cover 211 Kultura

40. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

Tegoroczny Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (MiF) jest jubileuszowy – odbędzie się po raz 40. Tym bardziej cieszy fakt, że odbędzie się głównie stacjonarnie, a jedynie niektóre wydarzenia online. Uczta filmowa z debiutantami czeka nas od 14 do 19 czerwca br.

 

MLODZI_I_FILM_PLAKAT_W Konkursie Długometrażowych Debiutów Filmowych znalazło się dziesięć filmów, w tym dwie premiery. Do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych zakwalifikowało się 58 produkcji: 23 filmy fabularne, 24 filmy dokumentalne i 11 animacji. Wszystkie powalczą o nagrody – Jantary 2021 – w kilkudziesięciu kategoriach.
Warto wspomnieć, że pierwszy raz wręczona zostanie Nagroda Stowarzyszenia Kobiet Filmowców pod patronatem Player.pl. Otrzyma ją osoba, dzięki której produkcja w warstwie fabularnej bądź wizualnej, w sposób wielowymiarowy i uniwersalny, przyczyni się do ukazania złożonego świata kobiet oraz przybliży różne oblicza ich walki o wolność, równość, godność i samorealizację.

W jury konkursu „dużego” zasiądą: Dorota Kędzierzawska (przewodnicząca), Manuela Gretkowska, Aleksandra Konieczna, Anna Sienkiewicz-Rogowska i Piotr Rosołowski natomiast krótkie metraże ocenią: Agnieszka Smoczyńska (przewodnicząca), Maks Bereski, Alicja Gancarz, Anka Sasnal i Andrzej Titkow.

Festiwal otworzy Żużel, najnowsze dzieło Doroty Kędzierzawskiej. W filmie wystąpili: wschodzący gwiazdor polskiego kina – Tomasz Ziętek, Paweł Wilczak, Mateusz Kościukiewicz, Karolina Gruszka i debiutująca na dużym ekranie Jagoda Porębska. Obok nich na ekranach zobaczymy szereg autentycznych postaci związanych ze speedwayem, wśród których znaleźli się między innymi: Tadeusz Kostro, Łukasz Kaczmarek, Marcel Szymko, Rafał Trojanowski i Krzysztof Sadurski. – Żużel to pierwszy od siedemdziesięciu lat film fabularny traktujący o tym niezwykłym, pełnym adrenaliny i niebezpieczeństw sporcie, który w naszym kraju ma miliony oddanych sympatyków – mówi Dorota Kędzierzawska. – Zafascynowała mnie postawa młodych ludzi, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie, tempie i rzeczywistości. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć.

Poza konkursem pokazany zostanie też oryginalny projekt filmowy Kraj. Sześć komediodramatów, czterech reżyserów. Każdy z nich sprawdza się jako oddzielna historia, razem stanowią spójną całość. Wszystkie bazują na z pozoru prozaicznych sytuacjach, które przybierają przewrotny obrót, doprowadzając bohaterów na skraj wytrzymałości. Studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej zaangażowali się w realizację projektu na wszystkich polach i etapach produkcji. Pod opieką doświadczonych koordynatorów – Macieja Ślesickiego, Andrzeja Wolfa, Marka Brodzkiego i Zbigniewa Nicińskiego, razem z profesjonalistami z branży filmowej, stworzyli obraz będący głosem, który łączy pokolenia w debacie nad współczesną Polską. Dla widza przygotowali historię pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji i czarnego humoru, która wywoła zdumienie i przerażenie, przeplatane salwami śmiechu. Po projekcji twórcy spotkają się z widzami.

Po rocznej przerwie do programu powraca sekcja Na dłuższą metę. Debiuty dokumentalne. W tym roku to aż siedem pełnometrażowych tytułów: „Furia”, reż. Krzysztof Kasior; „Krafftówna w krainie czarów”, reż. Maciej Kowalewski/Piotr Konstantinow; „XABO. Ksiądz Boniecki”, reż. Aleksandra Potoczek; „Too many kiks”, reż. Dawid Wawrzyszyn; „hollywood”, reż. Paweł Ferdek; „Między nami, reż. Dorota Proba; „Po złoto. Historia Władysława Kozakiewicza”, reż. Ksawery Szczepaniak. Po każdym z pokazów zaplanowane jest na spotkanie z twórcami i z bohaterami.

Blok będzie miał osobne otwarcie, w poniedziałek, 14 czerwca, tuż przed galą otwarcia MiF. Zainauguruje go „Krafftówna w krainie czarów” – piękny, kreacyjny filmowy portret dokumentalny. Barbara Krafftówna będzie gościem honorowym wieczoru, gali i wraz z twórcami po seansie spotka się z publicznością.

W sekcji „Debiut zagraniczny” pojawią się cztery, znakomite, tytuły: „Arracht”, reż. Tom Sullivan, „Słudzy”, reż. Ivan Ostrochovský, „W co grają ludzie”, reż. Jenni Toivoniemi, „Właściciele”, reż. Jiří Havelka. W programie znajdzie się także retrospektywa twórczości filmowej Anki i Wihelma Sasnalów (twórca jest autorem tegorocznego plakatu MiF, a jego żona zasiądzie w jury konkursu krótkich metraży). Zobaczymy filmy krótkometrażowe: „Kolumb”, „Drugi kościół”, „Koreks”, „Kacper”, „Chrust” oraz pełnometrażowe: „Z daleka widok jest piękny”, „Aleksander”, „Huba”, „Słońce, to słońce mnie oślepiło”.

Wraca muzyczna scena festiwalowa – ta wiadomość ucieszy tych, którzy w ubiegłym roku musieli obejść się smakiem – z powodu obostrzeń, koncerty nie odbyły się. Tegoroczny line up jeszcze się tworzy, ale już dwie pierwsze propozycje budzą ekscytację: to Sorry Boys, jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie alternatywno-popowej (17 czerwca) oraz charyzmatyczna i bezkompromisowa Mery Spolsky (18 czerwca). Muzycy zagrają na scenie klubu festiwalowego, a tę rolę będzie odegra w tym roku Teatr Variete Muza.
W programie festiwalu znajdą się też dyskusje „Szczerość za szczerość” po seansach, webinaria, panele, warsztaty i debaty, a także inne ciekawe wydarzenia, jak: Fenomenalny biograph. Najwcześniejsze ruchome obrazy Europy (1897-1902) – pokaz z udziałem tappera, pokaz filmów animowanych z kolekcji Studia Małych Form Filmowych „Se-Ma-For” czy spotkania Miesięcznika „Kino” z Jadwigą Jankowską-Cieślak i Agnieszką Żulewską oraz Krzysztofem Zanussim i Bartoszem Kruhlikiem.

Wstęp na seanse oraz wydarzenia jest bezpłatny – wejściówki będzie można odebrać w kasie kina Kryterium.
Szczegóły: mlodziifilm.pl

 


Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych
1:11 (pierwsza jedenaście”, reż. Miron Wojdyło // PREMIERA
Amatorzy”, reż. Iwona Siekierzyńska
Biały potok”, reż. Michał Grzybowski
Hura, wciąż żyjemy!”, reż. Agnieszka Polska
Jakoś to będzie”, reż. Sylwester Jakimow // PREMIERA
Każdy ma swoje lato”, reż. Tomasz Jurkiewicz
Maryjki”, reż. Daria Woszek
Ostatni komers”, reż. Dawid Nikel
Safe inside”, reż. Renata Gabryjelska
Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reż. Mariusz Wilczyński