów a nawet sfinansowania kosztu robót. Jesteśmy zarejestrowani w Komisji Nadzoru Finansowego. Zawarliśmy porozumienie z Credit Agricole i staliśmy się dla niego pośrednikiem. Tak więc klienci mogą zawrzeć umowę kredytową z tym bankiem, a my pomożemy im przejść przez wszelkie formalności – informuje Joanna Schröder. – Kredyt umożliwia zakup tego, co nam się podoba, a nie tego na co nas akurat w tym momencie stać. Ogrody i otoczenie domów urządzamy na długie lata. Nie warto więc rezygnować z marzeń tylko dlatego, że w danym momencie nie mamy wystarczającej ilości gotówki.

svg%3E Design
Martyna Sokołowska

Okiem architekta

Od pewnego czasu firma Schroder zapewnia swoim klientom profesjonalne doradztwo architekta krajobrazu. Damian Schröder komentuje: – Pojawił się prawdziwy powiew świeżości. Kiedy wcześniej sam próbowałem planować otoczenie budynków i ogrody, byłem skażony podejściem wykonawczym. Bardziej myślałem o sposobie przycinania kostki albo łączeniu określonych elementów, niż o całokształcie projektu. Architekt krajobrazu patrzy inaczej. W efekcie spod jego ręki wychodzą projekty bardzo spójne, a jednocześnie wykorzystujące ten charakterystyczny sposób myślenia o przestrzeni, który charakteryzuje właśnie architektów. Dostrzegają oni więcej możliwości niż my, laicy. Ostatecznie proponują rozwiązania czasami zaskakujące, doskonale dopasowane do miejsca ale i do oczekiwań klienta.

Joanna Schröder dodaje: – Wykorzystując nowe programy do projektowania architektonicznego wykonujemy projekty 2D oraz 3D z uwzględnieniem bryły budynku. Dzięki wizualizacji 3D inwestorzy mogą obejrzeć efekt końcowy przed rozpoczęciem prac. Tak samo pracujemy z programem do planowania ogrodzeń stworzonym przez firmę Wiśniowski. W konsekwencji inwestor dostaje od nas szczegółowe rysunki techniczne wraz z wszystkimi detalami montażowymi.

Obecnie w firmie Schroder projektowaniem ogrodów, posesji i małej architektury zajmuje się pani Renata Barteczko, absolwentka Politechniki Gdańskiej (ukończyła studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki) oraz Politechniki Koszalińskiej (licencjat na kierunku Wzornictwo Przemysłowe). Projektuje nawierzchnie betonowe, wprowadzając klientów w świat wyszukanych kształtów i barw, jakie oferują producenci, z którymi współpracuje firma. Jak podkreślają państwo Schröderowie, architektka bardzo uważnie analizuje potrzeby zamawiających i w oparciu o nie przygotowuje dopasowane do oczekiwań projekty.

Z kolei w wyborze rozwiązań ogrodzeniowych pomaga klientom pani Martyna Sokołowska, absolwentka Politechniki Koszalińskiej (Wydziału Budownictwa; specjalność – Konstrukcje Budowlane Inżynierskie oraz Zarządzanie i Inżynieria Produkcji). Przedstawia ona klientom najnowszą ofertę ogrodzeń posesyjnych marki Wiśniowski, udziela wszelkich informacji technicznych oraz ostatecznie projektuje ogrodzenia.


Bruk-Bet jest założoną w 1984 roku firmą rodzinną, która może pochwalić się wyłącznie polskim kapitałem oraz faktem, że jej produkcja odbywa się wyłącznie w Polsce. W ciągu 37 lat z malutkiego zakładu rzemieślniczego przeobraziła się w potężne przedsiębiorstwo. Centrala Bruk-Betu wciąż znajduje się w Niecieczy (Małopolska, powiat tarnowski). Firma jest sponsorem strategicznym klubu piłkarskiego Bruk-Bet Termalica Nieciecza. W 2015 roku klub pierwszy raz w swej niemal stuletniej historii awansował do ekstraklasy i jest w niej jedynym klubem wiejskim.


Firma WIŚNIOWSKI to polski producent stolarki okiennej i drzwiowej, bram i ogrodzeń. Andrzej Wiśniowski, jej założyciel, zaczynał w garażu. Ta niewielka powierzchnia produkcyjna w ciągu 30 lat zamieniła się w ponad 27 ha obszaru produkcyjnego (40 ha ogólnej powierzchni, na której można byłoby zbudować 56 pełnowymiarowych boisk piłkarskich). Firma w trakcie ostatniej rozbudowy wzmocniła swój potencjał eksportowy – powstały trzy autonomiczne fabryki: stolarki, bram garażowych i ogrodzeń, wyposażone w najnowocześniejsze w Europie linie produkcyjne. Firma podkreśla z dumą fakt, że powstała i rozwija się wyłącznie w oparciu o polski kapitał. Współpracująca z nią sieć handlowa to obecnie ponad 2,5 tysiąca punktów dystrybucji w całej Europie.