ar prk Wydarzenia

Akademia Radiowa w Polskim Radiu Koszalin kształci przyszłych dziennikarzy

Dzięki szkoleniu w ramach Akademii Radiowej kolejne osoby znajdują pracę w dziale Nowych Mediów, obsługują portal PRK24.pl, zbierają i piszą informacje oraz realizują nagrania reporterskie na użytek serwisów informacyjnych rozgłośni. Polskie Radio Koszalin projekt realizuje we współpracy z najważniejszymi uczelniami w regionie: Politechniką Koszalińską i Akademią Pomorską w Słupsku.

– Nowe Media są pierwszym etapem kształcenia nowych kadr, bardzo potrzebnych na rynku, zwłaszcza lokalnym – mówi Piotr Ostrowski, prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia Koszalin. – Praca tego działu jest zaś ściśle powiązana z funkcjonowaniem naszego nowoczesnego newsroomu. Tu liczy się profesjonalizm, bardzo dobra znajomość bieżących spraw od polityki po kulturę, a także szybkość zdobycia i przekazywania informacji.

Newsroom jest wyposażony w najnowocześniejsze technologie: między innymi w multimedia, stanowiska przygotowywania i redagowania serwisów informacyjnych, konsolety do nagrań oraz komputery do montażu dźwięków i realizacji. Pomieszczenia są wyposażone w ecophony, a więc można w nich nagrywać materiały dźwiękowe. Powstały także dwie duże sale dydaktyczne oraz profesjonalne studio telewizyjne.

svg%3E Wydarzenia

Piotr Ostrowski wyjaśnia: – Nie jest łatwo znaleźć kandydatów przygotowanych do pracy w naszej stacji, gotowych podjąć obowiązki niemal od razu. Zdarzało się, że ci, którzy u nas stawiali pierwsze kroki w dziennikarstwie, odeszli do innych redakcji w dużych miastach. To w pewnym sensie nas cieszy, bo oznacza, że dobrze uczymy, ale też stawia przed wyzwaniem nieustannego kształcenia nowych kadr. Trzeba także wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach spora część naszych dziennikarzy odeszła na emeryturę. Stąd pomysł, by otworzyć Akademię Radiową Polskiego Radia Koszalin, która kompleksowo przygotowuje do zawodu dziennikarza radiowego.

Warto przypomnieć, że rozgłośnia ma za sobą 10-letnią tradycję prowadzenia Szkoły Dziennikarskiej. Wtedy stawiano na gimnazjalistów i licealistów, uczących się w klasach dziennikarskich. Obecna oferta skierowana jest do studentów. – Politechnika Koszalińska prowadzi kierunek dziennikarstwo, ma potencjał dydaktyczny, a my uczymy radia praktycznie, od strony mikrofonu i magnetofonu – mówi redaktor Piotr Ostrowski.

Obecnie praca działu informacji przygotowującego m.in. dzienniki jest ściśle związana z tym, co nazywa się nowymi mediami. Zebrane dane i „dźwięki” (np. wypowiedzi osób) są wykorzystywane w serwisach radiowych, ale również w artykułach na stronie internetowej i postach w mediach społecznościowych. Internauci oczekują zdjęć, filmów, dodatkowych materiałów. – W sytuacji, kiedy potrzebna jest nieustanna koordynacja pracy, korzystanie z pomieszczeń na parterze i pierwszym piętrze było zwyczajnie niewygodne. Również przepływ informacji nie był w pełni sprawny i klarowny. Teraz oba działy stały się jednym organizmem. W efekcie informacja radiowa niemal natychmiast trafia na nasz portal PRK24.pl – mówi z satysfakcją naczelny.

Polskie Radio Koszalin od wielu lat współpracuje z Politechniką Koszalińską, prowadząc m.in. praktyki dla studentów dziennikarstwa. Wielu absolwentów tej uczelni zasiliło szeregi rozgłośni. Prof. Michał Polak, dziekan Wydziału Humanistycznego PK entuzjastycznie podszedł do projektu Akademii Radiowej.

Od trzech lat trwa także współpraca z Akademią Pomorską w Słupsku. Miejskie Radio Słupsk także kształci studentów tamtejszej uczelni w ramach nowego projektu. Aktywnie biorą w nim udział wykładowcy. Dzięki tym staraniom Radio Słupsk zostało w tym roku wzmocnione przez trzech nowych dziennikarzy.

– Od uruchomienia projektu przyjęliśmy na etat do pracy w Polskim Radiu Koszalin 10 osób – podkreśla Piotr Ostrowski. – Mimo pandemii, w ciągu minionych dwóch lat w ramach staży, praktyk i warsztatów naszą Akademię Radiową odwiedziło kilkadziesiąt osób, w tym także przyszli realizatorzy dźwięku – studenci kilku krajowych uczelni.

Projekt nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem, w tym roku wpłynęło już kilkadziesiąt nowych zgłoszeń. Chętni powinni aplikować na adres: internet@radio.koszalin.pl. Redakcja skontaktuje się z wszystkimi osobami i poinformuje o szczegółach projektu.

svg%3E Wydarzenia