Szkola jezykow Arena Ludzie

Język uczy kultury

Arena Centrum Języków Obcych to miejsce, gdzie nauka języków obcych jest przyjemna. W prowadzonych kursach uczestniczą dzieci, młodzież i dorośli. Każda osoba ma możliwość zapisania się na zajęcia indywidualnie, w parach lub w grupach. System nauczania jest dostosowany do potrzeb Klientów, dlatego Szkoła oferuje swoje usługi stacjonarnie, on-line lub w miejscu pracy. Dyrektor Szkoły, Amy Szymańska, jest metodykiem i certyfikowanym nauczycielem języka angielskiego z doświadczeniem ESL i TEFL. Stawia na innowacyjne metody nauczania, dobrą energię i otwartą komunikację, dzięki czemu nauka jest ciekawa i efektywna.

W lipcu tego roku do zespołu dołączyli nowi nauczyciele. Mają różne osobowości i podejście do zawodu, ale łączy ich entuzjazm i pasja. Wszystko, by wspólnie stworzyć coś wyjątkowego. Zaproszono ich do współpracy, by prowadzili standardowe zajęcia językowe, ale też wspólnie realizowali projekt, polegający na stworzeniu autorskich materiałów dydaktycznych.

Oryginalny pomysł wynika nie tylko z „miłości do nowości”. – Przeszkadzało mi, że różne podręczniki skupiają się na odmiennych rzeczach, przez co trzeba ich bardzo dużo kupować – mówi Amy Szymańska. – Szczerze mówiąc, nie każda jest wartościowa. Nie wszystkie pozycje nauczyciele są w stanie przejrzeć i przeanalizować, a ponadto mamy własne metody nauczania, programy, a do Uczniów podejście indywidualne. Dlatego postanowiłam, że moglibyśmy stworzyć własne materiały, które będą adekwatne do naszych potrzeb. Nauczyciele nie będą musieli szukać pomocy w różnych źródłach, a uczniowie kupować wielu książek. Materiały będą na miejscu. Zależało mi, by współpracować z osobami, które podobnie jak ja będą chciały podjąć wyzwanie, jakim jest stworzenie autorskich podręczników do nauki języka angielskiego.

W zespole młodych i kreatywnych twórców znajdują się Fedia Harrath i Khouloud Hkimi współpracujące ze Szkołą od dwóch lat, a także Theodora Moustaki z Grecji, Imen Kahna z Włoch, Andrea Monacis z Włoch i Jose Leonardo Sosa Parra z Wenezueli. Każdego dnia poświęcają zadaniu 3 – 4 godziny. Poza tym wszyscy uczą języka angielskiego, a także dwóch, a nawet trzech innych języków: włoskiego, francuskiego, hiszpańskiego i arabskiego.

Zatrudnienie obcokrajowców w roli native speakerów dla Amy Szymańskiej było założeniem od początku istnienia szkoły. – Chciałam, by Uczniowie uczyli się akcentu, żywej komunikacji – podkreśla. – Chciałam też, by nauczyciele byli z różnych miejsc, mieli ciekawe osobowości i motywacje, bo każdy inaczej uczy, przekazuje wiedzę, mówi, ma inny tryb myślenia, a więc zajęcia są zróżnicowane.

Dzięki zatrudnieniu nauczycieli wielojęzycznych nasi Uczniowie mają lekcje wybranego języka nie z jednym, ale dwoma lektorami. – Ma to ogromne znaczenie, bo wiele z osób, które do nas trafiają, ma problem z barierą językową – wyjaśnia Amy Szymańska. – Zajęcia z jednym nauczycielem mogą być pod tym względem pułapką. Oswoją ucznia w konwersacji tylko z nim, ale strach przed rozmową z kimś innym pozostanie. Sama miałam taki przypadek i postanowiłam temu zaradzić.

Zainteresowanie naborem do Areny, jak mówi Amy Szymańska, jest ogromne. Kompetencje zawodowe oczywiście były podstawowym kryterium wyboru, ale dla właścicielki szkoły równie istotne są inne cechy: – Przede wszystkim cierpliwość: nasi nauczyciele muszą umieć zarówno pracować z dziećmi, co bywa wyzwaniem i z dorosłymi, którzy łatwo się zniechęcają i trzeba ich motywować – mówi i dodaje: – Ważna jest także pasja, zaciekawienie kulturą, ludźmi, nowymi doświadczeniami. Osoby z otwartą głową i głodne wiedzy nigdy nie będą prowadzić nudnych lekcji, a wezmą też z pracy coś dla siebie.

