cover 234eadsf Biznes

Czego sprzedający nieruchomości się nie spodziewa…

Jedną z największych zalet bycia pośrednikiem w obrocie nieruchomościami jest fakt, że nigdy nie zdarzy się taka sama transakcja. Każda przynosi inne wyzwania, co oznacza, że w naszej branży nie ma ani jednego nudnego dnia. Są to wyzwania, z którymi za każdym razem trzeba sobie poradzić, choć nie zawsze rozwiązanie okaże się idealne dla sprzedającego lub kupującego.

 

Pośrednicy wiedzą, że w procesie sprzedaży nieruchomości zawsze pojawią się jakieś niespodzianki i trudności. Jedne są częstsze, inne rzadsze – ale bez złudzeń: nie ma transakcji, która nie stawiałaby przed sprzedającym wyzwań typu radzenie sobie z oczekiwaniami kupujących, ze stawianymi przez nich wymaganiami, narastającymi emocjami.
Oto osiem najważniejszych wyzwań, z którymi przyjdzie Ci się zderzyć przy sprzedaży nieruchomości, a których być może się nie spodziewasz…

 

indahouse-9715Pora roku

Każdy rynek nieruchomości jest inny. Każda nieruchomość jest inna. Podczas badania lokalnych warunków rynkowych pora roku, w której decydujesz się sprzedać swój dom, mieszkanie, działkę czy lokal, będzie ważnym czynnikiem wpływającym na powodzenie sprzedaży.
Zadasz sobie pytanie, kto i kiedy szuka takiej nieruchomości jak moja? Różne nieruchomości sprzedają się lepiej lub gorzej w zależności od pory roku.

 

Cena

Za ile wystawić? Za ile faktycznie sprzedam? Jakie jest moje akceptowalne minimum? Ustalenie ceny nieruchomości to najprawdopodobniej najczęstszy i najpoważniejszy problem sprzedających.
Cena, z którą oferta ukazuje się na rynku, jest bardzo ważna. Zbyt wysoka, może spowodować, że oferta nie spotka się z zainteresowaniem kupujących, a im dłużej dom jest wystawiony na sprzedaż, tym bardziej kupujący zaczynają się zastanawiać, co jest z nim nie tak i tracą zainteresowanie.

To niezbity fakt: nieruchomość źle wyceniona na samym początku, już po kilku tygodniach zaczyna tracić na wartości. Wybór właściwego pośrednika, który ma doświadczenie, kwalifikacje i narzędzia do ustalenia możliwej do uzyskania ceny, może sprawić, że ryzyko kosztownej pomyłki będzie mniejsze.

 

Lokalne warunki

Zanim podpiszesz umowę z lokalnym pośrednikiem w obrocie nieruchomościami lub zdecydujesz się sprzedać dom na własną rękę, czekają cię inne wyzwania, które musisz pokonać. Warunki na rynku nieruchomości będą odgrywać ogromną rolę w tym, czy nieruchomość zostanie sprzedana, czy nie. Przed podjęciem decyzji o sprzedaży, należy przeanalizować lokalny rynek.
Jest to rynek kupującego czy rynek sprzedającego? Inaczej mówiąc: w tym momencie rynek jest chłonny, czy raczej panuje na nim zastój? Sprzedając nieruchomość, trzeba to koniecznie ustalić. Jeśli na Twoim lokalnym rynku znajduje się w tym czasie więcej podobnych do Twojej nieruchomości, to szansa na wybór Twojej oferty maleje. Może więc warto się wyróżnić?

 

Stan prawny

Nie każda nieruchomość jest „czysta”. Często zdarza się, że obarczona jest ona wadą prawną, złym podziałem, brakiem istotnych informacji.
Jeżeli stan prawny jest niejasny, najprawdopodobniej kupujący się wycofa.

 

Zawodowi kupcy nieruchomości

Stosunkowo nowy zawód polegający na wyszukaniu oferty bez pośrednika, często poprzez karteczkę „Kupię tutaj mieszkanie za gotówkę (…)”, taktyczne wynegocjowanie dobrej dla siebie ceny, remont i odsprzedaż z dużym zyskiem.

Jeżeli chcesz szybko ale tanio sprzedać nieruchomość, to ich oferta jest dla Ciebie.

 

Przygotowanie domu do sprzedaży

Wyzwaniem, z którym właściciele domów czy mieszkań na pewno się zmierzą, jest przygotowanie oferty sprzedaży. Przygotowując dom do zbycia, warto pomyśleć, jakie pytania po jego obejrzeniu może zadać potencjalny nabywca. To, że dostrzeże wszelkie wady, jest pewne. Może więc, chcąc uzyskać satysfakcjonującą cenę, warto kilka rzeczy przedtem zmienić? Ładniejsze jest lepsze, ale i droższe. Tak wybieramy. Tak wybierają kupujący.

 

Emocje

Czy wiesz, że sprzedaży zawsze towarzyszą emocje? Dotyczą obu stron potencjalnej transakcji.
I najczęściej są złym doradcą. Podekscytowanie, niepewność, nerwowość i stres niestety negatywnie wpływają na właścicieli podczas sprzedaży, ale również zmieniają postawę zainteresowanych kupnem.
Wiedza, jak sobie radzić z emocjami, jest kolejnym wyzwaniem. Sprzedając dom, należy pamiętać, że jest to decyzja biznesowa i najlepiej jest trzymać emocje na wodzy, z dala od wszelkich decyzji.
Pośrednik w obrocie nieruchomościami nie jest emocjonalnie związany z nieruchomością i nie popełni Twoich błędów, więc może warto zaprosić go do pomocy?

 

Wybór pośrednika

Na każdym lokalnym rynku działa wielu pośredników w obrocie nieruchomościami, z lepszymi czy gorszymi opiniami, bardzo doświadczonych albo dopiero startujących w branży, starszych, młodych… Dane statystyczne pokazują, że na jednego pośrednika w Koszalinie przypada około 900 mieszkańców (w województwie jeden na średnio jeden na 770). Kogo wybrać? Jak go sprawdzić?

Wybór najlepszego dla Ciebie pośrednika w obrocie nieruchomościami i skorzystanie z jego rad i wskazówek może sprawić, że pozostałe siedem wyzwań przestanie być problemem.

Świadomość faktu, że sprzedaż nieruchomości zawsze wiąże się z wyzwaniami i że prędzej czy później przyjdzie Ci się z nimi zmierzyć, już jest krokiem na przód. Nie oszczędzaj na swoim zdrowiu, narażając się na stres. Nie trać swojego cennego czasu, nie trać pieniędzy przy emocjonalnych negocjacjach. Zadzwoń do nas ułatwimy Ci życie.

 

Anna Rożnowska wspólnie z mężem Krzysztofem prowadzi w Koszalinie biuro „Indahouse Nieruchomości Lepiej”. Kontakt: 94 307 05 03, biuro@indahouse.pl