Fot02 1 Wydarzenia

Morze, piasek i piastowski książę, czyli jak w Kołobrzegu kręcili teledysk

Na kołobrzeskiej plaży Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie realizowało zdjęcia do teledysku promującego postać księcia Bolesława III Krzywoustego. W tej części projektu „Piast Superstars” postać władcy odtworzył rockman Marek Piekarczyk.

Stół biesiadny, wczesnośredniowieczni wojowie a nawet fragment kamiennego muru. W czwartek, 22 lipca plaża przy kołobrzeskim Kamiennym Szańcu zamieniła się w plan filmowy. Wszystko za sprawą utworu pt.: „Na Kołobrzeg!” autorstwa pracownika Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Michała Pilasa. Utrzymana w rockowej tonacji piosenka opowiada o wyprawach księcia Bolesława III Krzywoustego nad Bałtyk. Na miejsce realizacji teledysku gnieźnieńscy muzealnicy wybrali miejsce, do którego być może naprawdę dotarli piastowscy wojownicy.

– Nasza placówka od początku stawia na nowoczesną i dostępną dla wszystkich formę opowiadania o przeszłości. To część działań edukacyjnych ale też promujących najstarsze dzieje naszego państwa – mówił podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor MPPP, dr Michał Bogacki. Do realizacji klipu zaproszeni zostali pasjonaci historii z regionu. Na planie pojawili się członkowie Stowarzyszenia Budzistowo – dawny Kołobrzeg, Warzelnicy Soli Grodu Salsa Cholbergensis oraz Muzeum Patria Colbergiensis. – Oprócz odtworzenia ról książęcych wojów oraz biesiadników zadbaliśmy o odpowiednie rekwizyty. Część z nich to profesjonalne repliki zabytków odnalezionych w przedlokacyjnym Kołobrzegu – komentował Michał Ostrowski, zawodowy popularyzator historii z Gryfic. Gwiazdą tej część projektu jest Marek Piekarczyk – obchodzący niedawno 70. urodziny wokalista legendarnej grupy TSA a także osobowość telewizyjna. To właśnie on wcielił się w postać władcy z rodu Piastów.

„Piast Superstars” to projekt z pogranicza sztuki oraz nowoczesnej edukacji historycznej. W jego ramach, w Wielkopolsce i na Pomorzu, powstają dwa utwory. Pierwszy, z udziałem Dariusza Malejonka oraz Ewy Pitury, w rolach Mieszka Pierwszego i księżniczki Dobrawy, opowiada o chrzcie piastowskim w 966 r., drugi – „Na Kołobrzeg!” z Markiem Piekarczykiem, o podboju Ziemi Kołobrzeskiej przez Bolesława III Krzywoustego. Premiera teledysków zaplanowana została na drugą połowę sierpnia. Przedsięwzięcie dofinansowała Fundacja PZU oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Partnerem części przedsięwzięcia realizowanej na terenie naszego regionu jest Regionalne Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta.