JESZCZE JEST CZAS Prestiżowy Adres

Integracja osiągnęła pełnoletność

Przed nami 18. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja – w tym roku z hasłem przewodnim „Kultura dostępna” (07-11 września br.). Seanse konkursowe oraz projekcje towarzyszące tradycyjnie obejrzeć będzie można na ekranie kina w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej.

– Omówimy sposoby dotarcia z dobrami kultury do osób z niepełnosprawnościami poprzez zgłębienie wiedzy na temat audiodeskrypcji, języka migowego czy przykladów dobrych praktyk z innych ośrodków w Polsce – wyjaśnia Barbara Jaroszyk, dyrektor festiwalu i dodaje: – Chcemy pokazać, jaki wpływ ma kultura na proces rehabilitacji, i w jaki sposób można z niej korzystać pomimo ograniczeń.

Oglądać i oceniać

Twórcy mimo trwającej pandemii nie udali się na artystyczną kwarantannę. Świadczy o tym liczba filmów, które zgłoszone zostały w tym roku na konkurs, a było ich 2151. Dariusz Pawlikowski, dyrektor programowy festiwalu Integracja Ty i Ja, mówi: – Tematem, który reżyserzy podejmują najczęściej, są tym razem schorzenia związane z wiekiem i z obniżeniem sprawności umysłowej, między innymi demencja.

Ostateczną selekcję przeszły 33 produkcje fabularne, dokumentalne i amatorskie, które rywalizować będą o statuetki Motyla 2021. Obrazy nadesłane zostały m.in. z Hiszpanii, Argentyny, Izraela, Indonezji, Iranu, Brazyli, Korei Południowej i z Libanu.

Dariusz Pawlikowski podkreśla: – Każdy z filmów to trochę inne spojrzenie na niepełnosprawność przefiltrowane przez realia ekonomiczne i społeczne, więzi rodzinne oraz emocje bohaterów. To różne historie. Czasem smutne, czasem radosne, ale nie pozostawiające widza obojętnym

O tym, które z produkcji otrzymają statuetki zdecydują jurorzy. W tym roku w gremium zasiądą: Adam Woronowicz, aktor teatralny i filmowy, nagrodzony m.in. za role w filmach: „Chrzest” (reż. Marcin Wrona), „Kamerdyner” (reż. Filip Bajon) i „Czerwony Pająk” (reż. Marcin Koszałka); aktorka Marta Lipińska, znana m.in. z roli Emili Korczyńskiej w „Nad Niemnem” (reż. Zbigniew Kuźmiński), Michałowej – gospodyni księdza w serialu „Ranczo”, a także ze słuchowisk – „Matysiakowie” oraz „Kocham pana panie Sułku”; Katarzyna Gniewkowska, aktorka filmowa i teatralna, znana m.in. z ról w serialu „Czas honoru” oraz w filmach – „Między ustami a brzegiem pucharu” (reż. Zbigniew Kuźmiński) i „Taxi A” (reż. Marcin Korneluk); prof. Wojciech Otto, wykładowca na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi m.in. zajęcia z historii filmu, członek jury konkursów filmowych, współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom – Nasz Świat” oraz Marcin Bortkiewicz, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg oraz aktor.

AMATORZY Prestiżowy Adres

Kinowy bonus

Warto też zarezerwować czas na seanse pozakonkursowe. Na ekranie kina Alternatywa wyświetlone zostaną m.in. obsypany nagrodami dramat „Sound of Metal” (reż. Darius Marder); „Music”, który wyreżyserowała australijska piosenka i kompozytorka Sia; produkcja „Żegnajcie, głupcy” (reż. Albert Dupontel), która zdobyła sześć Cezarów oraz debiuty fabularne – „Amatorzy” (reż. Iwona Siekierzyńska) i „Każdy ma swoje lato” (reż. Tomasz Jurkiewicz).

Filmy ukazujące życie osób z niepełnosprawnością obejrzeć można będzie nie tylko w kinie Alternatywa, ale także w 34 innych miejscach w całej Polsce – m.in. w domach kultury, bibliotekach oraz w zakładach karnych. To właśnie tam w tym roku zorganizowane zostaną Małe Festiwale „Ty i Ja”. Dla widzów m.in. w Szamotułach, Nowym Sączu, Łomży, Lesznie oraz w Bielsku Podlaskim przygotowano pięć filmów dokumentalnych i dwa fabularne.

GOSIA@TOMEK Prestiżowy Adres

Nie tylko filmy

Integracja to nie tylko seanse filmowe, ale także wiele wydarzeń towarzyszących. 8 września br. odbędzie się konferencja naukowa „Kultura i niepełnosprawność. Recepcja – Uczestnictwo – Terapia”. Podczas konferencji wrocławska Fundacja Katarynka, której głównym celem jest wspieranie osób z niepełnosprawnością w korzystaniu z kina, teatru i muzeum przeprowadzi warsztaty, a teoretycy poszerzą wiedzę na temat dostępności kultury.

Jednym z istotnych elementów festiwalu są Fotokonfrontacje. Tegoroczne odbyły się w czerwcu w Centrum Sportów Wodnych w Dźwirzynie. Bohaterami fotografii są osoby z niepełnosprawnością, a za aparaty chwycili uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie pod okiem Wojciecha Szweja. Tłem do tych wyjątkowych prac były kolorowe żaglówki. – Powstały piękne i bardzo ciekawe fotografie – mówi Barbara Jaroszyk. – Podczas sesji zdjęciowych osoby z niepełnosprawnością miały też możliwość żeglowania. Wszystkie łódki dostosowane były do potrzeb osób z dysfunkcjami.

Przeprowadzenie Fotokonfrontacji było możliwe dzięki współpracy z Gminą Kołobrzeg, która realizuje projekt pod nazwą Baltic For All. Wystawa prac zainauguruje festiwal.

Co roku goście Integracji odwiedzają również szkoły. Tym razem w koszalińskich placówkach pojawią się paraolimpijczycy. Młodzież będzie miała okazję poznać bohaterów Igrzysk, które zakończą się w Tokio dwa dni przed przyjazdem do Koszalina. To szczególna okazja, aby wysłuchać „na żywo” i „na gorąco” relacji wyjątkowych sportowców.

Podczas festiwalu odbędą się także spotkania z ekipami filmowymi, których filmy znalazły się w repertuarze festiwalu, a także z jurorami.