Arena Centrum Języków Obcych
ul. Zwycięstwa 126, Koszalin
email: arena.edunet@gmail.com
Tel.: +48 576 714 207
Tel.: +48 782 114 917

Prezentacje nauczycieli

Fedia Harrath

svg%3E Ludzie

Ma 25 lat. Jest absolwentką Uniwersytetu w Tunisie. Do Areny dołączyła w 2019 roku. Uczy języka angielskiego, francuskiego i arabskiego. Oferta pracy w koszalińskiej Szkole jest dla niej ciekawym wyzwaniem. Dziś potwierdza, że była to dobra decyzja. Lubi próbować i doświadczać nowych rzeczy. Język angielski studiowała, bo od zawsze chciała uczyć. To jej wielka pasja. – Uczenie daje mi satysfakcję, a praca z różnymi ludźmi ogromną radość – mówi. – Dowiadujemy się wzajemnie czegoś nowego, interesującego. Ja uczę ich, a oni mnie. Fedia najbardziej lubi pracować z nastolatkami, bo podczas tych zajęć może najpełniej realizować ulubione metody nauczania, które zresztą sprawdzają się w każdej grupie wiekowej: – Jest wesoło, dużo żartujemy, mamy mnóstwo zabawy, gramy w gry – mówi. – Cieszymy się ze wspólnego czasu, a to też sprzyja nauce. Uważam, że swobodniejszy sposób prowadzenia lekcji jest ważny, bo pozwala wszystkim poczuć się komfortowo, na luzie. Nie chodzi o to, by Uczniowie wykonywali polecenia, siedząc sztywno przy stole i powtarzając zadania.

Andrea Monacis

svg%3E Ludzie

Ma 23 lata i pochodzi z Włoch, a w Arenie uczy języka włoskiego, hiszpańskiego i angielskiego. Interesuje się zagadnieniami związanymi z komunikacją międzykulturową i z tym kierunkiem wiąże swoją przyszłość zawodową. Praca w koszalińskiej Szkole to część etapu w dojściu do celu i okazja do zbierania doświadczenia. Języki obce go fascynują, inspirują i może o nich rozmawiać godzinami. – Mam obsesję na punkcie słów, ponieważ są podstawowym sposobem na wyrażenie emocji, pomysłów, idei – mówi. – W językach odbija się kultura, charakter poszczególnych narodowości i krajów. Nie interesują mnie technikalia językowe, ale sposoby porozumiewania się.

Andrea najbardziej lubi pracować z młodzieżą, ponieważ uważa, że to grupa najbardziej otwarta na nowe koncepcje, nieco inaczej niż w przypadku dzieci czy mocno ukierunkowanych dorosłych. Nie stosuje określonej metodologii. – Raczej staram się dopasować zajęcia i sposób prowadzenia lekcji do osobowości Uczniów – podkreśla. – Są tacy, którzy lubią same słowa, inni dźwięk, inni interesują się kulturą słowa. Każdy też ma inny cel nauki. Realizuję program, ale zawsze staram się dodać coś od siebie.

Theodora Moustaki

svg%3E Ludzie

Ma 25 lat i pochodzi z Grecji, gdzie ukończyła studia językowe. – Nie chciałam podejmować się zajęć dorywczych, ale zajmować się tym, co mnie interesuje, czyli nauczaniem i dzieleniem się swoją wiedzą z innymi osobami – mówi. – Możliwością zdobycia doświadczenia stała się dla mnie koszalińska szkoła językowa Arena. Wybrałam ją, bo podoba mi się koncepcja Szkoły, to że odbiega systemem i innowacyjnymi sposobami nauczania od innych tego typu miejsc. Wielokrotnie słyszałam pytanie, czemu chcę pracować akurat w Polsce i zawsze mnie ono dziwi, bo czemu nie? Polacy uczą się chętnie, są zainteresowani nauką, bardzo się w ten proces angażują, a ponadto są gościnni.

Lubi pracować z ludźmi młodymi, ma doświadczenie w uczeniu dzieci. – Łapię z nimi dobre wibracje – śmieje się. – Fajne jest też prowadzenie ich od początku, towarzyszenie w kolejnych etapach nauki. Najbardziej lubię, gdy dzięki lekcjom moi uczniowie nabierają pewności siebie, nie boją się i nie wstydzą mówić w danym języku. Marzeniem Dory jest popularyzowanie języka greckiego. – Pomyślałam, że praca tutaj jest pierwszym krokiem do realizacji tego celu. W tej chwili uczę języka angielskiego, ale być może kiedyś będzie możliwe wprowadzenie do szkoły także greckiego. Nie wybiegam w przyszłość, jestem otwarta na różne opcje. Póki co cieszę się z „tu i teraz”.

