DJI 0820 3 Lato 2021

W uzdrowisku Dąbki i Wicie – ciche letniska, szerokie plaże, rodzinny klimat wypoczynku

Kto spędzi wakacje w Dąbkach albo Wiciu, wróci do domu naprawdę wypoczęty. Obie te miejscowości leżące w gminie Darłowo są prawdziwymi turystycznymi skarbami. Zaledwie 25 minut drogi z Koszalina dzieli nas od oazy spokoju, relaksu i wspaniałych widoków.

Dąbki

Dąbki, najmłodsze z polskich uzdrowisk nad morzem. Przyjeżdżają tu skuszeni ciszą i spokojem turyści i miejscowi, bo Dąbki to wciąż kameralne miejsce. Tu rankiem obudzi was szum fal, a o zachodzie słońca można w spokoju podziwiać wspaniały spektakl natury.

svg%3E Lato 2021

Dla kuracjuszy

Mikroklimat Dąbek w naturalny sposób wspomaga leczenie chorób układ krążenia i dróg oddechowych. Sanatoria szczególnie nastawione są na leczenie dzieci. Chętnie przybywają tu jednak całe rodziny, by korzystać z dobroczynnego działania krystalicznie czystego i zdrowego powietrza.

Jak przekonują lekarze, już kilka dni w tym uzdrowisku wpływa korzystnie na organizm: poprawia się samopoczucie, wentylację płuc i krążenie. Różnorodne zabiegi (w tym także doskonałej jakości borowinami) mają zbawienny wpływ na kuracjuszy.

Dla zmęczonych wielkomiejskim gwarem

Szeroka, z jasnym piaskiem plaża zachęca do zabawy i spacerów. Wystarczy swobodny strój i można wyruszyć przed siebie, by zapomnieć o całym świecie! Można też wybrać się na wycieczkę rowerową i leśną drogą pojechać do Dąbkowic. A że droga wiedzie mierzeją, stąd z jednej strony będziemy widzieć morze, a z drugiej – jezioro. To miejsce zachwyca dzikością: poza kilkoma domami i przystanią żeglarską nad jeziorem nie ma tu żadnych śladów cywilizacji. Odcięcie od świata paradoksalnie staje się atutem tego miejsca. Znakomita alternatywa dla oblężonych turystycznie nadmorskich miejscowości.

svg%3E Lato 2021

Dla kajakarzy i piechurów

Dodatkową atrakcją jest rejs statkiem wycieczkowym „Milka” oraz możliwość wypożyczenia jachtu lub kajaka, by z wody podziwiać piękno Jeziora Bukowego.

Na miłośników kajakarstwa czekają też szlaki na uchodzących do Bałtyku rzekach Wieprza i Grabowa. Obie są dość łatwe, chętnie korzystają z nich rodziny z dziećmi, spędzając czas blisko natury. Spływy na Wieprzy są możliwe przez cały rok (także w zimie!), natomiast Grabową dopływa się do Bukowa Morskiego.

To jedno z miejsc znajdujących się na szlaku cysterskim, gdzie zobaczymy wspaniałe zabytki. Wędrówka nim jest dobrą okazją do duchowych refleksji i poznania sakralnego dziedzictwa kulturowego. Przemierzając ten szlak, napotkamy też w wielu miejscach na charakterystyczne muszle: to oznakowanie Szlaku św. Jakuba, którym na tych terenach od ponad 1000 lat pielgrzymowali wierni z litewskiej Kretyngi do hiszpańskiej Galicji. Przygoda dla kochających historię gwarantowana!

svg%3E Lato 2021

Dla aktywnych i miłośników historii

Jeśli marzymy o aktywnym wypoczyneku, warto odwiedzić Bobolin. Tu znajdują się jedne z najczystszych i najpiękniejszych plaż. Dzięki znajdującej się tu stadninie, możemy udać się na przejażdżkę konno po plaży. Turystyczne szlaki wiodą ciekawymi trasami. Wybierając Bobolin, nie zapomnij o kijach do nordic walking, korzystając z przygotowanych tras poczujesz nadmorski klimat pełen spokoju i jedności z naturą.

