cover 03s Moda

Przywitanie z Afryką

Sztuka europejska zawsze czerpała inspiracje ze sztuki afrykańskiej. Czerpie je również współcześnie, co widać szczególnie we wzornictwie, modzie i muzyce.

 

TPPAE (Transcultural Perspectives In Art and Art Education) to międzynarodowy projekt, w który zaangażowane są dwie kenijskie uczelnie: Pwani University we współpracy z Kenyatta University oraz dwie europejskie: Akademia Sztuki w Szczecinie i włoski Uniwersytet w Maceracie, a także Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz kenijskie Pod Baobabami.

Koordynatorką projektu ze strony Akademii Sztuki jest dr Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz: – Projekt bada sztukę współczesną w Europie i Afryce Wschodniej oraz formy edukacji artystycznej na obu kontynentach w perspektywie transkulturowej. Wszystkie zaangażowane instytucje prowadzą badania nad międzykulturowymi perspektywami sztuki i edukacji artystycznej. Badania odbywają się w trzech aspektach. Aspekt teoretyczny to badanie relacji między sztuką wschodnioafrykańską i europejską. Aspekt akademicki to opracowanie i realizacja programu z zakresu sztuk pięknych i wzornictwa w Pwani Unversity w dialogu z instytucjami europejskimi. W końcu aspekt praktyczny, czyli wspieranie rozwoju sceny artystycznej w Kenii.

Częścią projektu jest Festiwal Sztuki i Edukacji DUOS, czyli wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy artystami ze Szczecina i kenijskiego hrabstwa Kilifi. – W ramach festiwalu pomiorscy artyści w marcu, przez trzy tygodnie, pracowali z lokalną społecznością w Kilifi – mówi Aleksandra Łukaszewicz-Alcaraz. – Kolejnym etapem jest rozbudowanie swoich projektów w Szczecinie i prezentacja w Muzeum Narodowym.

Współpraca między szczecińskimi artystami a kenijskimi studentami, rzemieślnikami, artystami i lokalną młodzieżą odbywała się w różnych dyscyplinach: malarstwie, rzeźbie, tańcu, performansie, muzyce, projektowaniu, filmie, fotografii, architekturze, street-arcie i naukach społecznych. Każdy miał wydzielone miejsce do pracy: w miejscowej szkole podstawowej, na Uniwersytecie Pwani, na ulicach i murach dzielnicy Mnarani, czy w pracowni lokalnego malarza. Trzytygodniowa współpraca została podsumowana trzema dniami prezentacji dla lokalnej społeczności. Szczecińska edycja będzie miała miejsce jesienią.

Prezentujemy jeden z projektów powstałych w ramach DUOS, związany z projektowaniem mody. Wzięły w nim udział: kenijska projektantka mody Wacu Kihara, która przy współpracy z lokalnymi krawcami stworzyła kolekcję z tradycyjnymi tkaninami khanga oraz szczecińska fotografka mody Emilia Łapko, autorka sesji zdjęciowej oraz finałowego happeningu modowego w centrum Kilifi.

 

 


Fotografie: Emilia Łapko
Projekty: Wacu Kihara
MUA: Rembekana
Zdjęcie Aleksandry Łukaszewicz-Alcaraz: Emilia Łapko