20210717 173011 1 Biznes

Kospel – energetyczni z natury

Każda duża firma próśb o dofinansowanie rozmaitych inicjatyw społecznych, kulturalnych, charytatywnych albo sportowych odbiera mnóstwo. Nie inaczej jest w przypadku koszalińskiego Kospelu. Dlatego kierownictwo spółki postanowiło jasno określić, na jakiego typu działania stawia i kto w związku z tym może liczyć na wsparcie. Przyjętą strategię CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) firma konsekwentnie wdraża w życie.

Paweł Skrzypczak, wiceprezes zarządu spółki Kospel, mówi: – Zdajemy sobie sprawę, że będąc częścią lokalnego środowiska, mamy wobec niego pewne powinności. Jednocześnie chcemy, by nasze zaangażowanie miało charakter uporządkowany i oparty na przejrzystych zasadach. Dlatego zaczęliśmy się zastanawiać, na czym nam najbardziej zależy, na czym chcemy się skupić, co jest zgodne z pożądanym wizerunkiem firmy i co może kojarzyć się z naszymi produktami. Sami określiliśmy się, że jesteśmy „energiczni z natury”. To obecnie nasze główne hasło CSR. Promujemy je, bo dobrze oddaje charakter naszej organizacji i dobrze opisuje energię, jaką demonstruje nasz zespół. Wskazuje ono również, jakie wartościowe inicjatywy zewnętrzne będziemy popierać. Rada Nadzorcza zatwierdziła dokument określający kryteria przyznawania naszego wsparcia. Zapisane w nim ustalenia można sprowadzić do stwierdzenia, że są to działania promujące aktywność i budujące lokalne więzi społeczne.

W konsekwencji Kospel stał się m.in. sponsorem tytularnym Klubu Piłki Ręcznej Gwardia Koszalin. Paweł Skrzypczak zaznacza jednak, że nie chodzi wyłącznie o pierwszoligową drużynę mężczyzn: – Doceniamy to, co zespół sobą reprezentuje. Grają w nim zawodnicy, którzy na co dzień gdzieś pracują albo studiują, a trenują po pracy, kosztem prywatnego czasu. Drużyna osiąga coraz lepsze wyniki, co jest efektem dużego wysiłku oraz konsekwencji ze strony trenera i jego podopiecznych. Jednak przy podejmowaniu pozytywnej decyzji przeważyło to, że klub mocno akcentuje promowanie sportu wśród najmłodszych koszalinian.

svg%3E Biznes

A jak to widzi Piotr Stasiuk, trener szczypiornistów Gwardii? – Myślę, że kierownictwo firmy Kospel do współpracy z nami przekonała wieloletnia działalność klubu, który systematycznie buduje swoją wiarygodność. Najważniejsze jednak było to, że prowadzimy szkolenie młodzieży, co wpisuje się w strategię firmy, stawiającej na popieranie aktywności w różnych formach – przede wszystkim sportowej – i podkreśla swoje związki z Koszalinem. Przecież to tutaj Kospel powstał ponad 30 lat temu i z firmy garażowej wyrósł na duże nowoczesne przedsiębiorstwo z rozpoznawalną nie tylko w Polsce marką.

Piotr Stasiuk przejął główny zespół sześć lat temu, wcześniej trenował drużynę juniorską: – Awansowaliśmy do I ligi. Sceptycy wróżyli, że się nie utrzymamy – mówi trener. – W ubiegłym roku znaleźliśmy się na szczycie tabeli. Po reorganizacji ligi jesteśmy w grupie A I ligi zajmując obecnie drugie miejsce. Celem jest wygrać grupę. Po to wychodzimy na boisko. Zwycięstwo w grupie daje przepustkę do Turnieju Mistrzów, w którym wystąpią zwycięzcy każdej z czterech grup. Dwie najlepsze drużyny tego turnieju awansują do ekstraklasy – PGNiG Superligi. Piłka ręczna w Koszalinie to nie tylko ekstraklasowa drużyna kobiet i nasza pierwszoligowa mężczyzn. To są również grupy dziecięce i młodzieżowe. Mocno stawiamy na szkolenie grup młodzieżowych. Z rozmów z przedstawicielami sponsora wiemy, że oni również widzą w tym wartość i dlatego zdecydowali się nas wspierać.

svg%3E Biznes
Piotr Stasiuk, trener piłkarzy ręcznych klubu Kospel Gwardia Koszalin

