Szpilersi 1 Wydarzenia

Cztery wieczory ze znakomitą muzyką

Podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy Good Vibe Festiwal postawili na kameralne koncerty w otwartych miejskich przestrzeniach. Pojawią się w niej najciekawsze młode zespoły muzyczne – łącznie siedem grup podczas czterech wieczorów. Do Koszalina przyjadą reprezentanci jazzu, funku, soulu i rapu.

Miejsca

14 sierpnia: inauguracja GVF – odbędzie się na dziedzińcu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich. Tydzień później, czyli 21 sierpnia, organizatorzy zapraszają na dziedziniec Archiwum Państwowego przy ulicy Skłodowskiej-Curie. Tym samym Good Vibe wpisze się w obchody 60-lecia placówki. Kolejny koncert odbędzie się nie w sobotę a w niedzielę 29 sierpnia. Artyści wystąpią na dachu Centrum Handlowego Forum Koszalin, gdzie w dni handlowe znajduje się parking. To pionierskie działanie na terenie Koszalina. Nigdy wcześniej występy artystyczne nie były organizowane w takim miejscu. Na koniec, 4 września, po rocznej przerwie, Festiwal wróci w gościnne progi Filharmonii Koszalińskiej, z którą współpraca trwa już kilka lat.

svg%3E Wydarzenia

Zespoły

14 sierpnia w terenie Politechniki zagrają grupy Klawo i Błoto. Klawo to trójmiejska formacja założona przez Konstantego Kostkę. To młoda grupa znajomych, na co dzień studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ich muzykę można określić jako bujający groove w stylu Roya Ayersa czy Billa Withersa oparty na jazzowej improwizacji.

Drugim zespołem tego wieczora będzie Błoto czyli absolutna sensacja polskiej sceny jazzowej ostatnich miesięcy. Błoto narodziło się jako poboczny projekt muzyków z kilkukrotnie odwiedzającego GVF zespołu EABS. Niedawno wydali swoją trzecią już płytę zatytułowaną „Zasady i kwasy”, która zdobywa popularność również poza granicami kraju. Muzyka wrocławskiego kwartetu jest mocno osadzona na brutalnych hip-hopowych fundamentach, odwołujących się bardzo luźno do brzmienia lat 90. Jest to muzyka, której siła leży w bębnach i basie.

21 sierpnia w pięknej przestrzeni dziedzińca Archiwum Państwowego w Koszalinie wystąpią Tragarze oraz Szpilersi. Oba zespoły balansują na granicy rapu, funku a nawet reggae. Tragarze to zespół wywodzący się ze Szczecina. Ich refleksyjne teksty wzbogacone zostały o cytaty z kultowych filmów lat 70. i 80. Co ciekawe, wokalistą grupy jest Chillu, który wiele lat związany był z Koszalinem i był frontmanem zespołu Raggafaya. Szpilersi z kolei to krakowska ekipa założona w 2012 roku. Ich muzyka brzmieniem nawiązuje do „złotej ery hiphopu”. Muzyka skierowana do ludzi, którzy chcą się uśmiechnąć i pobujać.

29 sierpnia na dachu Forum wystąpi zespół Lua Preta. To połączenie elektroniki i muzyki afrykańskiej. Duet tworzą polski producent Mentalcut oraz pochodząca z Angoli Ms. Gia. Przez ostatnie trzy lata Lua Preta wystąpili między innymi we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Szwajcarii, Norwegii. Belgii, Wielkiej Brytanii, Danii i Finlandii. Zagrali również dwa koncerty w Nowym Jorku.

Zakończenie Festiwalu w Filharmonii Koszalińskiej – jazzowa uczta, podczas której wystąpią O.N.E. Quintet oraz Danylo Vinarikov Ensemble. Pierwszy zespół składa się z pięciu młodych i niezwykle utalentowanych kobiet. W 2020 roku grupa została wybrana przez krytyków miesięcznika „Jazz Forum” jako zespół roku w kategorii Nadzieja jazzu oraz zdobyła nominację do nagrody Fryderyka w tej samej kategorii. Podczas wieczoru finałowego wystąpi także jedyny tegoroczny gość zagraniczny. Będzie to jeden z liderów ukraińskiej sceny jazzowej Danylo Vinarikov Ensemble. Danylo jest absolwentem Akademii Muzycznej w Dnieprze.

svg%3E Wydarzenia

Organizacja

Do Koszalina ponownie przyjedzie ambasador God Vibe, czyli Hirek Wrona. Odbędą się także wieczorne tzw. afterparty. Festiwal organizowany jest przez Fundację Nauka dla Środowiska. Pomysłodawcą i koordynatorem jest Mateusz Prus. Za oprawę graficzną odpowiada Łukasz Waberski. Festiwal otrzymał wsparcie z Miasta Koszalina, Województwa Zachodniopomorskiego, Politechniki Koszalińskiej i Archiwum Państwowego. Tytularnym partnerem jest koszalińska firma Akant.