JESZCZE JEST CZAS Wydarzenia

Integracja osiągnęła pełnoletność

Przed nami 18. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja – w tym roku z hasłem przewodnim „Kultura dostępna” (07-11 września br.). Seanse konkursowe oraz projekcje towarzyszące tradycyjnie obejrzeć będzie można na ekranie kina w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

– Omówimy sposoby dotarcia z dobrami kultury do osób z niepełnosprawnościami poprzez zgłębienie wiedzy na temat audiodeskrypcji, języka migowego czy przykladów dobrych praktyk z innych ośrodków w Polsce – wyjaśnia Barbara Jaroszyk, dyrektor festiwalu i dodaje: – Chcemy pokazać, jaki wpływ ma kultura na proces rehabilitacji, i w jaki sposób można z niej korzystać pomimo ograniczeń.

Oglądać i oceniać

Twórcy mimo trwającej pandemii nie udali się na artystyczną kwarantannę. Świadczy o tym liczba filmów, które zgłoszone zostały w tym roku na konkurs, a było ich 2151. Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu Integracja Ty i Ja, mówi: – Tematem, który reżyserzy podejmują najczęściej, są tym razem schorzenia związane z wiekiem i z obniżeniem sprawności umysłowej, między innymi demencja.

Ostateczną selekcję przeszły 33 produkcje fabularne, dokumentalne i amatorskie, które rywalizować będą o statuetki Motyla 2021. Obrazy nadesłane zostały m.in. z Hiszpanii, Argentyny, Izraela, Indonezji, Iranu, Brazyli, Korei Południowej i z Libanu.

Dariusz Pawlikowski podkreśla: – Każdy z filmów to trochę inne spojrzenie na niepełnosprawność przefiltrowane przez realia ekonomiczne i społeczne, więzi rodzinne oraz emocje bohaterów. To różne historie. Czasem smutne, czasem radosne, ale nie pozostawiające widza obojętnym

O tym, które z produkcji otrzymają statuetki zdecydują jurorzy. W tym roku w gremium zasiądą: Adam Woronowicz, aktor teatralny i filmowy, nagrodzony m.in. za role w filmach: „Chrzest” (reż. Marcin Wrona), „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon) i „Czerwony Pająk” (reż. Marcin Koszałka); aktorka Marta Lipińska, znana m.in. z roli Emili Korczyńskiej w „Nad Niemnem” (reż. Zbigniew Kuźmiński), Michałowej – gospodyni księdza w serialu „Ranczo”, a także ze słuchowisk – „Matysiakowie” oraz „Kocham pana panie Sułku”; Katarzyna Gniewkowska, aktorka filmowa i teatralna, znana m.in. z ról w serialu „Czas honoru” oraz w filmach – „Między ustami a brzegiem pucharu” (reż. Zbigniew Kuźmiński) i „Taxi A” (reż. Marcin Korneluk); prof. Wojciech Otto, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi m.in. zajęcia z historii filmu, członek jury konkursów filmowych, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat” oraz Marcin Bortkiewicz, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg oraz aktor.

svg%3E Wydarzenia

Kinowy bonus

Warto też zarezerwować czas na seanse pozakonkursowe. Na ekranie kina Alternatywa wyświetlone zostaną m.in. obsypany nagrodami dramat „Sound of Metal” (reż. Darius Marder); „Music”, który wyreżyserowała australijska piosenka i kompozytorka Sia; produkcja „Żegnajcie, głupcy” (reż. Albert Dupontel), która zdobyła sześć Cezarów oraz debiuty fabularne – „Amatorzy” (reż. Iwona Siekierzyńska) i „Każdy ma swoje lato” (reż. Tomasz Jurkiewicz).

Filmy ukazujące życie osób z niepełnosprawnością obejrzeć można będzie nie tylko w kinie Alternatywa, ale także w 34 innych miejscach w całej Polsce – m.in. w domach kultury, bibliotekach oraz w zakładach karnych. To właśnie tam w tym roku zorganizowane zostaną Małe Festiwale „Ty i Ja”. Dla widzów m.in. w Szamotułach, Nowym Sączu, Łomży, Lesznie oraz w Bielsku Podlaskim przygotowano pięć filmów dokumentalnych i dwa fabularne.

svg%3E Wydarzenia

Nie tylko filmy

Integracja to nie tylko seanse filmowe, ale także wiele wydarzeń towarzyszących. 8 września br. odbędzie się konferencja naukowa „Kultura i niepełnosprawność. Recepcja – Uczestnictwo – Terapia”. Podczas konferencji wrocławska Fundacja Katarynka, której głównym celem jest wspieranie osób z niepełnosprawnością w korzystaniu z kina, teatru i muzeum przeprowadzi warsztaty, a teoretycy poszerzą wiedzę na temat dostępności kultury.

Jednym z istotnych elementów festiwalu są Fotokonfrontacje. Tegoroczne odbyły się w czerwcu w Centrum Sportów Wodnych w Dźwirzynie. Bohaterami fotografii są osoby z niepełnosprawnością, a za aparaty chwycili uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie pod okiem Wojciecha Szweja. Tłem do tych wyjątkowych prac były kolorowe żaglówki. – Powstały piękne i bardzo ciekawe fotografie – mówi Barbara Jaroszyk. – Podczas sesji zdjęciowych osoby z niepełnosprawnością miały też możliwość żeglowania. Wszystkie łódki dostosowane były do potrzeb osób z dysfunkcjami.

Przeprowadzenie Fotokonfrontacji było możliwe dzięki współpracy z Gminą Kołobrzeg, która realizuje projekt pod nazwą Baltic For All. Wystawa prac zainauguruje festiwal.

Co roku goście Integracji odwiedzają również szkoły. Tym razem w koszalińskich placówkach pojawią się paraolimpijczycy. Młodzież będzie miała okazję poznać bohaterów Igrzysk, które zakończą się w Tokio dwa dni przed przyjazdem do Koszalina. To szczególna okazja, aby wysłuchać „na żywo” i „na gorąco” relacji wyjątkowych sportowców.

Podczas festiwalu odbędą się także spotkania z ekipami filmowymi, których filmy znalazły się w repertuarze festiwalu, a także z jurorami.