cover 34121 Design

Design przez dziurkę od klucza

Pewnie nie tylko ja tak mam, że czasami chciałbym przez okno zajrzeć do czyjegoś mieszkania. Nie z ciekawości, co tam się dzieje, ale jak wygląda wnętrze, jak jest urządzone, co ma w sobie oryginalnego. Już w listopadzie ukaże się książka, której autorka zagląda do mieszkań – nie celebrytów czy milionerów, ale „zwykłych” Polaków. My zaś, czytelnicy, możemy zrobić to z nią bez narażania się na zarzut niezdrowych podglądackich skłonności.

svg%3E Design

Wspomniałem o zaglądaniu do mieszkań, ale tak książka dotyczy wzornictwa w szerszym zakresie. Dobry dizajn (coraz częściej słowo to zapisywane jest w takiej właśnie, całkiem spolszczonej formie) jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy go dostrzec i umiejętnie zaadaptować do własnych potrzeb. Książki Aleksandry Koperdy pomoże czytelnikom zrozumieć istotę wzornictwa, poznać klasyczne elementy dizajnu i podsunie inspiracje.

Dzięki autorce przez dziurkę od klucza podejrzymy, jak mieszkają mistrzowie projektowania przestrzeni, poznamy ponadczasowe modele mebli określane mianem klasyki i kluczowe trendy. Zyskamy również wskazówki, jak łączyć na pozór zwykłe przedmioty z wyrafinowanymi drobiazgami.

Dzięki rekomendacjom bohaterów poznamy również adresy inspirujących sklepów ze starociami, fabryk mebli, pchlich targów, cepelii i showroomów. Odwiedzimy pracownie artystów, studio tatuażu, spektakularne prywatne wnętrza czy małe rzemieślnicze warsztaty. Zobaczymy, jak łączy się klasyczne elementy wzornictwa lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku z tym, co całkiem współczesne. Poznamy historię ikon dizajnu, klasyków architektury i nazwiska młodych twórców przestrzeni codziennych.

Autorka tak piszę o przygotowaniach do wydania książki: – Odwiedziłam mieszkania, domy, pracownie, by z opowieści ich właścicieli wydobyć iskrę, która rozpoczęła myślenie o projekcie danej przestrzeni. Moi rozmówcy, choć tak różni, myślą podobnie: wnętrze ma być wygodne i dopasowane do potrzeb. W tej książce dzielą się swoimi historiami, doświadczeniami remontowymi, spojrzeniem na dizajn. Mam nadzieję, że zarażą was swoim entuzjazmem!

Aleksandra Koperda – animatorka kultury, od wielu lat zafascynowana dizajnem, architekturą i sztuką. Od 2016 roku prowadzi Hygge Blog, gdzie opowiada o inspirujących ludziach – projektantach, dizajnerach, artystach, rzemieślnikach – i o wnętrzach, w jakich żyją. Mieszka w Krakowie.

Prezentowana książka ukaże się 10 listopada br. w limitowanej edycji. Jeden z jej rozdziałów zaprezentujemy czytelnikom „Prestiżu” w kolejnym jego wydaniu. Warta jest tego! Dzięki uprzejmości Wydawnictwa ZNAK mieliśmy ją już poznać. Zasługuje na to, trafić na prestiżową półkę.