Piotr Stasiuk podkreśla, że sukcesy drużyny dorosłych stanowią motywację do treningów dla najmłodszych i dla młodzieży. – Każdy sportowiec myśli o rozwoju, chce sportowego spełnienia. Patrząc na pierwszoligowców, chłopcy mają perspektywę gry w dobrej drużynie jako dorośli – bez konieczności wyjazdu do jakiegoś większego ośrodka. Podkreślam: naszym celem jest prowadzić klub oparty na wychowankach, na młodych graczach pochodzących z Koszalina. To ma swoje dalsze konsekwencje: młodzi adepci identyfikują się w coraz większym stopniu z klubem. Zadowoleni są również kibice, kiedy na boisku oklaskują wychowanków a nie zaciąg zewnętrzny. To rodzi dobre emocje i poczucie więzi. Sport jest potrzebny młodym ludziom nie tylko ze względu na kondycję fizyczną, ale również dlatego, że kształtuje charakter, wspomaga dojrzewanie do odpowiedzialności i współpracy.

Od początku obecnego sezonu rozgrywek szczypiorniści Gwardii grają w koszulkach z nazwą Kospel na piersiach. Drużyna stała się ambasadorem nowej usługi, którą oferuje firma. Chodzi o „Kospel safe”, czyli przedłużoną gwarancję dla kotłów elektrycznych oraz najnowszego produktu Kospelu – pomp ciepła. Jest to usługa, która daje nabywcom tej kategorii produktów swoistą tarczę ochronną – m.in. 24-godzinne wsparcie, ekspresowe naprawy w autoryzowanych serwisach Kospelu na terenie Polski oraz urządzenie zastępcze na czas naprawy.

Paweł Skrzypczak, wiceprezes zarządu spółki, mówi: – Myślę, że podpisane we wrześniu bieżącego roku porozumienie z Gwardią otwiera współpracę na lata. Można powiedzieć, że to nasz najmłodszy stażem „podopieczny”. Od dawna, z przerwą na okres kryzysu w klubie, współpracujemy ze Sportowym Towarzystwem Siatkarskim. Za sprawą Macieja Ostaszewskiego, nauczyciela wychowania fizycznego i trenera siatkówki w Szkole Podstawowej nr 18, zaczęliśmy współdziałać na nowo. Pan Maciej „kupił” nas dobrą energią, którą emanuje. Zgodziliśmy się z jego sposobem myślenia: najpierw wspieranie grup młodzieżowych, a wraz z ich dojrzewaniem również starszych drużyn. Wychodzimy z założenia, że kiedy popieramy zespoły dziecięce i młodzieżowe, prawdopodobnie popieramy młodych sportowców związanych z naszymi pracownikami, są to bowiem ich dzieci, dzieci ich sąsiadów i znajomych.

Odrodzenie się STS-u to w największym stopniu zasługa wspomnianego Macieja Ostaszewskiego, który sam kiedyś grał w siatkówkę w II lidze, później był zaś asystentem trenerów drużyn reprezentacji Polski młodziczek i juniorek: – Pomysł pójścia z propozycją współpracy do Kospelu wziął się z szacunku dla wcześniejszych osiągnięć, bo związek klubu z firmą ma swoje korzenie w 1994 roku. Kospel jako klub siatkarski szkolił wtedy chłopców. My zaś w porozumieniu ze Szkołą Podstawową nr 18, gdzie działa również Siatkarki Ośrodek Szkolny, szkolimy dziewczynki. Dotychczas bazowaliśmy na szkole; obecnie otwieramy się na miasto, czyli inne placówki oświatowe. Mogliśmy tak zrobić, bo mamy sponsora. To pozytywny bodziec. Dzieciaki identyfikują się z klubem. „Gdzie trenujesz? W Kospelu…” – to brzmi poważnie, bo mowa o klubie a nie tylko szkole.

svg%3E Biznes

Kwalifikacja do klas sportowych następuje przed rozpoczęciem nauki w klasie IV (chętnych jest cztery razy więcej niż miejsc). Odtąd dzieci mają dodatkowe zajęcia sportowe – najpierw w wymiarze czterech godzin ponad zwykły program wychowania fizycznego, a od klasy V trenują w sumie nawet po 14-16 godzin tygodniowo. Oczywiście nie jest to tylko trening siatkarski, ale również ogólnorozwojowy, siłowy, motoryczny i mentalny. Ten ostatni ma na celu budowanie poczucia zespołowości i motywowanie.

