Arena ready 5 1 Ludzie

Życzliwa atmosfera przełamuje bariery językowe

Fot: Alla Boroń

Uczniowie Centrum Języków Obcych Arena – niezależnie od wieku – zgodnie podkreślają, że jest to nauka inna niż ta, którą dotychczas znali: nastawiona na konwersację i komunikatywność, oparta na oryginalnych materiałach, prowadzona w kreatywny i inspirujący sposób. Amy Szymańska, założycielka i dyrektor CJO Arena, od początku jej istnienia miała za cel uczyć według metodyki odmiennej niż stosowana w większości polskich szkół. Dlatego dużą wagę przywiązuje do atmosfery panującej w grupach i relacji między lektorami, a uczniami.


Amy Szymańska posiada licencję w nauczaniu języka angielskiego Applied Languages on Business ISLAIN i Master of English Language and Comunication in crosscultural studies, jest także native speakerem oraz tłumaczem języka francuskiego i arabskiego. Pracę zaczęła zaraz po studiach, które ukończyła na uniwersytecie w Tunisie.

Jej pasją jest metodyka nauczania języków obcych. Opierając się na wiedzy wyniesionej z uniwersytetu oraz własnych doświadczeniach stawia na indywidualną relację między lektorem a grupą lub uczniem: – Warto jak najwięcej dowiedzieć się osobach, z którymi pracujemy, poznać ich świat. Dzięki temu nie uczymy języka w oderwaniu od rzeczywistości. Wtedy w procesie uczenia pojawiają się emocje, a one ułatwiają zapamiętywanie, opanowywanie kolejnych elementów.

W poprzednim wydaniu „Prestiżu” przedstawiliśmy lektorów CJO Arena – oprócz jednego, Andreasa Kuhnle, który dołączył do zespołu niedawno.


Andreas posługuje się biegle językami niemieckim i włoskim oraz angielskim, hiszpańskim i niderlandzkim (w szkole uczył się również rosyjskiego i francuskiego). Niemiecki zna, bo urodził się w Niemczech. Dorastał i większość życia spędził zaś we Włoszech i Hiszpanii, ponieważ tam odwiedzał swoich dziadków. Angielski doskonalił w Anglii i w Australii, gdzie miał okazję mieszkać. Niderlandzki poznał w trakcie pięcioletnich studiów w holenderskim Utrechcie, gdzie studiował nauczanie języka angielskiego i niemieckiego a następnie rozwijał swoją pasję w pracy jako nauczyciel języków obcych.

Przyjechał do Koszalina w sierpniu tego roku, bo jak mówi, chciał robić coś innego niż dotychczas, a podejście stosowanie w Arenie bardzo mu się spodobało: – Nie tylko w Polsce, ale także w innych
krajach, nauka języka jest nadal prowadzona w starym stylu – mówi Andreas. – Nie stawia się na komunikatywność i umiejętność przekazywania najważniejszych informacji, ale za to ciągle powtarza się gramatykę. Osoby uczące się w taki sposób mają w sobie wiele obaw, ponieważ nie chcą popełniać błędów i wstydzą się mówić. W Arenie stawia się na konwersacje tak aby Kursanci chcieli doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne, a to klucz do swobodnego władania językami obcymi. 

W Arenie uczą się zarówno dorośli, jak również dzieci i młodzież – indywidualnie i w grupach. Różne są motywacje do poznawania języków obcych w przypadku osób dorosłych. Najczęściej jest to potrzeba związana z pracą, choć czasami coś zupełnie innego – chęć samodzielnego porozumiewania się za granicą podczas wyjazdów wakacyjnych albo po prostu przyjemność wynikająca z poznawania czegoś nowego. 

W przypadku angielskiego biznesowego zajęcia odbywają się często bezpośrednio w firmach. Możliwa jest również nauka indywidualna. W lipcu tego roku do zespołu dołączyli nowi nauczyciele. Mają oni różne temperamenty, reprezentują różne typy osobowości i podejście do zawodu, ale łączy ich entuzjazm i pasja. Wszystko, by wspólnie stworzyć coś wyjątkowego. Prowadzą standardowe zajęcia językowe, ale również wspólnie realizują projekt, polegający na przygotowywaniu autorskich materiałów dydaktycznych. Jak podkreśla Amy Szymańska: – Nie każdy podręcznik jest jednakowo wartościowy. Kiedy tworzymy własne materiały, stają się one adekwatne do naszych potrzeb. Nauczyciele nie muszą szukać pomocy w różnych źródłach, a uczniowie kupować wielu książek – materiały znajdą w jednym miejscu. Zależało mi na tym, by współpracować z osobami, które podobnie jak ja będą chciały podjąć wyzwanie, jakim jest stworzenie autorskich podręczników do nauki języka angielskiego.

W zespole młodych i kreatywnych twórców – oprócz wspomnianego Andreasa Kuhnle – są jeszcze Fedia Harrath i Khouloud Hkimi współpracujące ze szkołą od dwóch lat, a także Theodora Moustaki z Grecji i Andrea Monacis z Włoch. Wszyscy uczą języka angielskiego, a także dwóch, a nawet trzech innych języków: włoskiego, francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i arabskiego.

Zatrudnienie native speakerów w roli lektorów dla Amy Szymańskiej było kluczowym założeniem od początku istnienia szkoły. – Szukałam osób chcących robić coś niezwykle ważnego, ponieważ ucząc języków obcych otwieramy wielu osobom możliwość jaką jest poznanie świata niezależnie od tego, ile ma się lat. Zależy mi na tym, aby atmosfera w Szkole była przyjacielska, tak aby każdy z nas lubił to co robi, a nasi Kursanci chcieli spędzać z nami swój czas i poszerzali swoje własne horyzonty. 

Amy nie miała problemu ze znalezieniem chętnych do współpracy obcokrajowców. Jakie zastosowała kryteria przy wyborze pracowników? Tak to wyjaśnia: – Kompetencje zawodowe to oczywistość, ale równie istotne są określone cechy. Przede wszystkim cierpliwość i pozytywna energia, którą potrafią dzielić się z otoczeniem, bo nasi nauczyciele muszą umieć pracować z dziećmi a także osobami dorosłymi. Nasz Zespół tworzą młode osoby, otwarte na świat i skupiające się na ciągłym poszerzaniu własnej wiedzy, którą z chęcią dzielą się z innymi. Zachęcamy do nauki, ponieważ lekcje można rozpocząć w dowolnej chwili, a my na Was czekamy i zapraszamy do wspólnej przygody w odkrywanie języków obcych – zachęca Amy Szymańska.

Arena Centrum Języków Obcych

ul. Zwycięstwa 126, Koszalin
email: arena.edunet@gmail.com
Tel.: +48 576 714 207
Tel.: +48 782 114 917

svg%3E Ludzie
Fedia Harrath