Już niebawem spotkamy się Pod Bookiem

Taras wśród drzew, do tego towarzystwo książek, gazet, pyszna kawa i ciasto… Niecały miesiąc dzieli nas od otwarcia wyjątkowego miejsca przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, czyli kącika Pod Bookiem.

 

Koncept „Kulturalne miejsce spotkań Pod Bookiem” w 2019 roku został wybrany do realizacji przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Inspiracją dla stworzenia projektu był taras, który do lat 80. XX wieku istniał w tym samym miejscu, czyli po południowej stronie gmachu głównego KBP.

Pierwotny zamysł trzeba było jednak zmodyfikować i dostosować do wymogów konserwatora zabytków, bo Park Książąt Pomorskich znajduje się w rejestrze zabytków.

Obecny obiekt nawiązuje do poprzednika architektonicznie. Tak jak kilkadziesiąt lat temu „otworzy” bibliotekę na piękny park miejski, stając się plenerowym przedłużeniem czytelni.

Ma mieć ostatecznie mniejszą niż zakładano powierzchnię – 140 m kw. Taras z drewnianą podłogą, zostanie wyposażony w meble, stoliki i leżaki oraz rośliny ozdobne. Będzie służył wypoczynkowi, ale także wydarzeniom artystycznym: kameralnym spotkaniom, seansom filmowym czy koncertom. Umożliwi to zakup projektora i sprzętu nagłośnieniowego.

Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli i działalność wznowi kawiarnia Pokój mieszcząca się w KBP, w Pod Bookiem będzie można raczyć się nie tylko pięknym otoczeniem i lekturą, ale też pyszną kawą i ciastem. Co ważne – taras będzie otwarty dla mieszkańców również poza godzinami pracy biblioteki.

Budowa obiektu rozpoczęła się w lutym br. Najpierw zostały wykonane niezbędne prace wstępne: ocieplenie ścian, izolacja fundamentów i modernizacja kanalizacji deszczowej. Obecnie powstają fundamenty, za chwilę podłoga. Uporządkowana zostanie także najbliższa przestrzeń, a część parku od strony tarasowej zyskała nowe alejki i już wygląda estetyczniej.

Zakończenie budowy planowane jest na koniec maja, a otwarcie – jeśli się uda połączone z wydarzeniem artystycznym – na początku czerwca 2021 roku.