DSC 0214 Motoryzacja

FORD RANGER RAPTOR – Nie zabawka, a daje dużo frajdy

Równie dobrze jak Raptor, nowy Ford Ranger w prezentowanej tutaj wersji mógłby się nazywać Paradox. Już samo określenie „usportowiony pickup” brzmi paradoksalnie. Tak jak informacja, że ważący 2,5 tony wóz terenowy, niczym porządne „osobówki”, w dziesięć sekund osiąga prędkość 100 km/h. W dodatku napędzany jest zaledwie dwulitrowym, podwójnie doładowanym dieslowskim silnikiem o mocy 213 KM. Potrafi również wziąć na pakę ponad 600 kg ładunku i uciągnąć dwutonową przyczepę. I dalej – na asfaltowej szosie prowadzi się prawie równie dobrze jak po bezdrożach. Tylko w mieście od razu wiadomo, że nie jest ono środowiskiem naturalnym Rangera: parkowanie nim – ze względu na gabaryty – stanowi ambitne wyzwanie.

svg%3E Motoryzacja

Jak podkreśla producent, Ford Ranger Raptor jest połączeniem kultowej wytrzymałości Forda Rangera i osiągów samochodów z Ford Performance, czyli działu sportowego firmy. Specjalnie zaprojektowany dwulitrowy silnik wysokoprężny Ford EcoBlue z podwójnym doładowaniem idealnie współpracuje z 10-biegową automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście samochód wyposażony jest w napęd na cztery koła. System All-Terrain Management sprawia zaś, że Ford Ranger Raptor zapewnia pełną kontrolę i niesamowitą radość z jazdy zarówno w mieście, jak i w terenie.

Warto osobno podkreślić, że skrzynia biegów sprawnie zmienia przełożenia, a co ważne – robi to na tyle delikatnie, że trudno zorientować się, w którym momencie włączony został kolejny bieg. Kierowcy, którzy chcą skorzystać z manualnego trybu, przełożenia mogą zmieniać za pomocą łopatek umieszczonych przy kierownicy. Mają również do dyspozycji system dostosowujący parametry jazdy do zmiennych warunków – głównie podłoża.

Ford Ranger jest najpopularniejszym w Europie pick-upem. Dlaczego o wersji Raptor można powiedzieć, że to sportowa maszyna terenowa? Sportowa, bo może jeździć naprawdę szybko. Terenowa, bo dopiero na bezdrożach pokazuje maksimum swoich możliwości.

Technicznie wszystko zmienia podwozie, które całkowicie zmodernizowano w stosunku do standardowego odpowiednika. Omawiany samochód został zawieszony wyżej o 44 mm, co poprawiło kąty natarcia i zejścia, a prześwit ma aż 281 mm. Szerszy o 15 cm jest również rozstaw kół wyposażonych w opony w rozmiarze 285/70 R17 (BF Goodrich All Terrain). Zupełnie inna jest konstrukcja tylnego zawieszenia, w którym klasyczne resory ustąpiły miejsca sprężynom. Amortyzację oparto na rozwiązaniach firmy Fox Racing Shox, która specjalizuje się w sportach offroadowych.

svg%3E Motoryzacja

Rzadko jeżdżąc terenówkami, za kierownicą Raptora zasiadłem podekscytowany, ale również z dużym respektem. Muszę stwierdzić, że szybko poczułem się w nim pewnie. Pozwalałem sobie na coraz więcej – oczywiście w granicach rozsądku.

Chciałem przede wszystkim sprawdzić jedną rzecz: wiele osób testujących Raptora podkreśla, że jest to auto do szybkiej jazdy w terenie. Brzmi paradoksalnie, prawda? Ale przekonałem się, że tak jest w rzeczywistości. Tam gdzie inne auta terenowe kończyłyby bezpieczną jazdę przy prędkości 60-70 km/h, Raptor dopiero się rozkręcał, nie tracąc nic ze sterowności. Przekonały mnie o tym przejazdy wykonywane na tej samej trasie (dziurawa droga szutrowa w żwirowni) z prędkością zwiększaną każdorazowo o 10 km/h. Bez obaw można było jechać nawet „setką”.

Zachowanie zawieszenia trudno opisać, trzeba je po prostu poczuć. Podobnie jak auto sportowe „męczy się” na zwykłej drodze przy prędkościach niższych niż 100 km/h, tak to samo można powiedzieć o Raptorze w terenie. Niedoświadczonemu kierowcy prędzej zabraknie odwagi niż Raptorowi spokoju czy skoku zawieszenia. Takie doświadczenia rodzą zaufanie do samochodu.

svg%3E Motoryzacja

Ponieważ Ford Ranger Raptor jest pomyślany nie tylko jako „wół roboczy”, czyli narzędzie pracy, ale również jako źródło frajdy, projektanci zadbali o komfort w kabinie. Wysoka pozycja za kierownicą i duża przestrzeń to oczywistość w takim samochodzie. Bardzo komfortowe, skórzane, w dużym zakresie regulowane fotele, oczywistością już nie są. Podobnie jak dobrej jakości plastiki.

Kto odniesie największą korzyść, kupując Raptora? Na pewno ci, którzy pokonują wiele kilometrów po bezdrożach albo drogach polnych, a więc rolnicy, leśnicy, myśliwi. Ale zadowoleni będą również ci, którzy na duże odległości muszą transportować sprzęt sportowy czy żaglówki, albo wybiorą się większą ekipą na ryby na północ Norwegii. Nie mówiąc już o tych, którzy budują dom gdzieś pod lasem, dokąd trudno dojechać autem bez napędu 4×4.

svg%3E Motoryzacja

BEMO MOTORS

Salon i serwis FORD
ul. Koszalińska 26
Stare Bielice k. Koszalina

www.bemo-motors.pl

CHARAKTERYSTYKA TECHNICZNA

Silnik – 2.0 EcoBlue wysokoprężny, podwójnie turbodoładowany
Skrzynia biegów – 10-stopniowa, automatyczna
Napęd: na dwa lub cztery koła, zależnie od warunków
Liczba cylindrów – 4, układ rzędowy
Pojemność – 1996 cm3
Moc – 213 KM (157 kW) przy 3750 obr./min
Moment obrotowy – 500 Nm przy 1750-2500 obr./min
Prędkość maksymalna – 170 km/h
Przyspieszenie 0-100km/h – 10,7 s
Spalanie (dane producenta) – 10,8 l/100 km
Dwutlenek węgla – 281 g/km
Hamulce (przód/tył) – tarczowe wentylowane/tarczowe wentylowane
Struktura zawieszenia (przód/tył) – wahacze poprzeczne, sprężyny śrubowe, amortyzatory FOX PRO/wielowahaczowe
Rozmiar opon – 285/70 R17
Gwarancja mechaniczna i na lakier – 2 lata
Gwarancja perforacyjna – 12 lat

WYMIARY I INNE DANE

Długość – 5363 mm
Szerokość – 2028 mm
Wysokość – 1873 mm
Rozstaw osi – 3220 mm
Liczba drzwi – 4
Liczba miejsc – 5
Masa własna – 2470 kg
Ładowność – 660 kg
Średnica zawracania -12,9 m
Pojemność baku – 80 l