thomas reaubourg JRUVbgJJTBM unsplash Biznes

Wiedza, która przekłada się na biznes

W którą stronę będzie się rozwijać europejska energetyka oraz dlaczego wodór będzie odgrywał coraz większą rolę – o tym w rozmowie z „Prestiżem” mówi dr Piotr Wolny, dyrektor biura Północnej Izby Gospodarczej, współorganizatora Polsko-Niemieckiej Konferencji Energetycznej pt. „Europejski Zielony Ład i jego oddziaływania na przygraniczny region metropolitalny Szczecina i Berlina”.

Północna Izba Gospodarcza – największa organizacja samorządu gospodarczego w Polsce razem z polskimi i niemieckimi partnerami już po raz drugi organizuje wspólną konferencję energetyczną zatytułowaną „Europejski Zielony Ład i jego oddziaływania na przygraniczny region metropolitalny Szczecina i Berlina”. Odbędzie się ona w Szczecinie 31 sierpnia br. To kolejna okazja do dyskusji na temat przyszłości energetyki w Polsce, Niemczech i szerzej – w całej Europie. Podczas konferencji poruszane będą tematy związane z Zielonym Ładem Unii Europejskiej, przedstawione zostaną stanowiska posłów do Parlamentu Europejskiego z Polski i Niemiec dotyczące ochrony środowiska. Przewidziane są również prezentacje projektów zaopatrzenia energetycznego oraz opinie przedsiębiorców na omawiany temat. Konferencja zakończy się panelem dyskusyjnym oraz wspólnym rejsem uczestników statkiem po Odrze.

– Przed nami druga edycja polsko-niemieckiej konferencji energetycznej. Czy będzie to kontynuacja inicjatywy sprzed roku czy może ostatnie miesiące przyniosły jakieś kwestie i zmiany, które warto omówić?

Dr Piotr Wolny: – Konferencja energetyczna jest kontynuacją zeszłorocznej, którą zorganizowaliśmy wspólnie z IHK Ostbrandenburg oraz IHK Neubrandenburg. Będziemy rozmawiali o celach, które zapisane są na okres do 2025 roku a dotyczących neutralności klimatycznej, zero emisyjności gospodarki UE i poszczególnych krajów. Zielony Ład bezpośrednio przekłada się na gospodarki krajów, na regiony, ale i na firmy oraz na miejsca pracy. To wytyczne w jakim kierunku powinni zmierzać przedsiębiorcy, formułując długoterminowe strategie rozwojowe. Cele są bardzo ambitne i daleko idące, przekładają się one bezpośrednio na biznes. W nowej perspektywie finansowej UE wszystkie wnioski o dotacje będą też oceniane z uwzględnieniem tzw. „zielonych kryteriów”, czyli celów zrównoważonego rozwoju.

– Jakie praktyczne informacje dla przedsiębiorców pojawią się podczas konferencji?

Dr Piotr Wolny: – Wszelkie informacje na temat Zielonego Ładu są bardzo istotne dla przedsiębiorców planujących rozwój i pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej. Podczas konferencji powiemy o celach klimatycznych UE, bo przedsiębiorcy z Pomorza Zachodniego powinni je znać. Przetrwają tylko ci, którzy będą podążać za trendami, a one jeszcze bardziej przyspieszają w czasie pandemii. Powiemy czym są „zielone miejsca pracy”, posłużymy się przykładami firm, projektów, instytucji, które w innowacyjny sposób wykorzystują odnawialne źródła energii (OZE) w praktyczny sposób. Będziemy dużo mówić o wodorze. Poza elektryfikacją to właśnie wodór staje się paliwem na przyszłe lata, a to niesie pewne rozwiązania dla przedsiębiorców. Będziemy prezentować na przykład niemiecką kolej, która napędzana jest tylko wodorem.

– Czy Północna Izba Gospodarcza zauważa wzrost zainteresowania tematami związanymi z ekologią i Zielonym Ładem? Spodziewają się Państwo większej frekwencji niż podczas konferencji w roku ubiegłym?

– Byliśmy bardzo zadowoleni z obecności blisko setki przedsiębiorców. Liczymy na ponowienie tej liczby albo nawet jej przebicie. Pamiętajmy, że tematyka Zielonego Ładu, elektromobilności, ochrony środowiska bardzo się rozwija, ale dla wielu przedsiębiorców wciąż nie jest sprawą z pierwszego planu. Stanie się nią w momencie, kiedy okaże się, że niemożliwy jest dalszy rozwój, jeżeli przedsiębiorstwo nie stanie się bardzo „zielone”. Tematyka sierpniowej konferencji będzie zarówno powtórzeniem tego, o czym mówiliśmy jak i aktualizacją tej wiedzy oraz wzbogaceniem jej o zupełnie nowe tematy. Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie naszych przedsiębiorców. Cele klimatyczne, Zielony Ład w praktyce, programy operacyjne. Jestem pewien, że o tym będziemy rozmawiać najwięcej. Wiemy, co Komisja Europejska chce realizować w poszczególnych krajach i regionach. To bardzo wzbogaca naszą dyskusję. W ubiegłym roku skupialiśmy się na OZE, fotowoltaice, elektromobilności. W tym roku głównym bohaterem agendy będzie wodór. Wodór to jest przyszłość.

– Ostatnie tygodnie to szeroka dyskusja na temat przyszłości fotowoltaiki oraz rozwoju elektromobilności. Czy polsko-niemiecka konferencja energetyczna będzie odnosić się do tego, co na bieżąco dzieje się w gospodarce i biznesie?

– Nie zamierzamy unikać bieżących kontekstów. Zależy nam na budowaniu opiniotwórczości wśród przedsiębiorców, musimy się więc odnosić do bieżących spraw. Zaprosiliśmy na spotkanie przedstawicieli rządów Polski i Niemiec oraz samorządowców. Chcemy wiedzieć, jakie cele stawiają sobie poszczególne kraje czy regiony. Tylko taka wiedza pozwala nam na uzyskanie pełnych i satysfakcjonujących informacji. Wszystkich przedsiębiorców serdecznie zapraszamy na nasze wydarzenie

svg%3E Biznes
svg%3E Biznes
svg%3E Biznes