Wreszcie przez gminę Darłowo przebiega międzynarodowy szlak rowerowy sieci EuroVelo R-10. Całość szlaku obejmuje ponad 8500 km (z czego ponad 500 km w Polsce) – może właśnie jadąc z Gleźnowa do Dąbek, zaczniemy naszą przygodę z odkrywaniem jego uroku?

A jeśli pasjonuje nas historia – wyruszmy na Szlak Zabytków Średniowiecza. Ponad 100 km najlepiej przejechać rowerem lub autem, odwiedzając po drodze zabytkowe kościoły i szachulcowe dawne domy.

Letnie wydarzenia – zaproszenie

Corocznie w ostatni weekend lipca w Dąbkach odbywa się Nadmorski Bieg Uzdrowiskowy. Na starcie biegu głównego oraz biegów towarzyszących staje wtedy blisko tysiąc biegaczy z całego kraju.

Kto zostanie trochę dłużej, będzie miał okazję się pośmiać 25 lipca na Uzdrowiskowym Wieczorze Kabaretowym. W bieżącym roku gwiazdą wieczoru będzie Kabaret Skeczów Męczących. 15 sierpnia wystąpi Daria Zawiałow. A sezon wakacyjny zakończymy Dożynkami Gminnymi (28 sierpnia) w Starym Jarosławiu.

svg%3E Lato 2021

Żaglówką, kajakiem rowerem

Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach to miejsce, w którym możemy wypożyczyć żaglówkę, kajak czy rowery wodne, a także deski pneumatyczne i łodzie wędkarskie. Tu też warto rozpocząć morską przygodę uczestnicząc w zajęciach klubu żeglarskiego. Znakomite warunki pozwalają zachwycić się wodą i zdobyć umiejętności na wagę patentu żeglarza. Centrum Sportów Wodnych organizuje również cykliczne, wakacyjne spotkania nordic walking. Jest więc okazja zwiedzić okolicę i nauczyć się zasad prawidłowej techniki.

Wicie

Wicie to mała miejscowość wypoczynkowa, położona w samym geograficznym środku polskiego wybrzeża. Długo teren nadmorski wykorzystywało tu wojsko, przez co infrastruktura rozwijała się wolniej niż w innych lokalizacjach. Paradoksalnie pozwoliło to zachować naturalny charakter tego wyjątkowego zakątka nad Bałtykiem.

Wicie jest doskonałym miejscem na relaks dla osób ceniących sobie ciszę i spokój lub dla rodzin z dziećmi. Czyste plaże, malownicze jezioro w pobliżu, mini zoo, baza noclegowa – zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów.

Do Wicia dojechać można autem, ale również na rowerze wspomnianą już, malowniczo położoną międzynarodową trasą rowerową R-10.

svg%3E Lato 2021

***

Prócz Nadmorskiego Biegu Uzdrowiskowego i występu kabaretów na turystów odwiedzających gminę Darłowo czeka wiele imprez koncertowych.

11 lipca w Wiciu odbędą się Dni Gminy Darłowo, na których wystąpią: Future Folk, Marcin Sójka i Poparzeni Kawą Trzy.

17 lipca zapraszamy na gotowanie zupy rybnej w mega garze. Przygotujemy i rozdamy ponad tysiąc porcji zupy rybnej.

Prócz koncertów zapraszamy do kina plenerowego. Przygotowaliśmy sześć projekcji, które będą odbywały się w Centrum Sportów Wodnych w Dąbkach oraz w Wiciu.

W lipcu i sierpniu w Dąbkach i Wiciu odbywać się będą w powtarzalnych cyklach zajęcia sportowo – rekreacyjne: biegi śniadaniowe, warsztaty nordic walking, fitness na plaży oraz joga. Szczegółowy harmonogram wszystkich wydarzeń znajdziecie w mediach społecznościowych Gminy Darłowo oraz stronie internetowej www.gminadarlowo.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.