festiwal 58 Temat z okładki

Media i Sztuka – Festiwal w Darłowie

Wielowymiarowe, wyjątkowe wydarzenie miało dotychczas dziewięć edycji, ostatnią w roku 2019. Odbywało się zawsze na początku lipca. Pandemia przerwała ciągłość festiwalu. Dlatego wspominamy go, z nadzieją na jego powrót w przyszłym roku.

Festiwal stał się marką samą w sobie. Co roku gromadził wybitnych przedstawicieli kultury, mediów i polityki oraz tłumy publiczności. W nieformalnej i przyjaznej atmosferze rozmawiali oni o ideach, wartościach, dokonaniach i szeroko pojętej sztuce, w tym sztuce życia i sztuce wyboru.
Festiwal to miejsce dobrych spotkań, wypełnione najlepszymi wzorcami, twórczością medialną i artystyczną, wyselekcjonowanymi książkami, ważnymi tematami podawanymi w atrakcyjnej, nowoczesnej formule. Wydarzenie, odbywające się równocześnie w kilku miejscach nadmorskiego kurortu, dostarczało bogatego ładunku pozytywnych wrażeń artystycznych, intelektualnych i po prostu mądrej rozrywki.

Lista znamienitych gości to ponad 300 znanych nazwisk. Niektórych – jak aktor Wojciech Pszoniak, dziennikarz Grzegorz Miecugow, pisarka Maria Czubaszek czy dramaturg Janusz Głowacki – nie ma już wśród nas. Dlatego prowadzone z nimi na festiwalowej estradzie wywiady na pewno zostaną w pamięci widzów na zawsze.
Integralną częścią festiwalu były co roku wydarzenia towarzyszące, m.in. wystawy fotograficzne, koncerty, spektakle, zajęcia edukacyjne dla dzieci, kino pod gwiazdami, imprezy taneczne, a nawet słuchowisko radiowe. Wydarzenie, dzięki współpracy z Polskim Radiem Koszalin miało również swoją scenę muzyczną, na której występowały takie gwiazdy jak Kayah, De Mono, Formacja Nieżywych Schabuff, Nocna Zmiana Bluesa, Sarsa , Kasia Popowska, Małgorzata Ostrowska.

Przypominamy migawki z festiwalu, wybrane z tysięcy zdjęć, które wykonał w ciągu lat Tomasz Keler, fotograficzny kronikarz wydarzenia.

Większą liczbę festiwalowych zdjęć będzie można oglądać w wakacje na darłowskim rynku podczas wystawy stacjonarnej, której wernisaż zaplanowany jest na koniec czerwca br.