DSC05323 Motoryzacja

Jaguar w zupełnie nowej odsłonie

Fot: Bogusz Kluz

Jaguar kojarzy się z dystynkcją, klasą, dojrzałością i brytyjską elegancją…, ale to także idealne auto dla młodego, obdarzonego wyczuciem i stylem, kierowcy, który wcale nie musi czekać na odpowiedni moment w życiu, by usiąść, za kierownicą tej europejskiej legendy. Bardzo dobrym tego przykładem jest nowy Jaguar E-Pace, tu z silnikiem diesla o mocy 163 KM. To samochód atrakcyjny pod każdym względem.

Z zewnątrz wygląda nieco inaczej od starszych kolegów. Ma w sobie coś… młodzieńczego. To kompaktowe, nowoczesne auto, które w środku pachnie starą dobrą marką premium. Jeśli chodzi o design, znajdziemy tu, m.in. skórzane fotele, regulowane w 14. kierunkach, system kamer 360 z możliwością obracania pojazdu w widoku 3D, tempomat, asystent martwego pola widzenia, a w wyposażeniu dodatkowym chociażby dach panoramiczny czy system bezkluczykowego otwierania/zamykania samochodu.

svg%3E Motoryzacja

E-Pace jest bardzo pojemny i pakowny, m.in. dzięki głębokiemu schowkowi między fotelami oraz kieszeniowym schowkom w drzwiach. W bagażniku zmieszczą się przedmioty o szerokości nawet 1,3 metra, a ich załadunek uprości automatycznie, bezdotykowo otwierana pokrywa bagażnika. Wybierając się na weekendowy wypad za miasto, możemy zabrać cały potrzebny bagaż, mieszczący się w pojemnym bagażniku. Dodatkowo E-Pace umożliwia holowanie przyczepy o masie własnej aż do 1800 kg. Tak załadowane auto będzie zwinnie i bezpiecznie się przemieszczało po drodze.

Kocią zwinność Jaguar zawdzięcza płynnie działającemu układowi napędu na cztery koła, który idealnie dostosowuje wartości momentu, trafiając na koła obu osi do warunków jazdy. O poprawę zwrotności zadba natomiast system Active Driveline2, który podczas pokonywania zakrętu umożliwia przekazywanie całego momentu tylnej osi na jej zewnętrzne koło. Aby kierowca czuł się pewnie i poradził sobie z jazdą w każdych warunkach model E-Pace, wyposażono także w standardowy pakiet systemów wspomagających kierowcę, w tym m.in. w asystenta utrzymywania pojazdu w pasie ruchu (LKA), system monitorowania zmęczenia kierowcy (DCM), kamerę cofania oraz czujniki parkowania. Ponadto nad bezpieczeństwem jazdy czuwają również zaawansowane systemy, takie jak: układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC) oraz system wspomagania hamowania w sytuacjach awaryjnych (EBA). Natomiast znakomite doświetlenie drogi zapewniają reflektory LED, które emitują światło o barwie zbliżonej do światła dziennego.

Poza wszystkimi elementami, dzięki którym prowadzi się to auto sprawnie, płynnie i bezpiecznie, Jaguar zadbał także o innego rodzaju przyjemności i gadżety ułatwiające życie kierowcy i pasażerom.

I tak, do dyspozycji mamy standardowy wyświetlacz dotykowy w centralnej części konsoli środkowej reaguje bezpośrednio na gesty dotyku i przesuwania oraz wyróżnia się bogactwem audiowizualnych treści informacyjno-rozrywkowych. Opcjonalny cyfrowy zestaw wskaźników przekazuje kierowcy dane na temat jazdy, charakterystyki pracy, systemów bezpieczeństwa oraz systemu rozrywki. Natomiast opcjonalny wyświetlacz przezierny HUD prezentuje kierowcy na szybie czołowej najważniejsze dane dotyczące jazdy. Prezentowane w ten sposób zapobiegają rozpraszaniu uwagi kierowcy i częstej konieczności odrywania wzroku od drogi.

svg%3E Motoryzacja

Kolejnym ciekawym i na pewno bardzo atrakcyjnym elementem nowego Jaguara jest aplikacja Remote. Dostarczy nam ona informacji o samochodzie i pozwoli na zdalną interakcję. Jest kompatybilna z większością smartfonów, systemem Android Wear oraz Apple Watch. Usługa ta obejmuje m.in.: funkcję Remote Lock/Unlock, czyli zdalne ryglowanie/odblokowywanie zamków drzwi przy pomocy jednego przycisku. Funkcję Remote Climate, która polega na wstępnym nagrzewaniu lub schładzaniu kabiny auta, funkcję Beep/Flash, pozwalającą odnaleźć samochód na zatłoczonym parkingu, włączając światła awaryjne i mijania oraz wysyłając sygnał dźwiękowy czy funkcję Vehicle Status Check, umożliwiającą sprawdzenie aktualnego statusu samochodu. A żeby nam się jeszcze fajniej jechało, do dyspozycji mamy radio cyfrowe DAB, a w dodatkowym wyposażeniu nagłośnienie Meridian, gwarantujące nam niesamowite wrażenia ze słuchania muzyki, dzięki zestawowi nawet 14. głośników.

Jak widać, Jaguar dopasowuje się do epoki i poszukuje nowych kierowców. Jest przy tym wciąż skazany na sukces i nieustająco czarujący.

Do tego jest dostępny w korzystnym finansownaniu Arval oraz dla klientów do jazd testowych.

Ustowo 58, 70-001 Szczecin
+48 91 852 34 00 | salon@british-auto.pl
www.british-auto.jaguar.pl
/JLRBonkowscy