Jose Leonardo Sosa Parra

svg%3E Ludzie

Ma 25 lat – pochodzi z odległej Wenezueli. Podróżnik i poliglota. W Arenie uczy języka angielskiego i hiszpańskiego, ale sprawnie posługuje się też włoskim, w dużym stopniu francuskim. Polskiego się uczy, przyznaje, że jest trudno, więc idzie mu wolno, a w planie ma również język rosyjski. Uważa, że języki kształtują osobowość i sam tego doświadczył, bo uczył się ich od dziecka. Jego marzeniem z dzieciństwa było także podróżowanie i tak się stało. Zwiedził mnóstwo miejsc. – Poznawanie różnych kultur – jak mówi – otwiera umysł. Do Polski chciał trafić od dłuższego czasu. Najpierw poznał południową część kraju – większe miasta, teraz przyszedł czas na północną Polskę, a więc Koszalin. Poza oczywistymi różnicami w funkcjonowaniu dużych miast, nie dostrzega różnic między samymi ludźmi. Na południu jedynie więcej osób mówi w innych językach – wskazuje. Z jego dotychczasowych doświadczeń wynika, że Polacy są otwarci na naukę i sugestie, pojętni, zmotywowani. Wiedzą, czego oczekują i czego chcą się nauczyć. Preferuje naukę z uczniami dorosłymi, bo ten rodzaj komunikacji pozwala mu zachować własną ekspresję. Lubię stawiać im i sobie wyzwania. – W pracy ważne jest dla mnie, by Uczeń czuł się bezpiecznie – zaznacza. – Zaczynam od poznania jego umiejętności, słabości, sprawdzenia, w czym jest dobry: czytaniu, mówieniu czy pisaniu. Ważne są jego motywacje, cele. Jeśli to ktoś, kto boi się mówić, moim pierwszym zadaniem, jest przełamanie tej bariery. Przekonanie go, że nie musimy mówić idealnie, a popełnianie błędów to nic strasznego.

Khouloud Hkimi

svg%3E Ludzie

Ma 24 lata. Pochodzi z Tunezji. Jest absolwentką Uniwersytetu w Tunisie. Uczy języka angielskiego, francuskiego i arabskiego. Jeszcze przed ukończeniem studiów postanowiła, że będzie podróżować i szybko ten plan zrealizowała. Do Polski przyjechała w 2019 roku. Przez kilka tygodni mieszkała w Katowicach, a potem trafiła do Koszalina. Z tego wyboru jest zadowolona od samego początku, ma tu przyjaciół, choć z samym Koszalinem tej przyjaźni wciąż się uczy. – Miasto jest niewielkie, ale ma wszystko, czego trzeba do codziennego życia – mówi dyplomatycznie. Z obecnego zajęcia czerpie ogromną satysfakcję, co jest ważne, ponieważ za chwilę miną dwa lata od rozpoczęcia pracy w Szkole, a jej zapał do pracy nie maleje. Najbliższa jej sercu jest praca z dziećmi. – Czuję się z nimi wolna, to znaczy młoda – śmieje się. – Dzieci są niezwykle odważne i otwarte. Łatwiej uczą się języka, bo nie wstydzą się mówić. Po prostu to robią, nie przejmując się popełnianymi błędami albo tym, że ktoś je poprawia. Dorośli bardziej kalkulują. Też tak mam z językiem polskim: obawiam się mówić, dlatego dobrze te obawy rozumiem. Niezależnie z kim pracuję, ważna jest dla niej dobra, swobodna atmosfera, zabawa, żarty, wszystko, co rozluźnia ewentualne napięcia i tym samym ułatwia naukę. Co jest najfajniejsze w uczeniu według Khouloud? – Rezultaty – mówi. – Znakomite oceny uczniów na egzaminach szkolnych, na przykład maturalnych, także na poziomie rozszerzonym. Mam uczniów, których uczę od 2019 roku. Zaczynali od zera, a teraz posługują się językiem sprawnie, bez jakiejkolwiek bariery.

Imen Kahna

svg%3E Ludzie

Ma 26 lat i pochodzi z Włoch, a w Arenie uczy języka angielskiego, arabskiego i włoskiego. W grudniu ubiegłego roku zdobyła tytuł magistra języków współpracy międzynarodowej. Od tego momentu szukała czegoś, co byłoby dla niej dużym zawodowym wzywaniem. Chciała uczyć za granicą, ale pozostać w Europie. Nie lubi dużych miast, dlatego propozycja pracy w Koszalinie bardzo się jej spodobała. – Język jest sposobem na lepsze poznanie kultury – mówi. – Pozwala zrozumieć, jak ludzie żyją, co ich interesuje, jak myślą. Dla mnie to bardzo ważny i interesujący aspekt pracy. Imen zawsze chciała uczyć i miała do tego talent. Ujawnił się już w szkole. Miała najlepsze oceny i pomagała kolegom w pisaniu i przygotowaniu prac domowych. Zaczęło się od angielskiego, więc zdecydowała się studiować ten język, a następnie zostać nauczycielem. – Wiem, że jestem w tym dobra – uśmiecha się. Interesuje się psychologią, czyta mnóstwo książek z tej dziedziny, a takie podejście przekłada na pracę z Uczniami. – Preferuję pracę z dorosłymi, bo dla nich nauka języka to nie tylko gramatyka i zasady. Stawiam na relację przyjacielską, a nie tylko nauczyciel-uczeń. Staram się stworzyć Uczniom przyjazne środowisko, być pomocną, wspierającą. Zawsze zastanawiam się, kogo mam przed sobą, jaki jest ten człowiek, czego potrzebuje, oczekuje.

Jest niezwykle skupiona, świetnie zorganizowana, ma bardzo sprecyzowane plany i konsekwentnie je realizuje. W przyszłości chciałaby otworzyć szkołę językową w swoim kraju. – przyznaje. – Teraz jestem w momencie startowym do zdobycia wiedzy, doświadczenia i poznania ludzi. To bardzo dobry moment.