Fot. Marcin Betliński

W szpilkach za kierownicą: Mercedes-Benz EQA Luksus w sportowej formie

W ofercie marki Mercedes-Benz przybywa samochodów w pełni elektrycznych. Pragniemy Czytelniczkom i Czytelnikom „Prestiżu” zaprezentować kolejną nowość – model EQA. Pomoże nam w tym pani Jolanta Micyk, prezes firmy Eldorado Ltd. prowadzącej w Koszalinie znane centrum ogrodnicze i kwiaciarnię przy ulicy Gnieźnieńskiej. Podjęła się ona przetestowania auta w ramach naszej rubryki „W szpilkach za kierownicą”, w której znane koszalinianki dzielą się wrażeniami z jazdy motoryzacyjnymi nowinkami z palety marek oferowanych przez Grupę Mojsiuk.

 

Oddajmy głos pani Jolancie Micyk: „Jazda tym samochodem to bardzo ekscytujące i przyjemne doświadczenie. Można go polubić od pierwszej chwili. Jest niezwykle dynamiczny, zwinny, niemal sportowy. Nigdy wcześniej nie miałam okazji siąść za kierownicą auta z napędem elektrycznym, więc ta dynamika to było jedno z pierwszych moich odczuć. Przyspieszenie jest imponujące, na skrzyżowaniu spod świateł taki samochód rusza zawsze pierwszy. Inne ciekawe odczucie to cisza w kabinie. Naprawdę trzeba przez chwilę się zastanowić, czy silnik jest już włączony. Podobnie dzieje się w czasie jazdy, bo bardziej słychać wtedy szum opon niż pracę napędu.

To jest samochód niezwykle wygodny. Z mojego punktu widzenia ani za mały, ani za duży. Powiedziałabym, że kobiecy. Jak się go porównuje z innymi autami, nawet innymi Mercedesami, trudno nie zauważyć, że ma łagodniejszą, miękką linię. Jest prostu charakterystyczny, trudny do pomylenia z jakimś innym samochodem. Nie umiem precyzyjnie określić, co w nim mi się najbardziej podoba, bo chyba wszystko. Po prostu cały jest jakby zrobiony dla mnie. Gdybym teraz szukała auta dla siebie, na pewno wzięłabym go pod uwagę.

 

 

Imponuje elegancją. Nie ma w nim krzykliwości, a raczej doskonałe wyważenie wszystkich elementów. Jest z nim jak z porządną kobiecą torebką, szlachetną i ponadczasową poprzez klasyczny styl, dopracowaną formę, doskonałe materiały i precyzyjne wykonanie. Do takiego luksusu można się szybko przyzwyczaić.”

Mercedes EQA bywa porównywany z „tradycyjnym” modelem GLA. Jest od niego nieznacznie dłuższy (ma 446,3 cm, o 5,3 cm więcej) i odrobinę wyższy. Szerokość nadwozia (183,4 cm) oraz rozstaw osi (272,9 cm) są takie same. Nieco mniejszy jest w EQA bagażnik, który ma 340 litrów (w GLA – 435 litrów). To zrozumiałe, bo baterie muszą zajmować sporo miejsca. Wpłynęły one również na masę pojazdu – EQA 250 waży ok. 2040 kg, czyli ponad pół tony więcej niż benzynowy Mercedes GLA 200.

Elektryczny silnik w nowym Mercedesie EQA 250 dostarcza moc 190 KM i 375 Nm momentu obrotowego, przy czym siła napędowa jest kierowana na przednie koła. Auto przyspiesza od zera do 100 km/h w 8,9 sekundy. Jego prędkość maksymalna została ograniczona do 160 km/h, co ma źródło w trosce o bezpieczeństwo, ale i w chęci oszczędzania energii.

Prąd napędzający EQA jest magazynowany w litowo-jonowym akumulatorze o użytecznej pojemności 66,5 kWh. Dzięki temu bazowa wersja auta może przejechać do 426 km na jednym ładowaniu. Ponowne uzupełnienie zapasu energii nie trwa długo. Korzystając z ładowarki o mocy 11 kW (tzw. domowej), można zapełnić baterię do maksimum w niecałe sześć godzin, a ładowanie z mocą 100 kW (tzw. szybkie ładowarki publiczne) zajmie tylko pół godziny, zapewniając „nabicie” baterii w zakresie od 20 do 80 procent jej pojemności.