Maciej Ostaszewski tak wspomina moment reaktywacji STS: – Myślałem o stworzeniu nowego klubu. Od strony organizacyjnej, formalnej to ogromna praca. Tymczasem Jerzy Żalejko z Wojewódzkiej Federacji Sportu zwrócił mi uwagę na fakt, że od kilku lat jest zawieszony klub, który warto wskrzesić i poprowadzić dalej. Podchwyciłem ten pomysł. Kiedy zacząłem się zagłębiać w historię klubu, stwierdziłem, że to ogromny pozytywny kapitał, który warto wykorzystać. Dobre wspomnienia związane z klubem ma mnóstwo ludzi w Koszalinie, bo w nim grali albo znali kogoś, kto grał. Koszalin wywalczył nawet tytuł mistrza Polski juniorek! W Kospelu rozmawialiśmy przede wszystkim o szkoleniu młodzieży i to mocno zainteresowało przedstawicieli spółki. Usłyszeliśmy, że firma chce podkreślić swój związek z lokalnym środowiskiem i jednocześnie mocno stawia na aktywność. Byliśmy zgodni co do tego, że nie można zmarnować pasji, jaką wykazują dzieciaki i że warto je wspierać. Obu stronom zależy na współpracy długofalowej.

svg%3E Biznes

Czego wymaga Kospel? – Ważne jest dobre imię sponsora, mamy o nie dbać i to robimy – mówi z uśmiechem trener. – Najważniejsza jest jakość w każdym wymiarze: jakość szkolenia, dobre wyniki, systematyczna praca, dobre relacje ze szkołą, zaangażowanie społeczności. Poza tym szczerość w relacjach i profesjonalizm.

Pomoc Kospelu ma wymiar prestiżowy i finansowy. Dzięki niej młode zawodniczki i dorośli zawodnicy z III-ligowej drużyny męskiej mają jednolite stroje w grafice sponsora, elementy oprawy graficznej, dofinansowanie wyjazdów na rozgrywki w innych miastach. – To wszystko są koszty, a dochodzą jeszcze opłaty sędziowskie – mówi Maciej Ostaszewski. – Mamy teraz określony budżet, z którego to finansujemy. Uzyskaliśmy komfort, który pozwala nam skupić się na wysiłku czysto sportowym.

Klub i firma wychodzą z promocją siatkówki na zewnątrz: – Latem zorganizowaliśmy nad Wodną Doliną turniej siatkówki plażowej, który okazał się wielkim sukcesem. Otrzymujemy już zapytania o rok przyszły i sugestie, by turniej był dwudniowy , bo wtedy więcej drużyn będzie mogło wystąpić – relacjonuje Maciej Ostaszewski. – Turniej otworzył pan Krzysztof Łukasik, prezes firmy, który w początkach naszej współpracy, czyli w latach 90. ubiegłego wieku był nawet członkiem komisji rewizyjnej klubu.

svg%3E Biznes

Paweł Skrzypczak, wiceprezes zarządu Kospelu, podsumowuje: – Staramy się hasło „energiczni z natury” wypełniać treścią na różne sposoby. Zastanawialiśmy się, jaką formę aktywności lubią szczególnie nasi ludzie. Wykorzystaliśmy popularną aplikację Endomondo i wyszło nam, że stosunkowo dużo osób odpoczywa, jeżdżąc na rowerze. Stąd nawiązanie współpracy z inicjatywą Velo Baltic, czyli stowarzyszeniem organizującym od dwóch lat profesjonalne wyścigi kolarskiej w Koszalinie i regionie. Uczestniczyliśmy w obu dotychczasowych edycjach imprezy, gdzie firmę bezpośrednio reprezentowała kilkudziesięcioosobowa grupa uczestników. Mieliśmy również treningi pod kierunkiem pana Jarosława Marycza, byłego wielokrotnego kolarskiego mistrza Polski, który należy do inicjatorów Velo Baltic.


Siatkarskie Towarzystwo Sportowe SP 18 Kospel Koszalin ma obecnie w swych szeregach dwie kadrowiczki: w roczniku 2008 jest to Natalia Jurecka i w roczniku 2009 Kalina Klemens. W kadrze wojewódzkiej gra 11 dziewcząt z STS. Wystąpią one w przyszłym roku w Krajowym Turnieju Talentów. Spośród uczestniczek imprezy wybierane są najzdolniejsze zawodniczki, które uzyskują możliwość nauki w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku będącej siatkarską kuźnią kadr dla reprezentacji Polski.