O modelu EQA mówi się, że to „kompaktowy sportowiec” wśród pojazdów z linii Mercedes-EQ. Łatwo rozpoznać go po czarnej osłonie chłodnicy z centralną gwiazdą – symbolem marki oraz przednimi i tylnymi pasami świetlnymi. Sportowy charakter pojazdu podkreślają również łagodne wybrzuszenia na przedniej masce.

Samochód ten gwarantuje wyjątkowo bogaty zestaw rozwiązań służących podniesieniu bezpieczeństwa jazdy. Tutaj zasygnalizujemy tylko kilka z nich.

O asystencie martwego punktu można powiedzieć, że wytęża za kierowcę wzrok – zwłaszcza zaraz po włączeniu kierunkowskazu. System ostrzega przed niebezpieczeństwem kolizji bocznej z innymi uczestnikami ruchu w martwym punkcie, emitując sygnały optyczne i akustyczne. System pozostaje aktywny także po zakończeniu jazdy i ostrzega, jeśli otworzymy drzwi w niewłaściwym momencie, bo z tyłu na przykład nadjeżdża rowerzysta albo zbliża się pieszy.

Z kolei asystent rozpoznawania znaków drogowych dzięki inteligentnemu powiązaniu danych pochodzących z kamery i map informuje o ograniczeniach prędkości, zakazach wyprzedzania oraz ich zniesieniu. Pokazuje również zakazy wjazdu.

Aktywny asystent utrzymania pasa ruchu to uważny obserwator: gdy niezamierzenie opuszczamy swój pas ruchu lub niebezpiecznie zbliżamy się do innych pojazdów, system sprowadza auto na właściwą drogę, ingerując w układ kierowniczy i uruchamiając hamulce. Jeśli mimo to nadal opuszczamy właściwy pas ruchu, dodatkowo pojawia się ostrzegawcze wibrowanie kierownicy.

Mercedes EQA wyposażony jest w MBUX (Mercedes-Benz User Experience), czyli najnowszy system multimedialny służący za inteligentne centrum sterowania funkcjami auta. Gwarantuje on komfort bezdotykowej obsługi rozmaitych funkcji. Innowacyjny system rejestruje i interpretuje ruchy rąk i ramion kierowcy. Wybrane funkcje można w ten sposób aktywować w ułamku sekundy Gdy tylko zbliżymy rękę do ekranu lub panelu dotykowego asystent wnętrza MBUX prezentuje określone elementy na wyświetlaczu multimedialnym powiększone albo wyróżnione w inny sposób. Istnieje możliwość daleko idącej personalizacji sposobu działania systemu multimedialnego, włącznie z jego wyglądem (do wyboru m.in. styl nowoczesny, klasyczny, progresywny).

Inteligentny system zarządzania ciepłem Mercedesa EQA pozwala na sterowanie zdalne. Tak więc zimą możemy uniknąć wsiadania do wychłodzonego samochodu, bo jego wnętrze zastaniemy już nagrzane, a latem – schłodzone. Zresztą smartfon zrasta się niejako z Mercedesem EQA. Za jego pośrednictwem można sterować określonymi funkcjami, a sam smartfon – ładować bezdotykowo.

 

 


Zapraszamy do Autoryzowanego Salonu Mercedes-Benz Mojsiuk w Starych Bielicach k/Koszalina, ul. Koszalińska 12 (z uwagi na rozpoczętą przebudowę dotychczasowego obiektu salonu Mercedes-Benz Mojsiuk zapraszamy do obiektu tymczasowego zlokalizowanego po prawej stronie dawnej krajowej „szóstki” po minięciu zjazdu do Starych Bielic, jadąc od strony Koszalina) lub pod nr telefonu: 94/34 77 372

www.mojsiuk.mercedes-benz.pl

Szukaj nas na Facebooku: Mercedes-Benz Mojsiuk i Instagramie: mercedesbenz_mojsiuk

Ramka leasingowa – prośba klienta, by treść była wyczerniona albo w inny sposób wyraźnie wyróżniona

Przykładowo – model Mercedes-Benz EQA można nabyć w programie Flexi Leasing już od 997,07 PLN netto miesięcznie (45% wstępnej wpłaty leasingowej, okres leasingu 60 miesięcy, wykup pojazdu 25%).